הליכוד: "אם יו"ר הכנסת יודח – ייפסקו המגעים לאחדות"

"אם יו"ר הכנסת יודח – ייפסקו המגעים לאחדות"
בליכוד מאיימים, בכחול לבן הגיבו: מציבים אולטימטומים, גם בשיאו של משבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי גנץ 2
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו חשף אתמול את ההצעה לכחול לבן במשא ומתן הקואליציוני, והבהרת כחול לבן כי בכוונתה להמשיך לקדם את החלפת יו"ר הכנסת והחקיקה בכנסת, בליכוד מאיימים היום (ראשון): "אם כחול לבן ידיחו את יו״ר הכנסת, המגעים לאחדות ייפסקו מיד". בכחול לבן הגיבו: "מציבים אולטימטום גם בשיאו של משבר".

"הדחת יושב ראש הכנסת תחסל את ממשלת האחדות ותביא בהכרח לבחירות רביעיות", טענו בליכוד. "זה יהיה צעד של חוסר אחריות מזעזע בזמן מגיפת הקורונה. מה שאזרחי ישראל רוצים עכשיו זה שלא נעסוק בהדחות אלא נאחד כוחות". 

בתגובה לדברים אמרו בכחול לב כי "הניסיון של הליכוד להציב אולטימטומים ולפגוע בדמוקרטיה מראה שנתניהו רוצה לגרור את ישראל לבחירות רביעיות גם בשיאו של משבר שמחייב את כולנו לפעול למען אזרחי ישראל בממשלה ובכנסת. מקום המדינה, יו"ר כנסת נבחר תמיד על ידי רוב חברי הכנסת - וכך יהיה גם הפעם".

בשעה 16:00 היום יתכנס בג"ץ לדון בעתירה של כחול לבן וגורמים נוספים שמטרתה להביא את ההצעה להחלפת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להצבעה בכנסת, חרף ניסיונותיו של האחרון למנוע אותה.

יועמ"ש הכנסת: לאדלשטיין סמכות התערבות מצומצמת

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתח ביקורת על התנהלות אדלשטיין ואמר כי על אף ההגבלות של משרד הבריאות - אין סיבה לעכב את דיוני הכנסת ואת הקמת ועדות הכנסת. בתשובה לעתירה לבג"ץ נגד אדלשטיין נאמר כי היועץ המשפטי לממשלה הדגיש את חשיבות הקמת הוועדה המסדרת מוקדם ככל האפשר, כדי להתחיל את עבודת הכנסת, וכי העניין תואם את עמדתו בדבר הצורך החיוני בפיקוח פרלמנטרי על עבודת הממשלה דווקא בעת הזו.

בעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהוגשה, כחלק מעתירות של מפלגת כחול לבן וגופים נוספים נגד סירובו של אדלשטיין להעלות על סדר היום הצבעה להקמת ועדה מסדרת ובחירת יושב ראש לכנסת, נכתב עוד כי פיקוח זה חשוב גם בהקשר תקנות שעת החירום שחוקקו שבוע שעבר ומקנות סמכויות יוצאות דופן לשב"כ ולמשטרה.

בתגובתו של היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, נכתב גם כי לאדלשטיין סמכות מצומצמת יחסית להתערב בעניין ההצבעה על יושב ראש חדש. זאת, בין היתר מפני שאדלשטיין מכהן בתפקיד כ"פקדון זמני" מכוח עקרון הרציפות, ורוב חברי הכנסת מבקשים שייבחר יושב ראש קבוע באופן מיידי. 

האזינו לריאיון עם אדלשטיין, הבוקר בכאן רשת ב

בתשובת הכנסת ויו"ר הכנסת אדלשטיין לעתירה נכתב כי גורמי המקצוע בכנסת עמלים על מציאת פתרונות טכנולוגיים לקיום ועדות בנות יותר מ-10 אנשים, כך שלא יהיו יותר מ-10 אנשים במרחב אחד, ומצד שני, שכל חברי הוועדה יוכלו להשתתף בדיון ולהצביע. כך למשל, נכתב, "יחוברו שני חדרי ועדה באמצעות מצלמות ויקיימו דיון בשיחת ועידה בווידאו". עוד נמסר כי מקובל על יו"ר הכנסת כי במקרים מיוחדים, ככל שלא ניתן יהיה לתת מענה טכנולוגי שיאפשר לוועדות מסוימות להתכנס במגבלות שתוארו, הן יוחרגו מהחלת צו הקורונה.

אדלשטיין עצמו אמר הבוקר לכאן רשת ב כי אין סכנה לדמוקרטיה וכי הוא ובית המשפט העליון מתפקדים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" אמר אדלשטיין כי בניגוד לכל השמועות הכנסת פתוחה ועובדת. לדבריו, המטרה של כולם היא לראות הקמת ממשלת אחדות אך אם ינסו לבחור יושב ראש קבוע כשאין עדיין ממשלה זה יהיה יום עצוב מאוד ומסר ברור לאזרחים שהולכים לבחירות בפעם הרביעית. "את זה אני מנסה למנוע", אמר. "אם יהיה יושב ראש כנסת לעומתי הממשלה תלך הביתה מהר. אם מישהו מצפה שאהיה טפט על הקיר הוא טועה ומטעה"

הפופולריים