גנץ מעוניין במינוי מקצועי לתפקיד שר הבריאות

גנץ מעוניין במינוי מקצועי לתפקיד שר הבריאות

שמות שהוזכרו כמועמדים לתפקיד: הפרופסורים יצחק קרייס ורוני גמזו. השר שטייניץ הבהיר - "שר מקצועי יגרום נזק למשרד הבריאות" • בנט לא נלהב להיכנס לנעליו של ליצמן, ולא יכנס לממשלה אם מפלגתו תקבל פחות משלושה תיקי שר • נתניהו ינסה לסיים את תהליך הקמת הממשלה כבר ביום חמישי הקרוב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חדר מיון
צילום: אנני לוי, דסק הדיגיטל

יו"ר הכנסת בני גנץ מעוניין במינוי מקצועי למשרד הבריאות, כששניים מהשמות שנשקלו הם הפרופסורים יצחק קרייס ורוני גמזו, כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. מינוי שכזה, אם ייצא לפועל, ייעשה בתיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם בין גנץ לנתניהו טרם הושגה הסכמה על העברת תיק הבריאות מגוש הימין. שר האנרגיה יובל שטייניץ הבהיר בריאיון לירון דקל בתוכנית כי "שר מקצועי שלא בקיא בפוליטיקה, במאבקים ובתקשורת – יעשה נזק למשרד הבריאות".בכחול לבן מוכנים "לשלם" על תיק הבריאות בכמה תיקים בינוניים-קטנים, אך לא בתיק החוץ אותו דרשו בליכוד תמורת משרד הבריאות. במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו אינו מעוניין במשרד שהפך למושך אש במשבר הקורונה. אתמול פורסם בכאן חדשות כי נתניהו הביע הסכמה למינוי בנט לשר הבריאות, אולם התיק טרם הוצע רשמית ליו"ר ימינה, וספק אם בנט כלל מעוניין בו.


פוליטיקאי נוסף ששמו נקשר בתיק הבריאות, אולם לאו דווקא בהקשר של מינויו לשר, הוא חבר הכנסת יולי אדלשטיין. כחול לבן ממשיכה לעמוד בהתעקשותה כי אדלשטיין לא יחזור לכהן כיו"ר הכנסת, אולם אם הליכוד יציב את החזרתו לתפקיד כתנאי למתן תיק הבריאות לכחול לבן, בכחול לבן צפויים להיעתר. כדי שזה יקרה, נתניהו צריך להציב את המשוואה הזו כתנאי לגנץ, אך כרגע לא ברור כלל שנתניהו נלחם עבור אדלשטיין מול כחול לבן.

הקמת ממשלה - בחמישי הקרוב

ראש הממשלה נתניהו ינסה לסיים את תהליך הקמת הממשלה כבר ביום חמישי הקרוב. כך דיווח הערב פרשננו מדרכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11. חבר הכנסת אבי ניסנקורן, יו"ר הוועדה המסדרת, לוחץ לסיים את הליך אישור החוק החדש עד יום רביעי בחצות. אתמול ישבו חברי הוועדה המיוחדת, העוסקת בעיגון הסכם הרוטציה בחקיקה, עד השעה שלוש לפנות בוקר.


על פי התוכנית, ביום ראשון יישמעו בוועדה הסתייגויות לחוק וביום שני יוגש החוק להצבעה. ביום שני בערב ובשלישי יישמעו במליאת הכנסת ההסתייגויות וביום רביעי, לכל המאוחר ברביעי בערב, יאושר החוק בקריאה שנייה ושלישית.

ביום חמישי בבוקר ייפגש נתניהו עם בכירי הליכוד כדי לחלק להם את התיקים והוא שוקל להביא למליאת הכנסת את אישור ממשלתו. מצד שני, נתניהו לא ויתר לחלוטין על האפשרות ללכת לבחירות רביעיות. זה יקרה בשני מקרים: פסילתו בידי שופטי בג"ץ או פסילת הסכם מינויו לראש ממשלה מחליף אחרי סיום כהונתו. נוסף על כך, נתניהו לא מוכן לוותר על דרישתו לקבל מעון חלופי לראש הממשלה.

לא אופוזיציה ולא קואליציה: ימינה תלויה באוויר

גם יותר משבועיים אחרי הסיכום בין נתניהו לגנץ על ממשלת אחדות, ממשיכה מפלגת ימינה להיות תלויה באוויר – לא בקואליציה ולא באופוזיציה. ראש המשלה אינו ממהר להגיע לסיכומים עם ימינה, ולפי הערכות הוא ימתין עד לסיום הדיון בעניינו בבג"ץ לפני שיקדם את המגעים עם שותפתו לגוש הימין.

נתניהו באופן מסורתי מעדיף להימנע מאופוזיציה שתאגף אותו מימין, אך למרות רצונו שיריביו בנט ושקד יישארו קרוב אליו, גורמים בימינה טוענים שראש הממשלה לא מספיק רוצה בצירופם לממשלה. הפער בין הצדדים עומד על משרד אחד – הליכוד מוכן לתת לימינה שני תיקי שר, בעוד במפלגה מעוניינים בשלושה שרים וסגן שר. פחות מזה – ובימינה יעדיפו להישאר באופוזיציה.

כחול לבן אופטימיים לקראת הדיון בבג"ץ על ההסכם הקואליציוני

השבוע חזרו למסכי הטלויזיה ולתוכניות הרדיו חברי הליכוד, כשחיציהם מופנים כלפי בג"ץ. שותפיהם בכחול לבן דחו את האיומים שהשמיעו בגוש הימין כלפי שופטי העליון וכן הפגינו אופטימיות לקראת העתירה נגד ההסכם הקואליציוני שלהם עם הליכוד. במפלגתו של גנץ מעריכים שבג"ץ לא יתערב בסעיפים המהותיים של ההסכם, ולא יפסול אותו בכללותו. 

מרתון חקיקת חוקי היסוד שיבצרו את ההסכם הקואליציוני יימשך בשבוע הבא בכנסת. כוונת כחול לבן היא לסיים את הכנת חוקי היסוד בוועדה לקריאה שנייה ושלישית כבר ביום שלישי. אם הערכותיהם יתממשו ובג"ץ אכן לא יתערב בחקיקה, היא תושלם עד יום רביעי. 

הוועדה המיוחדת לתיקון חוק יסוד: הממשלה הפכה לזירת עימות בין אנשי כחול לבן ליש עתיד-תל"ם. אולם על אף ריבוי פיליבסטרים ומריבות, כחול לבן ממשיכים לעמוד בחזית ובראש הוועדה, מתוך רצון לשלוט בסדרי הדיון והחקיקה. שותפים החדשים של נתניהו עדיין חשדניים כלפיו וכלפי עושי דברים בכנסת, ושליטתם בוועדה נתפסת בעיניהם כערובה למניעת תרגילים מצידו של ראש הממשלה.

יאיר גולן ינהיג את גוש השמאל?

יאיר גולן מתנהג כמי שהחליט להקים תנועה פוליטית שכותרתה "שמאל ציוני". כך פרסם הערב פשננו מרדכי גילת ב"השבוע". גולן מאמין שהוא מסוגל לבנות מחנה ציוני גדול, שפוי, עם ערכים ואמירה חברתית אמיתית. גם בעבודה וגם במרצ רואים בו"איש רציני, ערכי וראוי מבחינת דוגמה אישית".


הפופולריים