יעלון הציב אולטימטום להאוזר והנדל: תמכו בממשלת גנץ או שתתפטרו מהכנסת

יעלון להאוזר והנדל: תמכו בממשלת גנץ או התפטרו

בכחול לבן הציעו לשניים כמה פתרונות להתנגדותם. בין השאר פיקוח על המו"מ עם הרשימה • גנץ: "יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים" • גם בחד"ש יש מתנגדים להמלצה על יו"ר כחול לבן לנשיא • ליברמן אחרי פגישתו עם יו"ר כחול לבן: "התמקדנו בדברים המשותפים שאפשר לקדם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר
צילום: צילום: הדס פרוש, נתי שוחט, פלאש 90

גורמים בכחול לבן מסרו היום (שני) כי מספר 3 ברשימה, ח"כ משה (בוגי) יעלון, הציב אולטימטום לחברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר - תמכו בממשלת גנץ או שתתפטרו מהכנסת. מאוחר יותר הבהיר גנץ, בתגובה לפרסומים שלפיהם בכירים בכחול לבן אמרו כי האוזר והנדל לא ייבחרו פעם נוספת לרשימת כחול לבן, כי במפלגה "יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים".

בסביבתם של הנדל והאוזר אמרו כי "מילה זו מילה. לא נפעל בניגוד להבטחותינו טרם הבחירות". עוד אמרו הגורמים כי השניים פועלים יחד להקמת ממשלת אחדות - וכי זו מטרת העל מבחינתם.

במפלגה פנו להנדל והאוזר בהצעות שונות, כדי לשכנע אותם לחזור בהם מסירובם לתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת חברי הרשימה המשותפת. לפי אחד הרעיונות, ישולבו השניים במשא ומתן הקואליציוני מול הרשימה, כדי לפקח על הסיכומים שיושגו וכדי לוודא ששום דבר לא נוגד עקרונות אידיאולוגיים שחשובים להם. הצעה נוספת מדברת על קביעת תקופת מבחן של כמה חודשים לממשלה שכזו, כדי לראות האם הרשימה המשותפת מטרפדת או מונעת מהלכים והחלטות שחשובים לכחול לבן ולפלג של תל"ם באופן ספציפי. על פי ההצעה, אם יוחלט ששיתוף הפעולה אינו עובד תפורק אותה קואליציה, אפילו במחיר של הליכה לבחירות. 

גנץ התייחס בטוויטר לדיווחים שנוגעים להנדל והאוזר, וכתב: "בכחול לבן יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים".


מוקדם יותר נפגש גנץ עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בכפר המכביה כדי לדון באפשרויות להרכבת ממשלה. בתום הפגישה אמר יו"ר כחול לבן כי "הייתה פגישה טובה. דיברנו על עקרונות היסד שאנחנו יכולים לשתף בהם פעולה ולהקים ממשלה, נמשיך קדימה". ליברמן אמר בסיומה: "התמקדנו בקווי יסוד של הממשלה, בדברים המשותפים שאפשר לקדם. אחרי שהנשיא יתחיל בסבב פגישות עם הסיעות נגבש גם את הצעדים הבאים. האופציה הכי גרועה זה בחירות רביעיות וזה מה שננסה למנוע".

בינתיים, הרשימה המשותפת טרם גיבשה החלטה סופית באשר להמלצה על יושב ראש כחול לבן בני גנץ לנשיא לצורך הרכבת הממשלה. חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד הבהירה הבוקר שמפלגתה תתנגד להמלצה על יו"ר כחול לבן. בריאיון לאימאן אלקאסם סלימאן ברדיו מכאן הוסיפה יזבק כי בל"ד היא לא המפלגה היחידה שמתנגדת לכך ברשימה.

גם בחד"ש יש מתנגדים להמלצה על יושב ראש כחול לבן. המתנגדים מציבים תנאים ודורשים התנערות פומבית של המפלגה ממה שהם מכנים מסע הסתה נגד הציבור הערבי במהלך מסע הבחירות. חבר הכנסת עופר כסיף מחד"ש אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב: "העמדה שמוסכמת על כל הסיעה היא שאנחנו דורשים שתהיה פנייה רשמית ופומבית אלינו. עוד לא ראינו שזה קורה. כרגע זו הדרישה האוליטימטיבית". הוא הדגיש כי במפלגה "לא מדברים עדיין על תמיכה מבחוץ אלא על ההמלצה".

כסיף: לא נשב עם ליברמן

בכל מקרה, קבע כסיף: "אנחנו לא נתמוך בשום פנים ואופן בממשלה שליברמן הגזען הזה יושב בה. מדובר באיש שבמשך שנים הסית נגד הציבור שלנו. יש הרבה מאוד פעמים בשיטה הפרלמנטרית, שיריבים פוליטיים קשים לא משתפים פעולה אבל מרימים אצבע בעד או נגד".

לדברי חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו לכאן רשת ב, "הקו האדום שלנו הוא לעשות את מה שהתחייבנו, שלא יהיו בחירות נוספות. אנחנו עושים מה שטוב לנו. צריך להתייחס בפחות התנשאות לרשימה המשותפת. היא תתנהל עם מי שהיא רוצה".

חשש בכחול לבן: עדיין לא קיבלו הסכמה מליברמן

גנץ נפגש היום עם מקבילו בישראל ביתנו אביגדור ליברמן. בכחול לבן הביעו חשש מכך שליברמן וישראל ביתנו לא יצטרפו לבסוף לניסיון להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, וטוענים שעד לרגע זה הם לא קיבלו הסכמה או סגירה מצד ליברמן שאכן הוא מוכן ללכת למהלך שכזה.

לדברי גורמים בכחול לבן, בפעם הקודמת, אחרי הבחירות בספטמבר, ליברמן נתן להם תחושה שהם יכולים להתקדם במסלול ממשלת המיעוט - אך ברגע ההכרעה הודיע שהוא אינו מוכן להצטרף למהלך כזה שכולל תמיכה מבחוץ של חברי הכנסת הערבים. בכחול לבן חוששים שהדבר יחזור על עצמו, אם כי מציינים שהפעם בכל זאת יש שינוי מצד ליברמן, בין היתר בהחלטה לתמוך בגנץ אצל הנשיא וגם בהסכמתו לקדם את החוק להדחת נתניהו.

הפופולריים