בכיר בליכוד: "כחול לבן תצטרך להסכים לחוקק את חוק ההסדרה"

בכיר בליכוד: על כחול לבן להסכים לחוק ההסדרה

עימות בממשלה ברקע ביטול חוק ההסדרה | לדברי הבכיר: "לא נתפשר, גם במחיר משבר" • הליכוד לבג"ץ: ביטול הסדר ראש הממשלה החליפי יוביל להליכה לבחירות נוספות • בשל התנגדות כחול לבן וחשש מהתגובה הירדנית, נתניהו יפעל לספח חלק מהגושים הגדולים בשלב הראשון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו, ארכיון
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

עימות בממשלה ברקע פסילת חוק ההסדרה: בכיר בליכוד אמר היום (שלישי) כי "לא נתפשר גם במחיר משבר, כחול לבן תצטרך להסכים לחוקק את חוק ההסדרה" - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בליכוד הגיבו מוקדם יותר כי "מצער שבית המשפט התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש". בכחול לבן אמרו כי "חוק ההסדרה הוא לא חוקי. נדאג שפסיקת בג"ץ תמומש". 

נוסף לעימות בין כחול לבן לליכוד על החוק, מפלגתו של ראש הממשלה פתחה בעימות נוסף הערב - מול בית המשפט העליון. מהליכוד נשלח מכתב לבג"ץ לפני זמן קצר, ובו איום מרומז: ביטול הסדר ראש הממשלה החליפי יוביל להליכה לבחירות נוספות. 

בד בבד, יו"ר הכנסת יריב לוין התייחס לפסילת החוק ואמר כי "בית המשפט העליון רמס היום שוב, כמנהגו הפסול, את הדמוקרטיה הישראלית ואת זכויות האדם הבסיסיות של רבים מאזרחי ישראל. בית המשפט העליון צועד בצעדי ענק לעבר משבר חוקתי שלא היה כמותו בישראל. הכנסת לא תחריש עוד נוכח הפגיעה המתמשכת בסמכויותיה ובמעמדה״. 

מסתמן: סיפוח חלקי של גושי התיישבות 

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ רוצים להגיע להסכמות ביניהם על אופן הסיפוח. גנץ, בלחץ מערכת הביטחון, חושש מהשלכות הסיפוח על ירדן. לכן, ייתכן שמהלך החלת החוק הישראלי ייושם רק על חלק מהגושים הגדולים - כמו גוש עציון, ולא על בקעת הירדן. גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי בשל התנגדות כחול לבן וחשש מהתגובה הירדנית, נתניהו יפעל לספח גושי התיישבות כמו גוש עציון ומעלה אדומים בשלב הראשון.

מוקדם יותר, בג"ץ פסל את חוק ההסדרה, שנועד להכשיר את התיישבות ביהודה ושומרון, וקבע כי "אינו חוקתי". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כתבה בהחלטתה: "חוק ההסדרה מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים, תוך פגיעה בזכויותיה של אוכלוסייה אחרת". גורם בסביבת ראש הממשלה אמר על החלטת בג"ץ: "החלת הריבונות תפתור את רוב בעיית ההסדרה". 

הפופולריים