הסתיימה הפגישה בין כחול לבן לרשימה המשותפת: עסקה בסוגיית ההמלצה לנשיא ולא בממשלת מיעוט

פגישת כחול לבן והרשימה המשותפת - המלצה לנשיא

ליברמן על ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת: עמדתנו לא השתנתה, רוצים קואליציה ציונית וליברלית • ח"כ אנדריי קוז'ינוב: "נמסר לי באופן מאוד ברור - יש אופציות ואפשרויות שונות לעתיד שלך" • מספר 33 בכחול לבן: "קיבלתי הצעה מהמחנה הנגדי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עופר שלח ואבי ניסנקורן מכחול לבן מגיעים לפגישה עם נציגי הרשימה המשותפת בכנסת, 11.03.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסערה סביב המגעים להקמת ממשלת מיעוט: הסתיימה הפגישה בין נציגי כחול לבן והרשימה המשותפת שנערכה היום (רביעי) בנושא האפשרויות להקמת ממשלה. לדברי גורמים מעורבים בפגישה היא נידונה סביב סוגיית ההמלצה לנשיא ולא בממשלת מיעוט.

עוד לדברי המעורבים, הדרישות שהציגו בה נציגי הרשימה המשותפת היו בתחומים האזרחיים בלבד. גורם ברשימה המשותפת הסביר כי הם החליטו לחלק את דרישותיהם לשני חלקים - תחילה בעבור המלצה בלבד, ולאחר מכן יהיו להם דרישות נוספות בתחום המדיני, אם יתבקשו לתמוך בממשלת מיעוט.


יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס בישיבת סיעתו לאפשרות של הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת: עמדתנו לא השתנתה – רוצים קואליציה ציונית וליברלית. ליברמן הוסיף כי "אנחנו נמצאים במצב חירום. היה מצופה מרה"מ לפעול לפיוס ולנסות לאחד את כל הקרעים אחרי שלוש מערכות בחירות. במקום זה נתניהו עוסק בדה-לגיטימציה של כל אחד ואחד שלא מסכים איתו. הוא מפעיל מכונה של שנאה, הסתה ושקרים".

ח"כ אנדריי קוז'ינוב, מספר 33 בכחול לבן, סיפר כי פנו אליו מהליכוד בניסיון להביא לעריקתו ממפלגתו: "נמסר לי באופן מאוד ברור - בוא נדבר. יש אופציות ואפשרויות שונות לעתיד שלך". את הדברים אמר בריאיון לרדיו "כאן רקע". במענה לשאלה אם קיבל הצעות קונקרטיות, אמר: "כן, קבלתי הצעות קונקרטיות לבוא ולדבר אבל לא אכנס לפרטים. את ההצעות הללו מקבלים עכשיו חברי כנסת רבים מהמפלגה שלנו".בפתח הישיבה בין נציגי כחול לבן לנציגי רשימה המשותפת אמר ח"כ עופר שלח כי "המטרה מבחינתנו היא להגיע לרוב של חברי כנסת שממליצים על גנץ לנשיא כדי שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה".

ח"כ אחמד טיבי התייחס גם הוא לפגישה טרם נכנס אליה ואמר: "כחול לבן הזמינה אותנו לפגישה - נרצה לשמוע ולהשמיע. אנו עדים למתקפה חסרת תקדים על המשותפת בניסיון לעשות דה-לגיטימציה למצביעינו. מצפים מכולם לדחות את מסע ההסתה והאיום ברצח נגד ראשי הרשימה".

לאחר הצהרת אורלי לוי אבקסיס כי לא תתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, ובני גנץ נפגשו היום. השניים סיכמו "להמשיך במהלכים להקמת ממשלה, תוך רתימת כל השותפים במערכת הפוליטית כדי למנוע מנתניהו והליכוד לגרור את מדינת ישראל לבחירות רביעיות".

ח"כ תמר זנדברג מהעבודה-גשר-מרצ התייחסה להודעתה של לוי-אבקסיס , ואמרה בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד כי "לאורלי לוי אין מנדט לגנוב את הקולות של אנשי השמאל, שהצביעו למפלגה בידיעה שהיא כזו. לא יעלה על הדעת פשוט לגנוב את המנדט של אנשי השמאל ולהעניק אותו על מגש של כסף לימין, זו אחת המעילות הגדולות ביותר שאני זוכרת".

ח"כ פנינה תמנו שטה, מכחול לבן, קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטוויטר לבוא לממשלת אחדות. זמן לא רב לאחר מכן הוציאה הודעת הבהרה שבה נכתב: "‏שאף אחד לא יתבלבל ויעלה בראשו אחרת - כשאני אומרת אחדות ברור שהקריאה שלי היא לאחדות עכשיו כשגנץ ראש הממשלה הראשון בממשלה שתוקם".

הבוקר הגיש יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, את התוצאות הרשמיות של הבחירות לכנסת ה-23 לנשיא ראובן ריבלין. הנשיא הזכיר את המתווה שהציע בבחירות הקודמות ואמר כי על אף הביקורת הרבה, שהוא מסכים עם רובה, סבר שלא הייתה דרך אחרת ונראה שגם היום, לא השתנה המצב בהרבה. הנשיא קרא לראשי הסיעות ולנבחרי הציבור: "כל מתווה שתצליחו לגבש בעבור ממשלה יציבה שתקבל את אמון הכנסת - יבורך".

הפופולריים