ועדת חוקה אישרה את הגדלת הקנס על אי עטיית מסכה ל-500 שקלים

אושר בוועדה: קנס על אי עטיית מסכה - 500 שקלים

יו"ר הכנסת דחה את בקשת רה"מ לחוקק את החוק הקורונה במהלך בזק. גורמים בכנסת טוענים כי נתניהו ואנשי המל"ל ביקשו מלוין ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט לסיים את חקיקת החוק עד סוף השבוע ולא בתוך חודש כמתוכנן. לבסוף הוחלט על קידום החוק בתוך שבועיים.
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים עם מסכות ברחוב יפו בירושלים, 8 ביוני 2020
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה הבוקר (שני) לקריאה שנייה ושלישית את החוק להגדלת הקנס על מי שלא עוטה מסיכה מ-200 ל-500 שקלים. שבעה חברי ועדה הצביעו בעד מול ארבעה שהתנגדו. זאת למרות שבוועדה הבטיחו שהקנס לא יגדל. בלחץ נתניהו ואנשי המל"ל נאלץ יו"ר הוועדה אשר להסכים לסכום של 500 שקלים, אך מנגד התעקש שלצד זה יוכנס סעיף שייקבע שהקנס לא יוטל אוטומטית, אלא יתאפשר לאדם לתקן קודם את הליקוי ולשים מסיכה, בטרם ייקנס.

בש"ס מתחו ביקורת קשה על הממשלה ועל יו"ר ועדת החוקה, יעקב אשר, על אישור החוק. חברי הכנסת ינון אזולאי ומשה ארבל מש"ס זעמו וצעקו על אשר וטענו כי הבטיח לעמוד על כך שהקנס לא יעלה ל-500 שקלים ולטענתם לא עמד במילתו וקרס תחת הלחץ סל ראש הממשלה ושל המל"ל.

גורמים בכנסת טוענים כי יו"ר הכנסת, יריב לוין, ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, יעקב אשר, דחו אתמול דרישה של ראש הממשלה ואנשי המל"ל להעביר את חוק הקורונה הגדול, המכונה "חוק המסגרת", במהלך בזק של יומיים ולסיים את חקיקתו עוד השבוע. זאת, במקום בעוד חודש כפי שתכננה הוועדה לעשות. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אותם גורמים טוענים כי לוין ואשר סירבו לקדם את חקיקת הבזק והסבירו כי אין סיבה לעשות זאת לנוכח העובדה שכל הוראות חוק הקורונה קיימות כיום באמצעות חוקי הוראת שעה שכבר חוקקו. לבסוף הוסכם כי החוק יקודם מהר מהמתוכנן, ויחוקק בשבועיים הקרובים, אך לא במסגרת לוחות הזמנים שראש הממשלה ביקש.

ח"כ אלי אבידר, מישראל ביתנו, אמר בדיון כי אי אפשר לעצור את הכנסת. "זה לא יעזור לנתניהו וגם לא לראש המל"ל. איש לא יעצור את הדמוקרטיה. אנחנו נאמר את מה שיש לנו להגיד ונעצור את הניסיון להגביל את הכנסת". ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד-תל"ם אמרה ליו"ר הוועדה, יעקב אשר, כי הממשלה מתנהלת בכאוס מוחלט: "אני שומעת שיש עליך לחצים להעביר מהר את חוק הקורונה הגדול. הכנסת לא תהיה חותמת גומי. אי אפשר שהממשלה תבוא לכנסת ותדרוש להעביר חוקים מופרכים ולעשות את זה מהר. שמעתי שהקצו לך יומיים. לא יקום ולא יהיה".

יו"ר הוועדה, יעקב אשר מיהדות התורה, אמר: "זה שהממשלה רוצה להאיץ את החקיקה זה לגיטימי וזה בסדר. אבל זה לא יקרה ב- 48 שעות כי זה לא יכול להיות ב-48 שעות. נשתדל לסיים את חוק הקורונה בהקדם האפשרי ונקדיש לו הרבה זמן". 

הפופולריים