מגעים לאחדות: בכחול לבן דורשים את תיק המשפטים

מגעים לאחדות: בכחול לבן דורשים את תיק המשפטים

בליכוד מתנגדים לדרישת מפלגתו של בני גנץ, ונוטים לשמור את התיק בידיהם • בכירים בכחול לבן: אם נתניהו יסכים לכהן כשנה אחת ברוטציה, אפשר לסגור קואליציה בתוך יומיים • בגלל הקיפאון בשיחות המשא ומתן: בכחול לבן ממשיכים לקדם חוקים פרסונליים נגד רה"מ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: צילום: הדס פרוש ומארק ישראל סלם, פלאש 90

בכחול לבן דורשים מהליכוד את תיק המשפטים במסגרות שיחות המשא ומתן בין הצדדים להקמת ממשלת אחדות - כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. הדרישה של כחול לבן מגיעה כמהלך משלים לתנאי נוסף שהציבו - סעיף "זכות וטו בענייני משפט" - שקובע שעל כל החלטה שנוגעת למערכת המשפטית, תהיה לכחול לבן זכות וטו בנוגע אליה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

חבר הכנסת אלון שוסטר מכחול לבן אישר הבוקר את הדברים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת אמר שוסטר כי סיעתו תעמוד על כך "שהדמוקרטיה הישראלית, הפרדת הרשויות וחיזוק שומרי הסף במערכת המשפט יהיו חלק בלתי נפרד ממערך החירום הלאומי לצד המאבק הקשה בקורונה". 

בליכוד מוכנים לקבל את דרישת "זכות הווטו", אך מתנגדים להעברת תיק המשפטים לידי כחול לבן. ויכוח נוסף שעלה בין שתי המפלגות נוגע לזמן כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה כראשון ברוטציה. בכירים בכחול לבן אומרים ש"אם נתניהו יסכים להסתפק בשנה אחת, אפשר לסגור קואליציה בתוך יומיים". כרגע בליכוד עומדים על דרישתם לקבל שנתיים עבור נתניהו. השר זאב אלקין אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" כי יש משא ומתן אך קשה לנהל אותו בצורה כנה, כשבמקביל הצד השני מנסה לקדם הליכים חד צדדים בכנסת ולקדם חוקים נגד ראש הממשלה ולהגביל באופן אנטי דמוקרטי את היכולת שלו להיות ראש ממשלה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בניגוד לכמה דיווחים אמש, נראה כי אין התקדמות במגעים בין כחול לבן והליכוד להרכבת ממשלת אחדות לאומית, ספק אם צוותי המשא ומתן של המפלגות ייפגשו היום פעם נוספת. לאחר שפגישת הצוותים אתמול לא הניבה התקדמות, החליטו בכחול לבן להמשיך בקידום הצעות החקיקה הפרסונליות נגד נתניהו.


אחת מהמטרות העיקריות של כחול לבן היא להוכיח לחברי המפלגה יועז הנדל וצביקה האוזר, שקיים מאמץ כן ואמיתי להרכבת ממשלה רחבה. זאת כדי שאם ייכשלו המגעים עם הליכוד, ניתן יהיה להציג ממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשותפת כמוצא אחרון, וכך לקבל את תמיכת שני חברי הכנסת מכחול לבן. 

בד בבד, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, איש הליכוד, קרא לראש הממשלה נתניהו וליו"ר כחול לבן גנץ ״להיכנס ביחד לבידוד של כמה שעות ולצאת יחד עם בשורה של משלת אחדות". דגן הוסיף כי "השילוב הקטלני של מגיפת הקורונה, עם ממשלה שעלולה להסתמך על מפלגה של מהללי מחבלים, ושנאה הולכת וגוברת בתוך העם - עלול להיות קטלני למדינת ישראל בעיתוי הזה".  

הפופולריים