החוק לפסילת נתניהו עשוי לקרב בחירות רביעיות בצעדי ענק

החוק לפסילת נתניהו עשוי לקרב בחירות רביעיות

בהיעדר אפשרויות אחרות, עברה כחול לבן להתמקדות בניסיונות להפריע לצד השני, והביאה לעולם חוק ששובר את כל הכללים. על אף הביטחון שהם משדרים, החשש במפלגתו של גנץ ממה שהחוק יכול לעולל להם, עולה על התקווה שמשהו טוב יכול לצמוח ממנו | פרשנות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי גנץ1
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היוזמה להביא לכנסת חוק שימנע בעתיד את האפשרות של בנימין נתניהו לכהן כראש ממשלה, בעקבות כתבי האישום נגדו, בעיקר מעידה על מחסור באפשרויות מבחינתה של כחול לבן. במערכת פוליטית נורמלית כל צד היה אמור להיות עכשיו בעיצומם של הניסיונות להרכיב קואליציה. אלא שהאפשרות של כחול לבן לייצר ממשלה, על פי תוצאות הבחירות, שקולה לסיכוי שדונלד טראמפ יחליט מחר בבוקר שהוא סוגר את חשבון הטוויטר שלו וגוזר על עצמו תענית דיבור בת שבוע. 

באין אפשרויות אחרות, עוברת המפלגה של גנץ להתמקד בניסיונות להפריע לצד השני, ובעיקר למרר כמה שיותר את חייו של נתניהו. "קודם כל שיזיע", סינן השבוע אחד מחברי כחול לבן בתסכול מסוים. "אחרי זה נראה מה קורה, ואם באמת מתקדמים במסלול הזה". 

קצת מוזר שדווקא המפלגה שביקשה להביא לכנסת פוליטיקה אחרת, רגע לאחר שחטפה מכה בבחירות מחליטה להביא לעולם חוק ששובר את כל הכללים - גם חקיקה פרסונלית וגם רטרואקטיבית (מאחר שהיא עוסקת במקרה שבו כתבי האישום כבר הוגשו). וכל זה בתקופה שבה בכלל לא אמורים לחוקק בכנסת, לאור העובדה שכלל לא ברור אם הכנסת הזו כאן כדי להישאר, או שאולי גם היא תתפזר בקרוב, בדיוק כמו שתי קודמותיה. 

מצד שני, אלו היו הליכוד ונתניהו ששברו את הכללים, יותר מפעם אחת, בשנים האחרונות. אמרו להם שיבוא יום וזה יחזור אליהם כמו בומרנג, אבל הם בחרו שלא להקשיב. 

ובכל זאת, למרות הביטחון שמשדרים אנשיו של גנץ ביכולת להעביר את החוק, ולמרות הנחישות לכאורה להתקדם בכיוון הזה, ישנם גם לא מעט חששות מבחינתם. החשש הראשון קשור לאביגדור ליברמן. כדי שהחוק לסילוק נתניהו יעבור נדרשת תמיכתה של ישראל ביתנו בהצבעה, לצד תמיכת הרשימה המשותפת. לכאורה, לאור סלידתו מנתניהו, ליברמן אמור להצביע בעד החוק.

בלוק ה-58 של הימין-חרדים דבוק לנתניהו לא פחות משנתניהו דבוק אליו. בהנחה שהבלוק ימשיך להתבצר בתוך עצמו ולא יאפשר לגנץ שום פתח להרכיב קואליציה, בחירות רביעיות יהפכו להיות האופציה היחידה

רק שבכחול לבן חוששים שרגע לאחר שהחוק יעבור, ולאחר שיובהר שנתניהו כבר לא יוכל להיות ראש ממשלה, יעבור ליברמן צד ויחליט שהוא מקים ממשלה עם הליכוד. שהרי לליברמן אין בעיה עם הליכוד כמפלגה, יש לו בעיה אישית עם נתניהו. בכחול לבן פוחדים כי ברגע שמועמד אחר יעמוד בראש הליכוד, לאחר אישור החוק, ליברמן עשוי לנטוש אותם ולחזור למקום שהיה הכי טבעי מבחינתו רוב השנים. וכך, דווקא בעזרת החוק שהם בעצמם יזמו תיסלל דרכו של הליכוד להקים ממשלה, ואילו גנץ ומפלגתו יישארו עם ראשות האופוזיציה. 

החשש השני, שמפחיד אפילו יותר את אנשי כחול לבן, הוא מפני דהירה לבחירות רביעיות מיד לאחר אישור החוק. ההסבר לכך פשוט. אחרי שהחוק לסילוקו יעבור, יהיו לנתניהו את כל הסיבות לחתור לבחירות רביעיות, כשהוא מאמין שהימין ינהר הפעם לקלפיות בכמויות אדירות כסוג של התקוממות על האופן הלא לגיטימי שבו הודח מנהיג מחנה הימין. 


בלוק ה-58 של הימין-חרדים דבוק לנתניהו לא פחות משנתניהו דבוק אליו. בהנחה שהבלוק ימשיך להתבצר בתוך עצמו ולא יאפשר לגנץ שום פתח להרכיב קואליציה, בחירות רביעיות יהפכו להיות האופציה היחידה. רק שהפעם בכחול לבן באמת מסתכנים בכך שהזעם בקרב הציבור הימני יביא לסחף יוצא דופן ולאפשרות אמיתית לזכות ב-61 מנדטים למחנה כולו, כסוג של תגובה ציבורית לחוק ההדחה של נתניהו. 

כשמסתכלים לאנשי כחול לבן בלבן של העיניים מגלים שהחשש ממה ש"חוק נתניהו" יכול לעולל להם, עולה בהרבה על התקווה שמשהו טוב יכול לצמוח ממנו.

הפופולריים