אשכנזי שר חוץ, גנץ בביטחון: כך ייראה ההסכם הקואליציוני

ממשלת החירום: כך ייראה ההסכם הקואליציוני

אנשיו של גנץ דורשים את תיקי הבריאות ואיכות הסביבה, וכן שיולי אדלשטיין לא ישוב לתפקיד יו"ר הכנסת. תהיה רוטציה בין גנץ לגבי אשכנזי על תיקי ביטחון וחוץ • אחרי פירוק כחול לבן: חילופי האשמות קשים בקוקפיט - "לפיד דחף ללכת לבחירות רביעיות" • טראמפ בירך את נתניהו על "הקמת ממשלה בראשותו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ממשלת חירום, בני גנץ, אריה דרעי, בנימין נתניהו
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר הכנסת החדש בני גנץ החליט ללכת למהלך של ממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכך פירק את כחול לבן. כעת מתקיימים דיונים בחלוקת התיקים בין הליכוד לבין מה שנשאר ממפלגתו של גנץ. על השולחן יש כמה אפשרויות, ושרים בליכוד הגדירו את החלוקה "מרחץ דמים". בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם הערב (שישי) כי אנשיו של גנץ דורשים את תיקי הבריאות ואיכות הסביבה, וכן שיולי אדלשטיין לא ישוב לתפקיד יו"ר הכנסת: "להחזיר את אדלשטיין לתפקיד זאת השלכת חומצה בפניו של בית המשפט העליון".


עוד מתוך ההסכם הקואליציוני: הממשלה תוגדר בחצי השנה הקרובה – ממשלת חירום שעוסקת רק בהשפעות כלכליות וחברתיות של משבר קורונה. תהיה רוטציה בין גנץ לגבי אשכנזי על תיקי ביטחון וחוץ, כשנתניהו יהיה ראש הממשלה, ישמש גנץ שר הביטחון, ואשכנזי יהיה שר החוץ. 

לאחר הרוטציה עם נתניהו, ייכנס גנץ לראשות הממשלה ואילו אשכנזי יתמנה לשר הביטחון. תיק החוץ צפוי להישאר בידי חוסן לישראל. יחד עם זאת, קיימת אפשרות שעל תיק החוץ יוותרו במפלגה של גנץ, שמקבלת גם את תיק המשפטים, התקשורת והתרבות לכל הקדנציה – "חבילת תיקי הדמוקרטיה". פרשננו מרדכי גילת פרסם בתוכנית כי פניו של אשכנזי מועדות לליכוד ובכוונתו לרשת את נתניהו אחרי שיפרוש. 

השאיפה של שני הצדדים היא לחתום על ההסכם עד תחילת השבוע הבא. צוותי המשא ומתן עומלים עליו עדיין. הנושאים שעדיין לא סגורים: רוטציה על תפקיד יו"ר הכנסת והאם אדלשטיין יחזור למשרתו אחרי שביזה את בג"ץ. גנץ מסרב לכך.

אחרי הפירוק: חילופי האשמות קשים בקוקפיט

מקורבים לבני גנץ מאשימים את יאיר לפיד כי הוא דחף ללכת לבחירות רביעיות. גנץ הורה לאנשיו להסכים לכל מתווה של ממשלת חירום שיציע לפיד – אך הוא לא הביא מתווה. עוד האשימו כי לפיד ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תכננו לפרוש מבלוק ה-61 לאחר מינויו של מאיר כהן ליו"ר הכנסת, וכך לפיד היה מתמנה ליו"ר אופוזיציה כשיש לו יו"ר כנסת. 


משה יעלון אמר בשיחות סגורות כי לו היה יוצא אל הפועל תרחיש של ממשלת מיעוט – חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל היו מתיישרים. מקורבים לגנץ הבהירו כי מדובר בשקר מוחלט והאוזר והנדל לא היו מאפשרים לממשלת מיעוט לקום.

מנגד, ביש עתיד ובתל"ם יצאו בהאשמות קשות נגד גבי אשכנזי: היה גיס חמישי שפעל מאחורי הגב מאז ספטמבר על מנת להרכיב ממשלה בראשותו של נתניהו. עוד אמרו בשתי הרשימות כי גנץ "הפגין חולשה ועייפות" במקום למצות את המהלכים הפוליטיים בכנסת שהיו מחזקים את כחול לבן מול נתניהו ושומרים על שלמותה.


עמיר פרץ יושב על המדוכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עדיין לא החליט אם להיכנס לממשלת החירום. פרץ שוקל אם יש לו את הפריבילגיה לדבוק בהתנגדות אידיאולוגית לנתניהו או לקחת חלק משיקום החברה והכלכלה. על פרץ הופעל לחץ לדחות את הבחירות ליו"ר הכנסת ולהישאר יו"ר זמני עד מיצוי המשא ומתן, אך הוא סירב לכך.

מיש עתיד נמסר בתגובה לפרסום בתוכנית השבוע: "בני גנץ החליט לפרק את כחול לבן ולזחול לממשלה של ביבי ועכשיו מנסה לכסות על הבושה. על ערכים ועקרונות לא מוותרים, בעיקר בזמן משבר".

טראמפ בירך את נתניהו על "הקמת ממשלה בראשותו"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התקשר לראש הממשלה נתניהו ובירך אותו על כך ש"יקים ממשלה בראשותו". במסגרת השיחה, שהייתה חמה וידידותית, דנו המנהיגים בצעדים השונים שנדרשים כדי להתמודד עם התפשטות מגפת הקורונה.

הפופולריים