המו"מ להרכבת ממשלה | כחול לבן במסר לליכוד: לא נמנה את שי ניצן לשופט עליון

כחול לבן לליכוד: לא נמנה את שי ניצן לעליון

במפלגתו של גנץ מבקשים להרגיע את הליכוד בניסיון להגיע להסכם על ממשלה משותפת. גנץ דחה את ישיבת מליאת הכנסת שתוכננה להיום כדי להרגיע את חשש הליכוד מפני ניסיון להעלות היום להצבעה חוקים נגד נתניהו. הלילה יפקע תוקף המנדט שניתן לגנץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שי ניצן ובנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, יונתן זינדל, פלאש 90

רגע לפני פקיעת המנדט שניתן לבני גנץ להרכיב ממשלה שולחים היום (שני) בכחול לבן מסר שנועד להרגיע את הליכוד ולפיו לא יפעלו למנות את של פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, לתפקיד שופט בבית המשפט העליון במסגרת סבבי המינויים הבא. שי ניצן כיהן כפרקליט המדינה בעת גיבוש כתבי האישום נגד ראש הממשלה נתניהו בתיקים 1000, 2000 ו-4000. בכחול לבן מסרו גם לליכוד כי אין בכוונתם לתקוע אצבע בעיני הליכוד ונתניהו באמצעות מינויים מתריסים, אלא לעבוד בהידברות ובשיתוף פעולה. המנדט שניתן לגנץ יפקע בחצות והנשיא ריבלין הבהיר אתמול כי בכוונתו להעביר את המנדט ישירות לידי הכנסת ולא לידיו של נתניהו. 

בשבוע שעבר, לאחר הפיצוץ במגעים על רקע המחלוקת סביב הוועדה למינוי שופטים, חששו בליכוד שבכוונת כחול לבן למנות בעתיד את שי ניצן לשופט עליון. עכשיו, כאמור, הועבר מסר הפוך לליכוד. נוסף לכך, דחה בני גנץ, המשמש גם יו"ר הכנסת, את ישיבת המליאה שתוכננה להיום במטרה להרגיע את החששות בליכוד כי כבר היום יעלו להצבעה החוקים נגד נתניהו. אמנם מראש הובהר שהמליאה תכונס רק כדי לדון בחקיקה מיוחדת לעניין הקורונה, אך לאור החשש שהביעו בליכוד כי בכחול לבן טומנים להם מלכודת, ובעיקר כדי לשפר את האווירה בשיחות, הוחלט לדחות את ישיבת הכנסת מהיום ליום חמישי.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב כי לפי הצעה שנידונה הלילה בין שני הצדדים בליכוד יוותרו על רעיון שינוי החקיקה בנוגע להרכב הוועדה למינוי שופטים בתמורה לסעיף בהסכם שיקבע כי המינויים ייעשו בהסכמת שני הצדדים. נוסף על כך, יושב ראש כחול לבן בני גנץ יתחייב ללכת לבחירות אם בג"ץ ימנע את המשך כהונתו של בנימין נתניהו. 

בנוגע לחשש של הליכוד מכך שבג"ץ יודיע שנתניהו אינו יכול לכהן כראש ממשלה – בכחול לבן מוכנים לחדד עוד יותר את הסעיף בהסכם שנוגע לנושא הזה ולהבהיר שגנץ לא יהיה זכאי לכהן כראש ממשלה במקרה שבג"ץ ימנע מנתניהו את התפקיד, ושבמצב כזה ילכו ישר לבחירות רביעיות. בשני הצדדים אמרו שהמטרה היא להגיע להסכם עוד היום אך סירבו להתייחס באופן רשמי להסכמות המסתמנות עליהן דיווחנו.

גורמים המעורבים במגעים אישרו כי נכון לעכשיו המחלוקת היא בסעיף הרוטציה וששני פרופסורים לענייני חקיקה העריכו באחוזים נמוכים את הסיכוי שבג"ץ יתערב ויפסול את נתניהו מראשות הממשלה. למרות זאת דורשים בליכוד לקבוע בהסכם, כאמור, כי אם נתניהו ייפסל – תפוזר הכנסת לבחירות נוספות.

הפופולריים