נתניהו וגנץ נפגשו כל הלילה: שואפים להגיע להסכם היום

נתניהו וגנץ נפגשו כל הלילה: הושגו התקדמויות

בהודעה משותפת של הצדדים נמסר: הושגו הבנות משמעותיות בפגישה • חוסן לישראל מוכנה לוותר על תיק החוץ, בגלל שגבי אשכנזי לא מעוניין בו, והציגו דרישות אחרות במקומו • מפלגתו של גנץ תחזיק גם בוועדת הכנסת • חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מעוניינת לעבור לחוסן לישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בנימין נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר חוסן לישראל בני גנץ הודיעו הבוקר (ראשון) כי הושגו הבנות משמעותיות במאמצים להקמת ממשלת אחדות. בהודעה משותפת של המפלגות שנמסרה בתום ישיבה שהתקיימה כל הלילה בבית ראש הממשלה נמסר: "במהלך היום תתקיים פגישה נוספת במטרה להגיע לחתימה על הסכם". 

בכחול לבן לא מעוניינים בתיק החוץ בגלל שגבי אשכנזי לא מעוניין בתפקיד. הוא היה אמור לכהן בתפקיד שנה וחצי עד שגנץ יפנה את משרד הביטחון ויהפוך לראש ממשלה. בתמורה לכך הם מבקשים אחד את תיק הבריאות, המשרד לביטחון הפנים או ויתור של הליכוד בסוגיית יו"ר הכנסת. עם זאת, ליצמן הבהיר לנתניהו שלא יוותר על תיק הבריאות. 

גנץ עצמו אינו מתנגד למינוי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת אבל ח"כים בסיעה לוחצים עליו בעניין הזה. יו"ר הכנסת לשעבר אדלשטיין העביר מסרים שמבחינתו יש שתי אפשרויות – או להיות יו"ר כנסת או לקבל את תיק החוץ. כך שהוויתור של כחול לבן על תיק החוץ עשוי לפתור את הסוגייה הזו.

הישג נוסף שקיבלה כחול לבן במשא ומתן הוא ועדת הכנסת שתהיה בידיה, אף שבדרך כלל זו ועדה שהולכת לאותה מפלגה שמחזיקה בתפקיד יו"ר הכנסת. הפעם הוחלט לאזן – יו"ר כנסת לליכוד לעומת ועדת הכנסת שתהיה של כחול לבן. בפגישה בבלפור נכחו מטעם הליכוד נתניהו, יריב לוין ויעקב אטרקצ׳י. מטעם חוסן לישראל נכחו גנץ, גבי אשכנזי רונן צור, הוד בצר ומעיין ישראלי. 

כמעט כל סעיפי ההסכם סגורים. גורמים בליכוד אומרים שנתניהו צפוי להציע לשרים מכהנים משרות שגרירים. לתפקיד השגריר באו"ם מוזכר שמו של אופיר אקוניס שסביר כי יסכים להצעה, לשגרירות בוושינגטון מוזכר שמו של השר יובל שטייניץ, ושגרירות נוספת שאליה עשוי להתמנות אחד משרי הליכוד היא השגרירות בלונדון, במקום מארק רגב.

בד בבד, חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מיש עתיד מעוניינת לעבור לחוסן לישראל של בני גנץ. היא נועדה אמש עם לפיד והודיעה לו על כוונתה, לאחר שהתבטאה בעבר בעד ממשלת אחדות לאומית. בשיחות סגורות היא מאשימה שלא הקשיבו לעמדתה. בשעה 12:00 צפויה להיערך ישיבת הוועדה המסדרת בכנסת, שתעסוק בפיצול כחול לבן ושם יתברר מעמדם של האוזר והנדל וגם של פנינה תמנו שטה.

בין העניינים שעלו בפגישה: מאחר שמדובר ברוטציה, ובגלל כתב האישום נגד ראש הממשלה, על גנץ להסכים כנראה לחוקק חוק שיאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקום ראש הממשלה בתקופת הכהונה שלו. גורמים בחוסן לישראל אומרים כי הם יתעקשו שנתניהו לא יכהן כשר. נקודה נוספת שהייתה במחלוקת היא מי יכהן כשר המשפטים בממשלה ה-35. כמו כן, בכחול לבן מבקשים שיולי אדלשטיין לא יכהן כיו"ר הכנסת. בליכוד יש מי שמעוניינים בתפקיד, בין השאר: השר שטייניץ. 

בתוך כך, חברי כנסת מיש עתיד שוחחו בסוף השבוע עם חברי כנסת מחוסן לישראל וניסו לשכנעם שלא להכנס לממשלה. אתמול נמשכה כשעה וחצי ישיבת הסיעה של חוסן לישראל, ובה כבר הודיעה חברת הכנסת רדיר כמאל מריח שלא תרצה להצטרף לממשלה. כעת - היא נמצאת במשא ומתן מול בני גנץ, כשהיא דורשת ממנו להבטיח את תיקון חוק לאום, והקפאת חוק קמיניץ כתנאי לכניסתה לממשלה.

חבר הכנסת רם שפע מחוסן לישראל הגיב על ההתקדמות במגעים, ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי החלטה על חבירה לנתניהו היתה קשה לכל אחד מאיתנו אבל ללכת לבחירות רביעיות זה דבר בלתי אפשרי. לדבריו, גנץ לקח החלטה מנהיגותית קשה, אף אחד לא רצה שכחול לבן תתפרק. יש מאות אלפי מובטלים, אני לא רואה איך הגיוני שנאמר לאנשים שצריך עכשיו עוד בחירות. 

חבר הכנסת עפר שלח מיש עתיד הגיב גם הוא לדברים ואמר בריאיון לאריה גולן כי ברגע האמת גנץ קרס. הוא ואשכנזי לא נכנסו מתחת לאלונקה, ושניהם קיבלו תפקידים שלא קשורים לקורונה. גנץ יכול היה להיות בעמדת מיקוח אחרת, עכשיו הוא ויתר על הכל. הוא לא נכנס לממשלת אחדות אלא לממשלה של נתניהו.

בהכנת הידיעה השתתפו יואב קרקובסקי, זאב קם ומיכאל שמש

הפופולריים