שר במשרד החוץ הסעודי: יש מרכיבים חיוביים בתוכנית טראמפ

שר סעודי: יש מרכיבים חיוביים בתוכנית טראמפ

במסיבת עיתונאים שערך ברומניה אמר עאדל אל-ג'ובייר: "אנו דוחפים את התהליך קדימה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עאדל אל-ג'ובייר, שר במשרד החוץ הסעודי
צילום: צילום: אלקס אנדור, מתוך ויקיפדיה

שר במשרד החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר הגיב היום (חמישי) בחיוב לתוכנית השלום של טראמפ. במסיבת עיתונאים שערך בבוקרשט, אמר כי "יש מרכיבים חיוביים בתכנית השלום של טראמפ שיכולים להוות בסיס למשא ומתן". 

אל-ג'ובייר הוסיף בדבריו כי "על הפלסטינים להחליט בעצמם ועלינו לתמוך בהם. אני חושב שאחרי הבחירות האמריקניות הדברים יתבהרו אך אנחנו דוחפים את תהליך השלום קדימה". 

הבוקר אמר שר החוץ ישראל ישראל כ"ץ שהוא מקדם את היחסים עם מדינות המפרץ במטרה ליצור יחסים מדיניים: "אני חושב שאחד הבונוסים הגדולים של תוכנית טראמפ, מלבד הריבונות, הוא שדרוג היחסים עם המדינות הערביות".

השר כ"ץ הוסיף כי "גם אם אי אפשר לחתום על הסכם שלום מלא, אפשר לחתום על הסכמי אי-לוחמה שהם גם בתחום הזה של מניעת אלימות וטרור, וגם הסכם שפותח פתח לשיתוף פעולה אזרחי. מתקיימים מגעים כל הזמן והם יבואו לידי ביטוי כשיוכלו להיחתם איתם הסכמים".

אתמול אמר לכאן חדשות הרב מארק שנייר, שמייעץ למלך בחריין חמד בן עיסא אאל ח'ליפה, שראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להיזהר מ"להשיג ניצחון לטווח קצר לצרכים פוליטיים", בהתייחס לסיפוח בקעת הירדן.

"מדובר פה בתהליך", הבהיר הרב. שנייר אמר כי לא הופתע מהתגובות לתוכנית השלום במדינות המפרץ, אבל טען כי זו טעות לבוא ולהגיד שלמדינות המפרץ אין עניין בפלסטינים: "הקו האדום בעבורם מבחינת יישום התוכנית הוא עניין הכבוד הפלסטיני, שתהיה להם מדינה".

בתחילת השבוע נאם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן באו"ם, ודחה את תוכנית טראמפ. בנאומו אמר כי "הפלסטינים לא יקבלו את ארצות הברית כמתווכת יחידה בתהליך השלום". הוא הוסיף שהעם הפלסטיני לא יוכל להמשיך לשאת את הכיבוש והזהיר כי המצב על-סף פיצוץ. עם זאת, הוא הדגיש שהפלסטינים לא ייגררו לאלימות ולטרור, ושאין זה משנה כמה ילחצו עליהם.

הפופולריים