הממשלה אישרה: חנויות רחוב ומכוני יופי ייפתחו – יותר איסוף עצמי ממסעדות

הממשלה אישרה: חנויות רחוב ומכוני יופי ייפתחו

הממשלה אישרה את תוכנית הסיוע הכלכלית לעצמאים ועסקים קטנים בסך 8 מיליארד שקלים • כמו כן אושר: בני 67 ומעלה שפוטרו יקבלו מענק נוסף של עד 4,000 שקל בחודש מאי • בישיבה שנדחתה מאמש, מתבקשים השרים לאשר פתיחה של רוב חנויות הרחוב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משבר קורונה, הסגר בירושלים, 02.04.20
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (שישי) שורת הקלות נוספות בהסגר, כחלק מהמאמצים להחזרת המשק לפעילות עקב מגפת קורונה. השרים אישרו פתיחת רוב חנויות הרחוב תחת מגבלות, ופתיחת מכוני יופי ומספרות. כמו כן אושר איסוף עצמי של מזון ממסעדות. תקנה נוספת עליה דנו השרים היא מתן סמכות לפקחי שמורות הטבע והגנים לאכוף את תקנות הקורונה.

• קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

כמו כן עדכנה הממשלה את חובת עטיית המסיכות מגיל שבע ומעלה. קנס של 200 שקלים יוטל על מפירי החובה, ללא אזהרה ראשונית כפי שהיה עד כה. משרד הבריאות וראש הממשלה אמרו במהלך הישיבה כי "המסכות ממילא במודעות של הציבור ושכדי שנוכל להמשיך לשחרר. חייבים שהמסכות יהיו חובה ברורה". 

במהלך הישיבה אירע עימות בין השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. ארדן הציע להגביל את גודל הפגנות ולדרוש אישור ותיאום מראש שלהן עם המשטרה. לדבריו, "המצב כרגע בלתי אפשרי והוא יילך ויחריף. אין כרגע שום מגבלה בנושא ההפגנות וגודלן. ולמשטרה אין שום דרך לאכוף בהפגנות של אלפים את הנחיות משרד הבריאות". מנדלבליט התנגד לכך וטען: לא ניתן שהתקנות לשעת חירום יגבילו גודל הפגנות. אם רוצים – תביאו חקיקה לכנסת.

הממשלה אישרה שבני 67 ומעלה שפוטרו בגלל מגפת קורונה יקבלו מענק נוסף של עד 4,000 שקל בחודש מאי. הממשלה אישרה עד כה בדיון את תוכנית הסיוע המורחבת לעצמאים ועסקים קטנים בסך שמונה מיליארד שקלים. כמו כן, אושרה בקשתו של שר הרווחה אופיר אקוניס שכל עובדי הרווחה של המשרד יחזרו לעבודה מלאה ביום ראשון, זאת בנוסף להחרגה של עובדי הרווחה ברשויות המקומיות.

נתניהו עזב את ישיבת הממשלה לזמן קצר לשיחת ועידה עם מנהיגי אוסטריה, ישראל, דנמרק, אוסטרליה, ניו-זילנד, יוון וצ'כיה. את השיחה שעסקה בחזרת מערכת החינוך לשגרה אירגן קנצלר אוסטריה קורץ. בזמן היעדרותו שר האוצר משה כחלון ניהל את הישיבה. 

תוכנית הסיוע שאישרה הממשלה כוללת מענק השתתפות בהוצאות קבועות, שיוכל להגיע עד לסך של 400 אלף שקלים לעסק, כתלות במידת הירידה בפעילותו. זאת בנוסף לפעימה השנייה במענק הסיוע המורחב לעצמאים, במסגרתו עצמאים יהיו זכאים למענק בגובה 70% מההכנסה ועד 10,500 שקל. 

המתווה כולל מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים קטנים – 5.2 מיליארד שקל. מדובר במענק ייחודי לעסקים קטנים שמחזור המכירות שלהם נפגע משמעותית בחודשים מרץ ואפריל. כמו כן, אושר מענק סיוע לעצמאיים, בהמשך לפעימה הראשונה ששולמה בחודש אפריל, יועבר מענק סיוע ייעודי לעצמאים שהיקף פעילותם ירד בהיקף של 25%  לפחות בחודשים מרץ-יוני. המענק, שיכנס ישירות לחשבון הבנק יהיה בשיעור של 70% מההכנסה.

הספורטאים האולימפיים, הפראלימפיים וההישגיים קיבלו אישור לחזור מיידית לאימונים

משרד התרבות והספורט סיכם היום עם משרד הבריאות על חזרתם לפעילות של ספורטאי ההישג הבינלאומיים של ישראל. יחד איתם ישובו לפעילות גם ספורטאי ענף הספורט המוטורי. כך שהספורטאים שנמצאים בסגלים האולימפיים יוכלו לחזור לפעילות מיידית. 

על פי הסיכום אליו הגיעו במשרד התרבות והספורט ובמשרד הבריאות, האימונים יהיו בהרכבים מצומצמים וקבועים של מתאמנים וכוללים תנאים ייחודיים לחידוש האימונים בתקופת משבר הקורונה. במטרה להקל על איגודי הספורט את חזרתם לפעילות, הוחלט כי כל איגוד ימנה ממונה מטעמו לנושא בכדי לקבוע תנאים  לקיום האימונים שיעמדו בתו הסגול הרלוונטי.

חודש הרמדאן החל - והמגבלות נכנסו לתוקף

המגבלות על הערים והיישובים בחברה הערבית לקראת חודש הרמדאן שהחל אמש נכנסו לתוקף. העסקים ביישובים הערביים סגורים בין השעות 03:00-18:00, וראשי רשויות מתריעים – המגבלות עלולות להוביל לקריסה כלכלית של ממש. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לאזרחי ישראל המוסלמים לחגוג עם המשפחה הגרעינית בלבד. בסרטון שפרסם אמש אמר נתניהו כי שוחח בעניין הזה עם מנהיגי היישובים הערביים, והם הפצירו בו לפעול יחד. את דבריו סיים בברכת "רמאדן כרים".

הפופולריים