מנדלבליט לבג"ץ: צווי הבריאות לא מונעים את עבודת הכנסת

היועמ"ש: צווי הבריאות לא מונעים עבודה בכנסת
בתשובה לעתירה נגד יו"ר הכנסת אדלשטיין נכתב - יש צורך בפיקוח פרלמנטרי על עבודת הממשלה במיוחד בעת הזו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלשטיין בכנסת, דצמבר 2018
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מותח ביקורת על התנהלות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ואומר כי על אף ההגבלות של משרד הבריאות - אין סיבה לעכב את דיוני הכנסת ואת הקמת ועדות הכנסת. בתשובה לעתירה לבג"ץ נגד אדלשטיין שהוגשה היום (ראשון) נאמר כי היועץ המשפטי לממשלה הדגיש את חשיבות הקמת הוועדה המסדרת מוקדם ככל האפשר, כדי להתחיל את עבודת הכנסת, וכי העניין תואם את עמדתו בדבר הצורך החיוני בפיקוח פרלמנטרי על עבודת הממשלה דווקא בעת הזו.

בעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהוגשה, כחלק מעתירות של מפלגת כחול לבן וגופים נוספים נגד סירובו של אדלשטיין להעלות על סדר היום הצבעה להקמת ועדה מסדרת ובחירת יושב ראש לכנסת, נכתב עוד כי פיקוח זה חשוב גם בהקשר תקנות שעת החירום שחוקקו שבוע שעבר ומקנות סמכויות יוצאות דופן לשב"כ ולמשטרה.

בתגובתו של היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, נכתב גם כי לאדלשטיין סמכות מצומצמת יחסית להתערב בעניין ההצבעה על יושב ראש חדש. זאת, בין היתר מפני שאדשלטיין מכהן בתפקיד כ"פקדון זמני" מכוח עקרון הרציפות, ורוב חברי הכנסת מבקשים שייבחר יושב ראש קבוע באופן מיידי. היום אחר הצהריים ידון בג"ץ בעתירה. 

בתשובת הכנסת ויו"ר הכנסת אדלשטיין לעתירה נכתב כי גורמי המקצוע בכנסת עמלים על מציאת פתרונות טכנולוגיים לקיום ועדות בנות יותר מ-10 אנשים, כך שלא יהיו יותר מ-10 אנשים במרחב אחד, ומצד שני, שכל חברי הוועדה יוכלו להשתתף בדיון ולהצביע. כך למשל, נכתב, "יחוברו שני חדרי ועדה באמצעות מצלמות ויקיימו דיון בשיחת ועידה בווידאו". עוד נמסר כי מקובל על יו"ר הכנסת כי במקרים מיוחדים, ככל שלא ניתן יהיה לתת מענה טכנולוגי שיאפשר לוועדות מסוימות להתכנס במגבלות שתוארו, הן יוחרגו מהחלת צו הקורונה.

האזינו לריאיון עם אדלשטיין בכאן רשת ב

באשר לבקשה לתת הוראה ליו"ר הכנסת לכלול את הקמת הוועדה המסדרת על סדר יומה של הכנסת, נכתב כי הדבר מיותר ואינו רלוונטי עוד מפני שההצבעה על כך כלולה ממילא בסדר יום של המליאה מחר.

אדלשטיין עצמו אמר הבוקר לכאן רשת ב כי אין סכנה לדמוקרטיה וכי הוא ובית המשפט העליון מתפקדים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" אמר אדלשטיין כי בניגוד לכל השמועות הכנסת פתוחה ועובדת. לדבריו, המטרה של כולם היא לראות הקמת ממשלת אחדות אך אם ינסו לבחור יושב ראש קבוע כשאין עדיין ממשלה זה יהיה יום עצוב מאוד ומסר ברור לאזרחים שהולכים לבחירות בפעם הרביעית. "את זה אני מנסה למנוע", אמר. "אם יהיה יושב ראש כנסת לעומתי הממשלה תלך הביתה מהר. אם מישהו מצפה שאהיה טפט על הקיר הוא טועה ומטעה"

בהכנת הידיעה השתתפו צח שפיצן ויערה שפירא

הפופולריים