לפיד: "יש להקים ממשלת אחדות ונתניהו צריך להיות שני ברוטציה"

לפיד: צריך אחדות כשנתניהו שני ברוטציה

על אף שעד כה התנגד בחריפות לממשלת אחדות עם נתניהו, על רקע משבר הקורונה אמר לפיד לכאן רשת ב: "פוליטיקה לא מעניינת כרגע אף אחד, צריך לתת לנתניהו להמשיך להיות ראש דסק קורונה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד אמר הבוקר (שני) כי הוא מוכן להיכנס לממשלת אחדות עם הליכוד, שבה תהיה רוטציה על ראשות הממשלה בין בני גנץ לבנימין נתניהו, זאת במידה שנתניהו יהיה שני ברוטציה. על אף שעד כה היה לפיד מהמתנגדים החריפים בכחול לבן להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב אמר: "צריך להקים ממשלת אחדות ונתניהו צריך להבין שהוא צריך להיות שני ברוטציה".

האזינו לריאיון עם יאיר לפיד בכאן רשת ב

את הדברים אמר לפיד על רקע משבר הקורונה בישראל ובעולם. "צריך לטפל בקורונה ובנושאים הכלכליים ולא בפוליטיקה כי היא לא מעניינת כרגע אף אחד. צריך לתת לנתניהו להמשיך להיות ראש דסק קורונה, כי אולי חשובה המשכיות", אמר מספר 2 בכחול לבן.

לצד זאת, לפיד מתח ביקורת על הדרך שבה מנהלים בליכוד את המשא ומתן מול כחול לבן: "לא שמעתי מאודי על מישהו שיושב בטלוויזיה ומנהל משא ומתן בסמסים. כל הניסיון שלהם (בליכוד) זה לייצר מצג שווא כאילו יש אצלנו פיצול. אני וגנץ עובדים יחד ומדברים, וחלק מהשיחות שלנו זה למה נתניהו מתנהג ככה בימי משבר".

ח"כ מיכאל מרדכי ביטון התייחס הבוקר גם הוא לנושא הקמת ממשלת אחדות, ובריאיון אצל קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר: "המצב הרצוי הוא שנתניהו קודם יסיים את ענייניו, זה גם מה שהבטחנו לבוחרים. אבל לנוכח משבר הקורונה - ההחלטה תהיה של בני גנץ". 

האזינו לריאיון עם ח"כ מיכאל ביטון בכאן רשת ב

בתוך כך, בכירים בכחול לבן טוענים שאיום הליכוד להפסיק את שיחות המשא ומתן הקואליציוני במידה שייבחר יו"ר כנסת חדש - הוא איום אמיתי, אך דווקא ישרת את המשא ומתן בין המפלגות. זאת מאחר שברגע שבג"ץ יקבע תאריך לבחירת יו"ר כנסת, לפי טענת הבכירים בכחול לבן, הוא יכניס את השיחות למסלול מרתוני של לילות לבנים ואינטנסיביים, כדי לסיים ולסגור הסכם עד למועד בחירת יו"ר הכנסת. כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב.

אותם בכירים במפלגתו של גנץ אמרו לכאן חדשות: "במקום להימרח 28 ימים - ימי המנדט של גנץ - ואולי עוד 14 ימי ארכה, זה יחייב את שני הצדדים להיכנס למשא ומתן רציני ותכליתי, כדי לסיים אותו לפני מועד בחירת יו"ר הכנסת, שזה המועד שבו צפוי להסתיים המשא ומתן". אותם בכירים בכחול לבן הוסיפו ש"נתניהו והליכוד מבינים רק כוח ורק ככה ניתן יהיה להגיע להסכם".

58 חברי הכנסת של גוש הימין-חרדים צפויים להחרים היום את דיוני מליאת הכנסת, במחאה על כוונת כחול לבן להביא להצבעה במליאה את הקמת הוועדה המסדרת והוועדות הנוספות בלי הסכמה. לדברי חבר הכנסת וי"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, מקום המדינה לא היה מצב כזה.

כמו כן, הסיעות בגוש הימין-חרדים חתמו על התחייבות כי יחדלו ממגעים לממשלת אחדות אם תחליף כחול לבן את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. גנץ אמר אמש כי מפלגתו תפעיל היום את הכנסת למען אזרחי ישראל, והוסיף כי הדמוקרטיה הישראלית לא תהיה לעולם בת ערובה של פוליטיקה קטנה ולא תהיה נתונה לשום משא ומתן.

השר גלעד ארדן מהליכוד אמר בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן על המשבר סביב בחירת יו"ר כנסת חדש: "אני רוצה לשאול את גנץ לאן הוא רוצה להוביל את המשא ומתן הזה? מעשית, בחירה כפויה של מאיר כהן על ידי רוב, שנועד רק לפגוע במאמצים לאחדות, זה דבר שככל הנראה ידרדר את המדינה לבחירות רביעיות.

האזינו לריאיון עם גלעד ארדן בכאן רשת ב

"אפשר להמתין עם זה עוד כמה ימים. אני לא חושב שאפשר למשוך את זה, גם אדלשטיין לא חושב כך. בטח אדלשטיין, אסיר ציון, לא ילמד שיעורי ממלכתיות ודמוקרטיה לא מלפיד ולא מליברמן".

הפופולריים