כחול לבן דורשת: הצגה פומבית של בטוחות המפלגות החרדיות לקיום הרוטציה

כחול לבן דורשת: הצגת בטוחות של החרדים לרוטציה

בש"ס וביהדות התורה התחייבו לגנץ להיות ערבים לקיום הרוטציה בינו ובין נתניהו. כעת מבקשים בכחול לבן שההתחייבות תוצג לציבור עוד טרם תושבע הממשלה החדשה • גורמים בכחול לבן הביעו אופטימיות לגבי יישום ההסכמים מול הליכוד: טוב יעשה בג"ץ אם לא יתערב בפסילת נתניהו לראשות הממשלה או בהסכם הפוליטי בין שתי המפלגות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, אריה דרעי ויעקב ליצמן
צילום: צילום: יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון, פלאש 90

כחול לבן דורשת שהבטוחות מהמפלגות החרדיות לקיום הרוטציה יוצגו באופן פומבי עוד לפני השבעת הממשלה. כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן חדשות. כזכור, גם בש"ס וגם ביהדות התורה התחייבו לבני גנץ שיהיו ערבות לקיום הרוטציה בינו ובין נתניהו. עכשיו מבקשים בכחול לבן שההתחייבות הזו תוצג פומבית לציבור עוד טרם תושבע הממשלה החדשה.

כחול לבן מבקשת שהצגת הערבויות תוצג באחת משתי דרכים: הצהרה פומבית של ראשי המפלגות החרדיות או באמצעות הכנסת סעיף להסכם הקואליציוני שלהן עם הליכוד שבו ייכתב שאם נתניהו יפר את הרוטציה אזי ש"ס ויהדות התורה יישארו עם בני גנץ ויאפשרו לו לכהן כראש ממשלה. 

גורמים בכחול לבן הביעו הבוקר אופטימיות לגבי יישום ההסכמים מול הליכוד: ״איננו מזהים ניסיון של הליכוד ושל בנימין נתניהו לברוח מההסכם. טוב יעשה בג"ץ אם לא יתערב בפסילת נתניהו לראשות הממשלה או בהסכם הפוליטי בין שתי המפלגות. זו היתה העמדה של כחול לבן על כל חלקיה עוד במערכות הבחירות הקודמות״.

במהלך היממה הקרובה אמורה חקיקת היסוד בכנסת להסתיים - ועד מחר בחצות יחתמו כלל חברי הקואליציה המיועדת לראש הממשלה על מנת שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה למשך עוד 14 ימים. בכחול לבן מקווים שנתניהו לא יפר את ההסכם ויציג ממשלה בתחילת השבוע הבא.

השר זאב אלקין מהליכוד אמר הבוקר כי הדרישה מבהירה עוד יותר עד כמה ההסכם הקואליציוני רגיש. "לכחול לבן לקח שלוש מערכות בחירות להבין שזה לא טוב לגרור את המדינה לבחירות נוספות. הם בסופו של דבר הבשילו לתובנה שלא טוב לגרור אותנו לבחירות. אני מאוד מקווה שכן כולנו מחכים לפסיקת בג"ץ. הוצאה של לבנה מההסכם יכולה למוטט את ההסכם כולו. עיקר המורכבות זה חוסר האמון של כחול לבן אני מאוד מקווה שבג"ץ יעשה את הדבר הנכון ולא יתערב בהסכם הפוליטי. אם 61 החתימות לא יוצגו לנשיא עד יום חמישי אוטומטית הוליכם לבחירות. אין ברירה, אין מועמד אחר שמסוגל להקים ממשלה במדינת ישראל אחרי ההתפרקות של כחול לבן".

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין בכאן רשת ב

אלקין התייחס למשא ומתן מול ימינה והאפשרות של הענקת תיק הבריאות לנפתלי בנט: "אני לא מנהל משא ומתן קואליציוני אבל אני יכול לתת לך תמונה כוללת. כחול לבן ביקשו את תיק הבריאות עוד בשלב ראשוני של המשא ומתן בינינו. בדקנו את זה וראינו שיהדות התורה מתעקשת להחזיק בתיק ולכן הם קיבלו תשובה שלילית אבל הובטח להם שאם הנסיבות ישתנו הם יקבלו זכות ראשונים על התיק הזה. ברגע שהתיק התפנה עשינו מה שהבטחנו. אני לא יודע אם בסוף תהיה הסכמה או לא".

חברת הכנסת מכחול לבן אורית פרקש-הכהן התייחס הבריאיון לכאן רשת ב לחוק הנורווגי שמפלגתה מנסה לקדם ואמרה כי "אנחנו בוגדים את ההערות המשפטיות שאנחנו מקבלים על ההצעה, ונעשה מה שאנחנו יכולים במסגרת החוק. המודל הנורווגי מקובל בעולם". על האפשרות שכחול לבן תוותר על תיק התקשורת לטובת הליכוד ציימה פרקש-הכהן: "ההחלטה על התיק הזה תיבחן לפי היכולת שלנו לייצר איזון בממשלה מול גוש הליכוד". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ אורית פרקש-הכהן בכאן רשת ב

הפופולריים