נתניהו לראשי מועצת יש"ע: נצטרך לתת משהו תמורת הריבונות

נתניהו לראשי יש"ע: למען הריבונות - נצטרך לתת

ראש הממשלה נפגש היום עם ראשי הרשויות שאומרים: הוא מוכן לנהל משא ומתן על הקמת מדינה פלסטינית. ראש מועצת בית אל: הסיפוח לא יקרה ביולי, מקווה שיבוצע לפני הבחירות בארצות הברית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ונתניהו בהצגת תוכנית השלום, 28 בינואר 2020
צילום: צילום: אי-פי

ראשי רשויות ביהודה ושומרון שנכחו היום (שלישי) בפגישה הטעונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבלו את הרושם שהאמריקנים לקחו בימים האחרונים כמה צעדים אחורה, ויש אפשרות שלבסוף הם לא יתנו את האור הירוק לסיפוח חלקים מיהודה ושומרון. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. לדברי ראשי הרשויות שנכחו בפגישה, ראש הממשלה אמר להם כי "אם נקבל את הריבונות, נצטרך לתת משהו בתמורה". לטענתם, הדבר הזה הוא הסכמה עקרונית למשא ומתן להקמת מדינה פלסטינית.

הניסיון של ראשי מועצת יש"ע לנתק את הקשר בין החלת הריבונות לבין נכונות למשא ומתן עם הפלסטינים, לא צלח. נתניהו אמר להם כי בתוכנית אחרת, של ממשל אחר, יידרשו מאיתנו פינוי. ראשי הרשויות השיבו לו: "אנחנו מעדיפים לשחות בביוב, מאשר לטבוע במים מתוקים".

ראש הממשלה קרא בפגישה לראשי מועצת יש״ע לתמוך בתוכנית להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. נתניהו נפגש ביחד עם יו"ר הכנסת יריב לוין עם ראשי המועצה המתנגדים לתוכנית טראמפ הכוללת בתוכה הקמת מדינה פלסטינית.

בהודעה שיצאה אחרי הפגישה נמסר כי נתניהו אמר לראשי הרשויות: ״עומדת בפנינו הזדמנות היסטורית להחלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון״. הוא חזר על מחוייבותו לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ ועדכן שהדיונים עם האמריקנים עדיין נמשכים. סוכם כי הצדדים ימשיכו בהידברות. 

ראש מועצת בית אל, שי אלון, אמר בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית כאן הלילה ברשת ב, כי הסיפוח לא יקרה ביולי ושהוא מקווה שייצא לפועל לפני הבחירות בארצות הברית. אלון סיפר כי יצא מהפגישה עם נתניהו בתחושה שטראמפ עסוק נושאים אחרים כרגע. 

מוקדם יותר שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, הזהיר מהשלכות הרות אסון, אם מהלך הסיפוח ייצא לפועל גם על המאמץ לכונן שלום וגם על היחסים בין ישראל לירדן. א-ספדי הפציר בקהילה הבינלאומית למנוע את יישום החלטה הסיפוח: "מניעת הסיפוח היא שמירה על השלום". הבכיר הירדני הוסיף כי מה שעומד בראש סדר העדיפויות ב"רגע המכריע הזה" הוא למנוע את הסיפוח ולמצוא אופק להשקה מחדש של המשא ומתן לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות והחוק הבינלאומי.

הפופולריים