ועדת הכספים אישרה: לא יוטל מס רטרואקטיבי על הוצאות רה"מ

אושר: לא יוטל מס רטרואקטיבי על הוצאות רה"מ

נציגי כחול לבן נעדרו מהדיון וההצבעה • נציג משרד המשפטים: ישנם קשיים משפטיים בהחלטה בגלל הרטרואקטיביות שלה • מיקי זוהר: "האם רה"מ הוא אדם שמחפשים להפוך אותו לנכה כלכלית?" • מיקי לוי: להוציא צו הבאה לוועדה לגנץ ואנשי כחול לבן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיון בהחזרי המס לנתניהו
צילום: בלי

ועדת הכספים אישרה היום (שלישי) את ההחלטה שלא להטיל מס רטרואקטיבי על ההוצאות שהוצאו בשנים האחרונות בעבור מעונות ראש הממשלה נתניהו, זה הרשמי וזה הפרטי, בתגובה לשומת המס שהוצאה לאחרונה בנושא זה. שמונה חברי ועדה תמכו בהחלטה וחמישה הנגדו. אנשי כחול לבן לא נכחו בדיון ובהצבעה. 

בכחול לבן אמרו קודם לכן בשיחות סגורות כי לא יטרפדו את ההצבעה גם אם לא יושגו סיכומים. בסיעה ציינו כי אם הליכוד יביא להצבעה רק את נושא המס הרטרואקטיבי יצביעו בעד. אם הליכוד יביא גם את הנושא של המעון החליפי, כחול לבן לא תהיה שותפה, אך גם לא תשבור את הכלים ולא תטרפד את המהלך.

על פי הבקשה, ראש הממשלה החליפי יהיה זכאי למעון רשמי ולמימון הוצאות ועובדים, כפי שזכאי ראש הממשלה המכהן. עוד כוללת הבקשה סעיף שלפיו מס ההכנסה שהוטל על בנימין נתניהו משנת 2009 ועד 2017, בשל הכנסה מתשלומים ושירותים, יהיה על חשבון המדינה. ראש הממשלה החליפי גנץ הודיע כי הוא מוכן לוותר על רוב ההטבות, אך בלשכת נתניהו אומרים שגנץ עצמו היה מעורב בגיבוש ההטבות ובקידומן.

נציג משרד המשפטים אמר בדיון כי ישנם קשיים משפטיים בהחלטה המובאת בגלל הרטרואקטיביות שלה. "זה מעורר קושי בגלל המימד הפרסונאלי". יו"ר הוועדה גפני השיב: "למה לא העברתם לנו את העמדה הזו? אני מחפש אתכם יומיים".

במהלך הדיון התפתח עימות בין נציגי הקואליציה והאופוזיציה ובעקבותיו עצר יור הוועדה, משה גפני,  את הדיון לעשר דקות. יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, אמר כי הוא מקווה שאפשר יהיה להימנע מקרקס. "הנושאים כאן הם קריטיים לכל ראש ממשלה באשר הוא". חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו השיב לו: "כן, זה מאוד קריטי לנושא הקורונה".

מיקי זוהר השיב: "השאלה כאן היא מעמדו של ראש ממשלה בישראל. האם הוא אדם שמחפשים להפוך אותו לנכה כלכלית ולכזה שנרדף על ידי יועצים משפטיים לגבי כל הוצאה. לגבי המיסוי הרטרואקטיבי, יש כבר תמימות דעים שזה לא הגיוני". חבר נכסת מיקי לוי מיש עתיד דרש להוציא צו הבאה לראש הממשלה החליפי בני גנץ, כדי להביא אותו ואת אנשי כחול לבן לוועדה: "מי שנותן למהלך המושחת הזה חותמת כשרות זו כחול לבן. אין להם אפילו את האומץ לבוא לדיון". חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד השיבה לו: "אתה כבר לא במשטרה".

ברקע דיון ההטבות: עימות בין ח"כ זוהר ולוי 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר התייחס הבוקר לדיון בוועדת הכספים ואמר בריאיון לאסתי פרזת בכאן רשת ב: "זה אבסורד שראש ממשלה שעובד מבוקר עד ערב בעבור אזרחי ישראל, יגלמו את החזקת הרכב בתוך שכרו. הדבר יוריד את שכרו למצב שבו הוא משלם כסף למדינה כדי להיות ראש הממשלה". 

האזינו לעימות בין ח"כ זוהר ולוי בכאן רשת ב

חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד השיב לזוהר: "צריך לתת לראש הממשלה סיוע בנושאי הוצאות הקשורות לתפקידו אבל לא על המים בבריכה". לוי תקף גם את כחול לבן וציין כי "בחוץ יש 800 אלף מובטלים, עסקים קורסים, ומביאים חוק נורווגי עם תוספת של 101 מיליון שקלים. כחול לבן היא תעודת הכשרות לחרפה הזו". 

הפופולריים