יריב לוין נגד התנהלות הממשלה: הכנסת לא תהיה חותמת גומי

יו"ר הכנסת נגד הממשלה: לא נהיה חותמת גומי

יו"ר הכנסת תקף בישיבת הנשיאות את אופן פעולת הממשלה בחקיקת ההגבלות • לדבריו, לא תקין שההנחיות מוגשות ברגע האחרון לכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת לוין
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת יריב לוין תקף את התנהלות הממשלה במשבר הקורונה במהלך ישיבת נשיאות הכנסת שהתקיימה אתמול, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בישיבה האשים לוין את הממשלה בכך שהיא נושאת בחלק משמעותי מהאחריות לחוסר היכולת לעצור את התפשטות המגפה. בדבריו הוא הבהיר שהכנסת לא תסכים לשמש חותמת גומי של הממשלה בימי הקורונה.

לוין אמר לסגני יו"ר הכנסת שנכחו בישיבה שחוסר יכולתה של הממשלה לפעול כדי לעצור את התפשטות הקורונה נובע הרבה מאוד באשמתה. בין היתר בכך שהיא מביאה חוקים ברגע האחרון לכנסת. לדבריו, לא תקין שהממשלה לא מגישה במועד את הצעות החוק בנוגע לקורונה, למרות שהיא זו שטענה שהן דחופות להצלת חיי אדם. הוא הוסיף: הממשלה לא יכולה להתנהל כאילו שהכנסת היא חותמת גומי שלה.

הלילה אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה הממשלה תוכל להחליט על הגבלות בנושא קורונה, ללא אישור מוקדם של הכנסת. ההצעה עברה בחוק של 29 תומכים לעומת 23 שהצביעו נגד. תוקף החוק הינו לחודש.

בדיון ועדת הקורונה, שהכינה את נוסח החוק, סיפר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, על הסיבות לנחיצות החוק: "כל עיכוב של יום עלול להביא לאיבוד שליטה. הממשלה תחליט בצו – והוא יחול מיידית, אך בתוך שבוע מהצו הכנסת תוכל לאשר, לבטל, לשנות או להוסיף פרטים לאותו הצו. אם הועדה לא אישרה את הצו, הוא יובא לאישור מליאת הכנסת – ובכוחה לבטלו. הנגיף לא שומר שבת, ולא עובד רק בין שמונה לארבע".

בדיון שקדם להצבעה הביעו חברי האופוזיציה את התנגדותם לצעד החקיקתי, וטענו כי לחוק השלכות מרחיקות לכת על הדמוקרטיה. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, קרא להצבעה "יום שחור". "הופכים את סדר הביצוע, הממשלה מביאה את החוק והכנסת יכולה לערער עליו, שמעתם את השטויות האלה? לצפון קוריאה דמינו", אמר.

הפופולריים