הממשלה החלה לקדם חקיקה המסמיכה את שב"כ לבצע איכון לטלפונים ניידים של חולי קורונה

איכון טלפונים של חולי קורונה: החל קידום חקיקה
בהתאם לקביעת בג"ץ, משרד רה"מ ומשרד המשפטים פרסמו תזכיר חוק שנועד לעגן בחקיקה ראשית את הנושא. לפי הצעת החוק, הממשלה תמנה צוות שרים שיבחן באופן תדיר את המשך השימוש ביכולות שב"כ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טלפון אנונימי
צילום: צילום אילוסטרציה: pixabay

הממשלה החלה לקדם חקיקה המסמיכה את שב"כ לבצע איכון לטלפונים ניידים של חולי קורונה. משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים פרסמו אמש (שלישי) תזכיר חוק שנועד לעגן בחקיקה ראשית את הנושא. זאת לאחר שבג"ץ קבע, בתשובה לעתירות נגד איכון טלפונים, כי אם לא תחל חקיקה בעניין - לא ניתן יהיה להמשיך במעקב אחר אזרחים.

מדובר בהוראת שעה לשלושה חודשים עם אפשרות להאריך אותה בשלושה חודשים נוספים. לפי הצעת החוק, הממשלה תמנה צוות שרים שיבחן באופן תדיר את המשך השימוש ביכולות שב"כ שמיועדות ללחימה בטרור - בהתאם "למצב התחלואה במדינה, תרומת פעולות הסיוע לצמצום התפשטות המחלה, קיומן של חלופות להסתייעות". צוות השרים ידווח לממשלה בעניין אחת לחודש.


עוד מציע תזכיר החוק כי "נוכח רגישות המידע בהיבטי הגנה על הפרטיות, והחומרה היתרה שיש בהפרת הוראות חוק זה, מוצע לקבוע כי שימוש במידע שלא לתכלית הקבועה בחוק זה, מהווה עבירה פלילית אשר עונש מאסר בצידה".

בהסבר להצעת החוק נכתב בין השאר כי הסרת המגבלות תגדיל באופן משמעותי את מספר המגעים האפשריים של כל מי שיאובחן כחולה בהמשך, ובמיוחד את מספר המגעים שאינם בני משפחה קרובים. זאת דווקא בעת החזרה לפעילות, כשעולה החשיבות והחיוניות של ביצוע חקירה מהירה מאוד.

הפופולריים