ליצמן מגיב לביקורת: הדרג המקצועי גיבש החלטות, פה ושם עדכנו אותי

ליצמן: עדכנו אותי פה ושם במשבר הקורונה

שר הבריאות היוצא טען בריאיון לכאן רשת ב: חלק מהצעדים היו מוגזמים • ליצמן הוסיף: "התעקשתי בניגוד לדעת כולם לסגור את הגבולות" • על הפרסום לפיו איקאה נפתחה בגלל תרומה לחסידות גור השיב: מעשה אנטישמי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר יעקב ליצמן
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן הגיב הבוקר (שלישי) לביקורת כלפי התנהלותו בזמן משבר קורונה והמחלוקת עם מנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב שאל אסף ליברמן אם הדרג המקצועי גיבש את ההמלצות והלך איתם למטה לביטחון לאומי ונתניהו? ליצמן השיב: "פה ושם עדכנו אותי גם". 

האזינו לריאיון עם יעקב ליצמן בכאן רשת ב

בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד הוסיף ליצמן כי לדעתו חלק מהצעדים שננקטו היו מוגזמים והוא לא תמך בהם. "המציאות איתי, אני צדקתי. אנחנו רחוקים מעשרת אלפים מתים", אמר ליצמן. הוא הדגש שלמרות הדברים הייתה לו תרומה בניהול המשבר והוא היחיד שהתעקש על הפסקת הטיסות למרות עמדת אנשי המקצוע ונציגי משרד החוץ. 

"אמרתי שראש הממשלה הציל את המדינה, בהחלט כן ואני מודה לו על כך. אבל אמרתי שיש דברים שלא הסכמתי עליהם", המשיך ליצמן. "אמרתי שהיה צריך להטיל סגר ואני מתחרט על כך, לא היה צריך להטיל על כל העיר, אלא רק על חלק". הוא אף הוסיף: "עניינית לא היה צריך לסגור את בתי הכנסת". 

הוא התייחס לפרסום בעיתון "דה מרקר" בנוגע לפתיחת איקאה בגלל תרומה למוסדות גור, ודחה את הטענות. לדבריו, "אני לא הכרתי את פישר, בעל הבית של איקאה, עד הפרסום. משרד הבריאות כלל לא היה מעורב בפתיחת איקאה. זה אנטישמטי והכתב לא מצא לנכון אפילו לתקן את זה. עבר מספיק זמן כדי שיתקן את זה". 


אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הגבלות התנועה וניסיון החרגת בתי כנסת היו שניים מחילוקי הדעות שעלו בין שר הבריאות היוצא, יעקב ליצמן, לבין מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, במהלך משבר קורונה. חילוקי דעות שבאו לידי ביטוי גם במהלך הדיונים הממשלתיים.

בתחילת המשבר, לדוגמה, בעת הטלת ההגבלות, התנגד ליצמן למהלך בזמן שמנכ"ל משרדו ניסה לשכנע את השרים בחשיבותן. ליצמן טען: "איך זה נראה שיש כל יום עוד החלטה ועוד החלטה?". אך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביטל את דבריו ואמר כי נראות ציבורית לא צריכה לבטל את המהלך.

בדיון שהתקיים לאחר מכן, ביקש ליצמן להחריג את בתי הכנסת מרשימת ההגבלות, בניגוד לדעת מנכ"ל משרדו בר סימן טוב ונתניהו - והצעתו נדחתה. באחד הדיונים חזר בו מתמיכתו בהטלת סגר על בני ברק, ואילו בדיון המגבלות לפני ליל הסדר, כשמשרד הבריאות מקדם הגבלות חריפות ביותר לציבור, ביקש יועצו מוטי בבצ'יק לאפשר לפני פסח אפיית מצות עד הרגע האחרון. עם זאת, ההצעה ירדה מהר בשל התנגדות השרים. לפי גורמים המעורים בפרטים, אט אט נעלם ליצמן מהדיונים.

שלשום אמר השר ליצמן בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב כי הוא חשב שהייתה בהלת יתר בזמן ההכנות למשבר קורונה: "ראש הממשלה נענה לפחדים של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב", אמר. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

הפופולריים