משרד החוץ האמריקני: סיפוח - כחלק משיח בין הצדדים

משרד החוץ בארה"ב: סיפוח - דרך שיח בין הצדדים
מלך ירדן מזהיר: אם ישראל תספח שטחים - תהיה התנגשות גדולה איתנו. הוא הוסיף כי אם הרשות הפלסטינית תקרוס - הדבר יגביר את הכאוס והקיצוניות באזור • באיחוד האירופי הוחלט, לעת עתה, לא להקדים פעולה נגד ישראל בתגובה לסיפוח אפשרי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההתנחלות יצהר, 2009
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

דוברת משרד החוץ האמריקני, מורגן אורטגוס, אמרה היום (שישי) בשיחה עם כתבים כי מהלך ישראלי של סיפוח צריך להיות כחלק "משיחות בין הישראלים לפלסטינים, על בסיס יוזמת השלום של טראמפ". כשנשאל שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, בריאיון לכאן חדשות בעת ביקורו בארץ, איך ארצות הברית תגיב אם ישראל תנקט בצעד חד צדדי של סיפוח, התחמק פומפאו והשיב: "הצגנו את החזון שלנו לשלום לפני כמה חודשים. גם נתניהו וגם גנץ קיבלו את התוכנית. הם עדיין מאמינים שהחזון הזה מתחשב ומעשי והוא בסיס להמשך". 

דברי משרד החוץ של ארצות הברית נמסרו לאחר שמלך ירדן עבדאללה השני הזהיר את ישראל כי אם תספח שטחים ביהודה ושומרון - הדבר יוביל ל"התנגשות גדולה עם ירדן". בתשובה לשאלה אם הצעד יפגע בהסכם השלום, אמר עבדאללה כי הוא לא רוצה לאיים,  אבל יבחן את כל האפשרויות אם הממשלה הישראלית תחיל ריבונות.

בריאיון לעיתון הגרמני "דר-שפיגל" הוסיף מלך ירדן כי אם הרשות הפלסטינית תקרוס - הדבר יגביר את הכאוס והקיצוניות באזור. המלך הדגיש כי הפתרון היחיד לשלום בין ישראל לפלסטינים הוא שתי מדינות וכי הליגה הערבית מסרבת למדינה אחת בין הירדן לים.

כשנשאל עבדאללה השני כיצד תוכנית טראמפ עשויה להשפיע על ירדן, השיב: "האם העיתוי באמת מתאים לדון אם אנחנו רוצים מדינה אחת או שתי מדינות לפלסטין וישראל, כשאנחנו נמצאים בעיצומה של מערכה נגד נגיף קורונה? או שעלינו לדון באיך אנחנו יכולים להיאבק בנגיף הזה? פתרון שתי המדינות הוא היחיד שיאפשר לנו להתקדם". 

האיחוד האירופי לא ינקוט לעת עתה צעדים נגד ישראל

בתוך כך, שרי החוץ של האיחוד האירופי דנו היום בתגובה לסיפוח אפשרי של ישראל ביהודה ושומרון. כמה מדינות, בהן צרפת, אירלנד, לוקסמבורג ובלגיה, דרשו מהאיחוד: גבשו רשימה אפשרית של עיצומים נגד ישראל. עם זאת, הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, ג'וזף בורל, אמר בתום הדיון כי האיחוד לא יקדים פעולה לסיפוח אפשרי.

עוד אמר כי האיחוד יקיים מגעים עם ישראל, ארצות הברית ואחרים, כדי להבהיר שהוא מתנגד לכל פעולה חד צדדית, שעלולה לפגוע בפתרון של שתי מדינות באמצעות משא ומתן: "לאירופה יש כוח, והיא תשתמש בו. אבל זה לא יקרה מחר. לאירופה יש כוח דיפלומטי, אך עם זה, נעשה הכול כדי למנוע את הצעדים שאיננו רוצים בהם. ואם יקרו בכל זאת - נראה", אמר בורל.

הממונה הוסיף כי האיחוד האירופי מעוניין ביחסים הטובים, הידידותיים והמועילים ביותר עם ממשלתה החדשה של ישראל. בירושלים מביעים סיפוק על שלפחות בשלב זה אין הצהרת גינוי על אפשרות הסיפוח. עם זה, מכיוון שטרם הושבעה הממשלה וטרם ננקט צעד כלשהו, לא מן הנמנע שבאיחוד האירופי יקדמו צעדים ועיצומים נגד ישראל בהמשך.

על רקע הדיון שהתקיים באיחוד האירופי, שר החוץ הירדני שוחח בטלפון עם שר החוץ הצרפתי בעניין צעדים שירתיעו את ישראל ממהלך של סיפוח.

הפופולריים