שטייניץ: אם נתניהו יפסל ע"י בג"ץ – "פיגוע בדמוקרטיה"

שטייניץ: אם נתניהו יפסל – "פיגוע בדמוקרטיה"

השר מהליכוד בריאיון לכאן רשת ב: אם בית המשפט יפסול את ההסכם עם כחול לבן נתדרדר לבחירות • ח"כ גינזבורג מכחול לבן על תיקון חוק יסוד הממשלה: "החוק החדש אינו מבטל את חוק היסוד"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יובל שטייניץ בכנסת, מארס 2018
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר יובל שטייניץ מהליכוד אמר היום (שבת) כי אם בג"ץ יפסול את בנימין נתניהו מלשמש ראש ממשלה, זו תהיה רעידת אדמה, "פיגוע שלא היה כדוגמתו בדמוקרטיה הישראלית". בראיון לשלום קיטל בתוכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב הוסיף השר כי פסילה של נתניהו היא "ביטול תוצאות הבחירות בדיעבד. בית המשפט צריך להגן על הזכות לבחור ולהיבחר, ולא לפסול אותה. אם בית המשפט הוא שומר שלטון החוק הוא חייב לכבד את חוקי הכנסת". 

• לקראת הדיון בבג"ץ: דברים שראו משם לא נראים מכאן

על ההסכם הקואליציוני עם כחול לבן אמר שטייניץ כי הוא אינו כליל השלמות, אלא כורח המציאות ותוצר לוואי של שלוש מערכות בחירות ושל רצון רוב העם להימנע ממערכת בחירות רביעית. לדברי שטייניץ, אם יפסול בית המשפט את תוצאות הבחירות ואת הסכם הקואליציה, נראה שנדרדר למערכת בחירות רביעית.

חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן, העומד בראש ועדת הכנסת המכינה את התיקון לחוק יסוד הממשלה, על פי הסכם הקואליציה, אמר במשדר כי החוק החדש אינו מבטל את חוק היסוד אלא מוסיף לו פרק ומעגן בחוק את הסכם הרוטציה בין נתניהו לגנץ. גינזבורג הוסיף כי אינו מאמין שנתניהו רוצה לגרור את המדינה בעת הזו לעוד מערכת בחירות והדגיש שכחול לבן תכבד כל החלטה של בית המשפט.

ביום חמישי האחרון ביקש ראש הממשלה מבכירי הליכוד לתקוף את בג"ץ, על רקע הדיון בשאלה אם יש לאפשר לאדם הנאשם בפלילים להקים ממשלה, והאפשרות שבית המשפט יתערב בהכם הקואליציוני עם כחול לבן. בשיחה עם הבכירים אמר נתניהו: "לא יעלה על הדעת שבג"ץ יפגע בעקרון הבסיסי של הדמוקרטיה של הזכות לבחור ולהיבחר. אם זה יקרה – נלך לבחירות על השאלה 'מי שולט במדינה?'".

הפופולריים