המו"מ להקמת ממשלה: פגישת נתניהו וגנץ הסתיימה ללא הסכמות

פגישת נתניהו וגנץ הסתיימה ללא הסכמות

גורם בליכוד אמר כי המחלוקת נוגעת לוועדה לבחירת שופטים • כחול לבן: חוקי נתניהו יונחו על שולחן הכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המשבר הפוליטי: הסתיימה ללא הסכמות פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת הבוקר (שני). השניים נפגשו במעון ראש הממשלה בניסיון לקדם את המשא ומתן הקואליציוני ולהקים ממשלה. לדברי גורם בליכוד, המחלוקת נוגעת לוועדה לבחירת שופטים. בכחול לבן הודיעו: "חוקי נתניהו" יונחו על שולחן הכנסת. עם התכנסות המליאה, נשיאות הכנסת אישרה להניח את הצעות החוק שימנעו מחבר כנסת עם כתבי אישום להתמנות לתפקיד ראש הממשלה.

בכחול לבן אמרו קודם לכן כי עדיין לא הגיעו לחתימה על ההסכם, וכי במהלך הלילה הייתה התקדמות בשיחות וגנץ הגיע כדי לראות אם אפשר לגשר על הפערים שנותרו.

בד בבד, בכירים בכנסת טוענים כי נבדקת האפשרות להניח הצעת חוק חריפה בהרבה מזו שדיברו עליה עד עכשיו בכחול לבן כדי למנוע מראש הממשלה בנימין נתניהו, ומכל חבר כנסת עם כתבי אישום, את האפשרות להתמודד בבחירות לכנסת. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אם עד כה דובר על הצעות חוק שמונעות מאדם עם כתבי אישום לכהן כראש ממשלה ועל תיקון חוק יסוד הממשלה לשם כך, נערכת עכשיו בדיקה אם להניח הצעת חוק מרחיקת לכת בהרבה – תיקון לחוק יסוד הכנסת שיקבע שאדם עם כתבי אישום לא יכול בכלל להתמודד לכנסת בבחירות.

לטענת הגורמים שבודקים זאת, מדובר בהצעה שאינה פרסנולית אלא נוגעת לכל מועמד לכנסת ולכן לא אמורה להיפסל בבג"ץ. כמו כן היא מפעילה לחץ על עוד גורמים בגוש הימין-חרדים שגם להם יש כתבי אישום או כתבי אישום כפוף לשימוע, שאמורים במצב כזה להפעיל לחץ נוסף גם מצידם על נתניהו לחתום עכשיו על הסכם עם כחול לבן ובני גנץ על מנת שהחוק הזה לא יקודם ולא יפגע גם בהם.

בתוך כך, היום אמורה נשיאות הכנסת בראשות יו"ר הכנסת בני גנץ לאפשר את הנחת החוקים שהוגשו נגד נתניהו על שולחן הכנסת, וגם חוקים שנוגעים לענייני דת ומדינה. אם כי על פי הדיונים הליליים שנערכו בכחול לבן, הליך החקיקה של החוקים יתחיל בפועל רק מחר, כשתכונס הוועדה המסדרת להעניק להם פטור מחובת הנחה – הליך שמאפשר להצביע עליהם מיד.

סביר להניח שמחר יתקיימו גם ההצבעות במליאת הכנסת בקריאה טרומית על הצעות החוק. מה שאומר שלמעשה הליכוד וכחול לבן הרוויחו עוד 24 שעות של ניסיונות לקדם חתימה על הסכם עוד בטרם ייחלו ההצבעות בכנסת על חוקי נתניהו.

הפופולריים