שר באיחוד האמירויות במאמר מיוחד: סיפוח יפגע בנורמליזציה

שר באמירויות: סיפוח יפגע בנורמליזציה
הבכיר ממדינת המפרץ כתב מאמר מיוחד ל"ידיעות אחרונות" נגד החלת הריבונות והבהיר כי ישראל לא תרוויח מהמהלך. "הסיפוח יצית אלימות ויעורר את הקיצונים", כתב השר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו, סיפוח, החלת ריבונות
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר באיחוד האמירויות ושגריר המדינה בוושינגטון, יוסף אל-עוטייבה, כתב מאמר מיוחד נגד החלת הריבונות שמתכננת ישראל ביהודה ושומרון, שהתפרסם הבוקר (שישי) בעיתון "ידיעות אחרונות". הבכיר ממדינת המפרץ הבהיר כי ישראל לא תרוויח מהמהלך והזהיר כי הדבר יפגע במאמצי הנורמליזציה עם העולם הערבי. 

המאמר עצמו נכתב באנגלית ותורגם לעברית. אל-עוטייבה כתב כי "סיפוח יהפוך על ראשן, בוודאות ובאופן מיידי, את כל השאיפות הישראליות לקשרי ביטחון, כלכלה ותרבות משופרים עם העולם הערבי". עוד כתב כי הכרזה על סיפוח תהיה פעולה חד־צדדית. 

"הסיפוח הוא השתלטות לא חוקית על אדמה פלסטינית. הוא מתריס נגד הקונצנזוס הערבי – ולמעשה גם הבין-לאומי – בנוגע לזכות הפלסטינית להגדרה עצמית. הוא יצית אלימות ויעורר את הקיצונים", הוסיף השר. אל-עוטייבה התייחס לירדן ואמר כי סיפוח ישפיע בעיקר על ירדן, ש"מהיציבות שלה – שלעתים מתקבלת כדבר מובן מאליו – מרוויח האזור כולו ומרוויחה ישראל במיוחד".

בתוך כך, עיתון אל-קודס הפלסטיני מדווח כי הבית הלבן יצר קשר עם אנשי עסקים המקורבים לרשות הפלסטינית כחלק מניסיון לפתוח ערוץ תקשורת עם ההנהגה ברמאללה, על רקע כוונת הסיפוח של ישראל. על פי הדיווח, מדובר ביוזמה של אבי ברקוביץ', יועצו של הנשיא טראמפ ומי שעתיד להחליף את השליח לאזור ג'ייסון גרינבלט.

הרשות הפלסטינית ניתקה את יחסיה עם ממשל טראמפ מאז ההכרזה על העברת השגרירות באוקטובר 2017 – אולם הקשר הביטחוני עם ה-CIA נמשך עד לאחרונה כשהרשות הפסיקה את התיאום עם ישראל. על פי הדיווח, כמה מהרעיונות שהעלה ברקוביץ' הם דחיית סיפוח הבקעה ושטחי C, הפיכת שטח C ל-A ו-B וקבלת העיקרון לפיו סיפוח ההתנחלות יהיה תמורת חילופי שטחים בין ישראל לפלסטינים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם ביום שלישי כי ראשי רשויות ביהודה ושומרון, שנכחו בפגישה טעונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיבלו את הרושם שהאמריקנים לקחו כמה צעדים אחורה, ויש אפשרות שלבסוף הם לא יתנו את האור הירוק לסיפוח חלקים מיהודה ושומרון, עליו אמור להכריז נתניהו בתחילת יולי. לדברי ראשי הרשויות, ראש הממשלה אמר להם כי "אם נקבל את הריבונות, נצטרך לתת משהו בתמורה". לטענתם, הדבר הזה הוא הסכמה עקרונית למשא ומתן להקמת מדינה פלסטינית.

בכאן רשת ב דווח כי גורמים בכנסת, המעורים בפרטי הפגישה, טענו כי הנוכחים הבינו שכדי לא לגרום לכעס בהתיישבות, נתניהו לא יזכיר את המילים "מדינה פלסטינית" בהכרזה הפומבית שלו בנוגע לתוכנית השלום של טראמפ. הגורמים ציינו כי נתניהו מתכוון לעשות הפרדה בין ההכרזה הצפויה של תמיכה בתוכנית טראמפ לבין מה שהוא יביא להצבעה בכנסת. 

הפופולריים