לפיד: אם נתניהו ירצה לבטל את הרוטציה - נתמוך

לפיד: אם נתניהו ירצה לבטל את הרוטציה - נתמוך

יו"ר יש עתיד: "כל מה שרה"מ צריך לעשות, זה להגיד 'אנחנו רוצים להחזיר את החוקים האלה לנוסחם המקורי'" • ויכוח סוער בוועדה המיוחדת לתיקון חוק יסוד הממשלה, שלושה ח"כים סולקו מהדיון • תמר זנדברג: "מתגעגעים למיקי זוהר עם מה שאתם עושים פה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר כחול לבן בני גנץ ויאיר לפיד משוחחים עם התומכים בתל אביב לקראת הבחירות הכלליות בישראל, 20.02.20.
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הוועדה המיוחדת לתיקון חוק יסוד הממשלה חידשה הבוקר (שני) את דיוניה להכנת החוק לקריאה ראשונה. הוועדה אמורה להסדיר, בין השאר, את הבטחת הרוטציה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ, מינוי ראש ממשלה חלופי והשוואת מעמדו עם ראש הממשלה, ואת ביטול המגבלות על מספר השרים וסגני השרים. בדיון התפתח ויכוח סוער שהוביל לסילוקם של חברי כנסת תמר זנדברג, פנינה תמנו שטה ומיקי לוי. 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בדיון כי מפלגתו תתמוך בביטול הרוטציה, אם נתניהו יקדם את הנושא: "בכל רגע נתון שלא יתחשק לביבי לקיים את הרוטציה, כל מה שהוא צריך לעשות זה להגיד 'אנחנו רוצים להחזיר את החוקים האלה לנוסחם המקורי', ואני רוצה להגיד משהו לוועדה הזאת – אנחנו נגיד כן". 

בסביבת יו"ר כחול לבן אומרים כי האיום של לפיד מגוחך, ואם יעיז לממש אותו וימנע מגנץ להיכנס לתפקיד ראש הממשלה - יש עתיד תישאר מתחת לאחוז החסימה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לדברי לפיד ואמר: "הופתעתי לשמוע את הצהרתו שיציל את נתניהו מקווה שהדברים הוצאו מהקשרם".

חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד תקף את יו"ר הוועדה איתן גינסבורג מחוסן לישראל, ואמר: "סחבת את הוועדה הזו אמש 18 שעות, ומנעת מחברי ועדה לבקר משפחות שכולות לקראת יום הזיכרון. אחרי שהיינו מותשים הפסקנו כבר להבין מה קורה בדיון. ההיסטוריה תשפוט אותך, ואת מי ששלח אותך. אבי ניסנקורן, בני גנץ וגבי אשכנזי, תתביישו".

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר לוי: "שמונה שנים אני בכנסת ומעולם לא ראיתי בריון חקיקתי כמו יו"ר הוועדה מכחול לבן. צריך להבין - משנים סדרי משטר בסיוע שינוי מהותי בחוקי יסוד שמחייבים דיון מעמיק. טירוף מערכות. בכוחם של גנץ וגינזבורג היה להפסיק אתמול את הדיון, מה בוער? שמעתי אחר כך את ראש הממשלה אומר להם 'בואו נחתום'. החוקים האלה יכולים להשתנות גם עוד שלושה חודשים". 

האזינו לריאיון עם מיקי לוי בכאן רשת ב

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הצביעה על התנהלות בעייתית של הוועדה וציינה כי "חברי הכנסת שבויים כאן. לא יודעים מתי מסתיים הדיון ומתי ההצבעה. מומחים מתריעים על בעיות חוקתיות מטרידות, והדיון מתקדם כאילו כלום". זנדברג תקפה גם-כן את גינזבורג ואמרה: "אנחנו מתגעגעים למיקי זוהר לעומת מה שאתם עושים פה". 

חבר הכנסת יעקב מרגי מש"ס פנה את חברי האופוזיציה וטען כי הם מבזבזים זמן יקר: "צפיתי בדיון אתמול וראיתי איך מכפישים ותוקפים אישית ומתחת לחגורה. אנחנו מלינים על מעמד הכנסת? אנחנו במו ידינו עושים את זה. אתם הכשלתם את הדיון. אתם הפרעתם ומשכתם אותו שעות ארוכות. חיבלתם בהליך החקיקה". חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מחוסן לישראל פנתה לחבריה לשעבר מיש עתיד: "די כבר עם הצביעות שלכם, היא עברה כל גבול. תהיה פה ממשלה על אפכם ועל חמתכם".

‏אמש, לאחר כמעט 17 שעות הצביעה הוועדה המיוחדת בעד פיצול נושא מימון המפלגות מחוק יסוד הממשלה, ונעלה את ישיבתה. תשעה חברי כנסת הצביעו בעד הפיצול, לא היו מתנגדים וארבעה חברי כנסת נמנעו.

הפופולריים