אין הסכמות: המסעדות נסגרו ב-05:00 בבוקר, עד לדיון ועדת הקורונה

אין הסכמות: המסעדות נסגרו ב-05:00 בבוקר

שר הבריאות אדלשטיין ויו"ר ועדת הקורונה שאשא ביטון לא הגיעו לסיכום בנושא המסעדות, והחלטת הממשלה על סגירתן נכנסה לתוקף הבוקר, עד להתכנסות ועדת הקורונה שתוכל לבטל אותה. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון: "אם יוציאו צו, בכאב גדול נבטל אותו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כאן דעה
צילום: כאן

המגעים בין שר הבריאות יולי אדלשטיין לבין יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון בנוגע למתווה להפעלת המסעדות לא הגיעו לידי סיכום, והחלטת הממשלה בדבר סגירת המסעדות נכנסה לתוקף הבוקר (שלישי) בשעה 05:00. יחד עם זאת, שאשא ביטון מתכוונת להביא את החלטת הממשלה בדבר המסעדות להצבעת ועדת הקורונה היום, במטרה לפתוח אותן מחדש. טרם ברור איך יצביעו חברות הכנסת של כחול לבן בוועדה. 

במגעים בין השניים הציע אדלשטיין לאפשר למסעדות לשרת עד 50 איש תחת כיפת השמיים. אולם לדברי גורמים בסביבתו של שר הבריאות הצעה זו נדחתה על ידי שאשא ביטון. יו"ר ועדת הקורונה סבורה כי אין טעם להגביל את כמות הסועדים ל-50, שכן לכל מסעדה גודל אחר ואילו תקנות תו הסגול מספיקות כדי לשמור על בריאות הסועדים.

שאשא ביטון אמרה לכאן חדשות: "אם יוציאו צו, בכאב גדול נבטל אותו כדי שהמסעדות יוכלו להיפתח. עדיין מקווה לפשרה, ושהממשלה תסכים להביא מתווה של שהייה מחוץ למסעדות לפי הנחיות התו הסגול".

בדיון בפורום השרים שהתכנס אתמול אצל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השמיעו אנשי המל"ל ומשרד הבריאות תחזית פסימית פעם נוספת, ואמרו כי כרגע לא נראה שינוי במצב החולים קשה ולא מזהים מגמת שיפור. במשרד הבריאות אומרים כי אם לא יהיה שינוי בקרוב, יאלצו להחזיר הגבלות או להטיל סגר מלא.

מוקדם יותר אתמול אישרה ועדת הקורונה את פתיחת בריכות השחייה וחופי הים בסוף השבוע. יו"ר הוועדה יפעת שאשא ביטון אמרה כי מתקיים שיח עם משרד הבריאות כדי להגיע למתווה מוסכם בשאר ההגבלות שהוטלו. היא הסבירה כי לגבי המסעדות אין עדיין הסכמה, "משרד הבריאות לא מוכן לפתוח מסעדות בחללים סגורים ואנחנו בשיח איתם. גם לגבי לחדרי הכושר". 

שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי, אמר בוועדה שלפי מערכת הבריאות מציאות של 750 חולים קשים, תביא לקריסה - ולכן כל ההקלות הן בתנאי שלא נגיע לכך. "חשוב לזכור כי כמות החולים הקשים הכפילה את עצמה פעמיים בחודש האחרון", אמר. "החלטות הממשלה נועדו להפחית את כמות החולים הקשים הללו – בעוד חודש מהיום". 

מבולבלים? גם אנחנו. אחרי הזיגזג של הממשלה, זה מה שקורה נכון לעכשיו עם המסעדות, מכוני הכושר - וגם המענקים שכולנו היינו אמורים לקבל

מוקדם יותר הבהיר יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, כי הממשלה סבורה בשלב זה שנכון לפתוח רק את החלקים הפתוחים של המסעדות הנמצאים תחת כיפת השמיים ולהשאיר סגורים את החלקים שבתוך המסעדות. לחדרי הכושר אמר זוהר כי הובאו בפניו נתונים מדאיגים לגבי כמות ההדבקה בחדרי הכושר "ולכן אותם לא נוכל לפתוח, למרות שקשה לי עם זה באופן אישי".

הוא פנה אל חברי הוועדה בבקשה לאשר את הצו למרות הלחצים שמופעלים עליה. "אם לא יהיו חיים אז גם לא תהיה כלכלה", אמר זוהר. הוא ציין כי החשש הגדול הוא מהמקומות הסגורים. "מקומות סגורים וממוזגים יש איתם בעיות קשות מבחינת הדבקה".

הפופולריים