הממשלה תצביע: סגר ממחר עד שישי, עוצר בליל הסדר

הממשלה תצביע: סגר עד יום שישי, עוצר בליל הסדר

לפי המודל המוצע, תיאסר יציאה מהיישובים ממחר אחר הצהריים ועד יום שישי בבוקר, ובערב ליל הסדר ייאסר על תושבים להימצא במרחק של יותר ממאה מטרים מביתם. כמעט 7% מהתחלואה הנשימתית בארץ היא כתוצאה מקורונה – פי 3 משבוע שעבר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ך בגין בירושלים חסומה בשל משבר הקורונה 28.03.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו ביטל את כינוסה של ועדת השרים שהייתה אמורה להטיל הערב (שני) הגבלות על יישובים חרדים. במקום זאת מקדם נתניהו הגבלות תנועה בכל הארץ בערב החג, למרות המלצת משרד הבריאות המקורית. ראש הממשלה ימסור הודעה מיוחדת בנושא. 

שידור חי בכאן 11


הממשלה נוטה לבטל את התחבורה הציבורית בערב החג, כדי למנוע מאנשים לצאת מבתיהם ולחגוג את חג הפסח מחוץ לחוג המשפחה האינטימית. מדובר בשינוי במדיניות הממשלתית שעברה מסגר על אזורי הדבקה ותחלואה גבוהים – למדיניות שנועדה לוודא כי אזרחים לא יצאו מבתיהם בליל הסדר. נתניהו שינה את עמדתו בנושא, ובמקום לקדם סגר על אותם יישובים חרדיים, המגבלות צפויות להיות מורחבות לכלל האזרחים.

גורמים המעורבים בתהליכי קבלת ההחלטות טוענים שהחליטו לעשות 'חשיבה מחודשת' שמתייחסת לכלל האוכלוסייה, אבל למעשה מאחורי הקלעים, הסיפור האמיתי הוא חשש מתיוג של החברה החרדית כמזוהה עם התפשטות הנגיף. מנגד, גורמים פוליטיים סבורים: נתניהו נענה ללחצי השר דרעי וליצמן, משיקולים פוליטיים.
במסמך שהועבר לשרים בעת אישור הסגר על בני ברק כתב בכיר במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר, כי "אמצעי זה של מיקוד ההגבלות והאכיפה באזור מוגבל יעיל יותר במניעת התפשטות המגפיפה מהחמרת המגבלות לכלל המדינה".

הממשלה צפויה להצביע הערב על ההצעה לאסור יציאה מהיישובים ממחר אחר הצהריים ועד יום שישי בבוקר. עוד תדון הממשלה בהצעה לפיה בערב ליל הסדר ייאסר על תושבים להימצא במרחק של יותר ממאה מטרים מביתם. תנועה תתאפשר רק לכוחות הביטחון ולצרכים רפואיים. בירושלים תאסר יציאה מהמרחב השכונתי.

בהצעה לתיקון סמכות ועדת הגבלות התנועה שהופצה לשרים לפני מספר שעות, נכתב כי עמדת משרד הבריאות היא שבאיזור בו קיים צבר תחלואה - יש להטיל מגבלות חמורות. לדברי המשרד אמצעי זה יעיל יותר במניעת התפשטות המגיפה מהחמרת המגבלות לכל המדינה.

מנתונים של המרכז לבקרת מחלות של משרד הבריאות, עולה שכמעט 7% מהתחלואה הנשימתית בארץ הם חולי קורונה. מדובר בקפיצה של פי שלושה מהנתונים שפורסמו בשבוע שעבר. עיקר תחלואת הקורונה שהתגלתה התרכזה בבני ברק, ירושלים ואלעד.

כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות, השרים ליצמן ודרעי הפעילו לחץ והתנגדו להטלת הגבלות תנועה על יישובים חרדים. כך השתנתה המלצת משרד הבריאות להטיל סגר מלא על יישובים עם ריכוזי הדבקה גבוהים: תחילה רוככה לחצי סגר, ובהמשך בוטלה לחלוטין.

חולדאי: "‏ניצול משבר קורונה נגד הציבור החרדי לא ראוי"

על רקע הצבת גדרות בגבולות העיר רמת גן בשל מעבר של מפרי הסגר בבני ברק, אמר היום (שני) ראש עיריית תל אביב רון חולדאי כי "‏ניצול משבר הקורונה למערכת שיסוי נגד הציבור החרדי אינו ראוי". חולדאי הוסיף כי חג הפסח הוא עת לערבות הדדית וסולידריות.

קודם לכם אמר שר הבריאות ליצמן נגיף קורונה אינו מבדיל בין אוכלוסיות ומגזרים. ליצמן הוסיף כי העמדה המקצועית היא כי בעיר, באזור, בישוב או בשכונה, שבהם יש סכנת הידבקות יש צורך בהידוק התנועה ובטיפול משותף של זרועות הביטחון, בלי קשר לזהות האוכלוסייה או להשתייכות מגזרית.


עוד אמר ליצמן כי תושבי בני ברק ושאר הערים וריכוזי האוכלוסיה החרדית אינם אמורים לקבל יחס מפלה ומשפיל וקרא לראש עירית רמת גן כרמל שאמה הכהן "להימנע מצעדים מעוררי מדון וחיכוך בין האוכלוסיות".

חבר הכנסת משה גפני ממפלגת יהדות התורה אמר כי הוא משבח את ראשי הערים שמזדהים עם העיר בני ברק ותושביה בעת הקשה הזו. גפני הוסיף כי "כרמל שאמה יזכר לדיראון עולם עם התנהגותו הברוטלית בניגוד לחוק, למוסר היהודי ולערבות ההדדית, שבכול יום מוצא משהו חדש כדי להבליט את הרשעות שלו, לא נשכח ולא נסלח".

מוקדם יותר הורה מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן לראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן להסיר את הגדרות. זמן קצר לפני שיצאה ההוראה, החלו עובדי עיריית בני ברק להסיר את הגדרות. ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, אמר כי "משבר קורונה יחלוף, אבל התנהלותו הבלתי אנושית של ראש עיריית רמת גן תיזכר לדיראון עולם". הוא הוסיף כי "האיש שניסה לגזור קופון פוליטי על המצוקה של תושבי בני ברק כשהוטלו עליהם הגבלות תנועה, מקים גדרות מסביב לגטו שהוא דרש להקים".

למרות הסגר בבני ברק: פרצות מאפשרות גישה חופשית לעיר

אמש פורסם בכאן חדשות כי למרות ההסגר בבני ברק ואלף השוטרים שנפרסו במחסומים ברחבי העיר, קיימות פרצות המאפשרות גישה חופשית לעיר באמצעות רכב ממונע. בדיקה העלתה שניתן להיכנס לכמה רחובות בעיר, בעיקר לכאלה הגובלים עם העיר רמת גן בלי בידוק.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, איתי שיקמן, דניאל אלעזר ועקיבא ווייס

הפופולריים