מחלוקת בין משרד הבריאות למשרדי ביטחון הפנים והמשפטים על גובה הקנסות לעסקים

מחלוקת בין משרדי הממשלה על גובה קנסות לעסקים

מחלוקות התגלעו גם בנושא התקנות המחייבות עטיית מסכה, ואכפיתן. מנכ"ל משרד הבריאות: "אני מקבל את הביקורת על בלבול הציבור סביב ההנחיות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים בשוק מחנה יהודה לאחר ההקלות בהסגר 19.04.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברקע אישור ההקלות בהסגר שאושרו היום (שישי) על ידי הממשלה, ובהן אישור פתיחת חנויות רחוב תחת מגבלות, מחלוקת בין משרד הבריאות למשרדי ביטחון הפנים והמשפטים על גובה הקנסות לעסקים שלא יפעלו על פי ההגבלות שנקבעו. כך פורסם הערב בהשבוע בכאן 11.


בטיוטות הראשונות של תקנות משרד הבריאות עלתה דרישה להטיל קנס של 3,000 שקל לעסקים שלא יעמדו באחת ההנחיות של "התו סגול", כמו שילוט בחנות לשמירת מרחק ומספר לקוחות בכל רגע נתון. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומשרד המשפטים דרשו להוריד את סכום הקנס ל-1,000 שקל. לבסוף, הסכום שאושר בתקנות הוא 2,000 שקל. 

• קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

• מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

גם בתחילת השבוע נרשמה מחלוקת דומה בנוגע לגובה הקנס על אי עטיית מסכה, כשבנוסח הראשון של התקנות, משרד הבריאות ביקש להטיל קנס של 500 שקלים במקום 200 שקלים. כמו כן, בניגוד לעמדת השר ארדן, הוגדל הקנס לעסק שמכניס לקוח בלי מסכה או נותן שירות לאדם בלי מסכה ל-1,000 שקל. עד כה רשמה המשטרה כ-49 אלף קנסות בשווי של כ-35 מיליון שקל, כחלק מאכיפת התקנות לשעת חירום.

בישיבת הממשלה היום התגלעה מחלוקת גם בנוגע לתקנה בדבר מתן קנסות על אי עטיית מסכה באופן מיידי וללא אזהרה. הגבלה זו התווספה ברגע האחרון לסדר היום של ישיבת השרים, בלחץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. לפי מקורות, אמר ראש הממשלה לשרים: אם רוצים לשחרר את ההסגר - צריך להקפיד על הכללים ולחייב במסכות.

ארדן התנגד להטלת קנסות של 200 שקלים ללא אזהרות, אך הדיון הסתיים ללא מדיניות ברורה בנוגע למדיניות האכיפה. לכן, בתום ישיבת הממשלה התקיים דיון נוסף עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שבו התברר כי האכיפה בנושא תחל ביום שני.

בנוסף, גורמים מסור לכאן חדשות כי במהלך ישיבת הממשלה תניהו התנגד להצבעת השרים על ביטול הגבלת המרחק. מועד לדיון בנושא מערכת החינוך טרם נקבע.


משה בר סימן טוב: מבין שיש בלבול הציבור בנוגע להנחיות

בריאיון אצל ירון דקל בהשבוע אמר הערב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "אני מקבל את הביקורת על בלבול הציבור סביב ההנחיות ולכן אנחנו מדברים עם הציבור בפלטפורמות השונות ומסבירים. יש מערכת שיקולים מאוד רחבה שכוללת גם את הכלכלה וגם את הבריאות. מה שיבדיל בין הצלחה לבין אי-הצלחה זו ההתנהגות שלנו בציבור".

על התקנה החדשה של מתן קנס מיידי על אי עטיית מסכה, אמר בר סימן טוב: "חלק מהדרך שלנו לייצר איזון בין הרצון לתת יותר חופש, צריך לבוא לצדו אמצעי הגנה והאמצעי הזה הוא המסכות. חובה לשאת מסכה על הזמן. לא רוצים להגיע למצב שצריך לקחת רוורס".

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם לסוגיית השבתת מערכת החינוך: ""יש לכולנו רצון לפתוח בתי ספר, אבל אנחנו עדיין צריכים לראות שאנחנו מתנהלים בצורה נכונה".

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון התייחס לעמדת משרד האוצר בנושא ההנחיות החדשות לציבור, וכן לתוכנית הסיוע הכלכלי, שגם כן אושר היום על ידי הממשלה. בריאיון להשבוע אמר שמחון: "מה שהוצאנו אלה סכומים מטורפים. אנחנו לא רגילים לתת כסף, אנחנו רגילים לגבות. פתאום באים למערכת המסים ואומרים לה לתת כסף לאזרחים - זה לוקח כמה שבועות".

על פתיחה מחודשת של מערכת החינוך אמר: "התייעצתי עם אפידמיולוגים מובילים, שאמרו כי אסור לפתוח את מערכת החינוך. בגלל זה הבאתי את ההצעה לאפשר למספר משפחות להתאחד כדי להקל על אנשים לצאת לעבודה".

הפופולריים