גורם אמריקני על סערת השגריר מהאמירויות: "המסר שלו נועד לאוזניים אמריקניות"

סערת השר מהאמירויות: "המסר שלו נועד לארה"ב"

הגורם הוסיף ואמר על השר: "יש לו אמינות. הוא דיפלומט פרגמטי, הגיוני. המסר שלו שתיתכן פגיעה ביחסי ישראל ומדינות המפרץ יתפוס לא רק את הישראלים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר מאיחוד האמיריות נגד הסיפוח
צילום:

גורם אמריקני אמר היום (ראשון) לכאן חדשות, בעקבות מאמרו של השר באיחוד האמירויות ושגריר המדינה בוושינגטון, יוסף אל-עוטייבה נגד הסיפוח, כי המסר שלו צפוי להשפיע גם על הגורמים הפרו־ישראלים בממשל טראמפ, שמעוניינים לראות את המשך יחסי ישראל והמפרציות. עוד אמר: "יש לו אמינות. דיפלומט פרגמטי, הגיוני".

בתוך כך, ביום שישי תקפו בחמאס ובג'יהאד האסלאמי את השר באיחוד האמירויות ושגריר המדינה בוושינגטון, יוסף אל-עוטייבה. בחמאס ובג'יהאד אומרים כי ניכר שהוא "מתחנן לנורמליזציה עם ישראל". דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, הביע צער על דברי אל־עותיבה ואמר כי הוא מתהדר במאמרו בהוקעת חמאס וחיזבאללה בידי ארצו, ורואה במאבק הפלסטיני אלימות או פעולה של קיצונים. 

הרשות הפלסטינית לא הגיבה לפרסום המאמר, אך אחד מדוברי הפתח, מוניר אל־ג'רוב, מתח ביקורת על הדברים שהובאו בו. אל־ג'רוב ואמר כי מדובר בניסיון לפתות את ישראל, ולהציע לה סולם שבמסגרתו תסכים לדחות את הסיפוח, בתמורה להעמקת הנורמליזציה עם מדינות ערב. 

על-עוטייבה, כתב מאמר מיוחד נגד החלת הריבונות שמתכננת ישראל על שטחים ביהודה ושומרון, שהתפרסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". הבכיר ממדינת המפרץ הבהיר כי ישראל לא תרוויח מהמהלך והזהיר כי הדבר יפגע במאמצי הנורמליזציה עם העולם הערבי. המאמר עצמו נכתב באנגלית ותורגם לעברית.

השר כתב כי "סיפוח יהפוך על ראשן, בוודאות ובאופן מיידי, את כל השאיפות הישראליות לקשרי ביטחון, כלכלה ותרבות משופרים עם העולם הערבי". עוד כתב כי הכרזה על סיפוח תהיה פעולה חד־צדדית. "הסיפוח הוא השתלטות לא חוקית על אדמה פלסטינית. הוא מתריס נגד הקונצנזוס הערבי – ולמעשה גם הבין-לאומי – בנוגע לזכות הפלסטינית להגדרה עצמית. הוא יצית אלימות ויעורר את הקיצונים", הוסיף השר.

הפופולריים