בניגוד לעמדת היועמ"ש: הממשלה אישרה להקים ועדה לבדיקת התנהלות מח"ש

הממשלה אישרה להקים ועדה לבדיקת התנהלות מח"ש

במהלך ישיבת הממשלה התפתח עימות חריף בין השרים למנלדבליט, כשאוחנה, ארדן ולוין רמזו שהיועמ"ש, או אנשים מטעמו, הדליפו את פרטי החקירה על הריגתו של סלומון טקה. "אתם מסרסים את הממשלה", אמר ארדן ליועץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) להקים ועדת בדיקה שתבחן את התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים. זאת בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהביע את התנגדותו למהלך לפני הבחירות. 

בישיבת הממשלה בנושא התפתח עימות בין כמה שרים ליועץ המשפטי לממשלה. שר המשפטים אמיר אוחנה, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושר התיירות יריב לוין רמזו כי מנדלבליט, או אנשים מטעמו, הדליפו את פרטי החקירה על הריגתו של סלומון טקה. בתגובה להאשמות, היועץ איים לעצור את הדיון.

ארדן פנה למנדלבליט בישיבה ואמר: "אתם מסרסים את הממשלה. אם מח"ש לא היה גוף של הפרקליטות, היה ניתן לעשות זאת בתקופת בחירות". יריב לוין אמר: "לא נקבל סט כללים אחד לאופוזיציה וסט כללים אחר לממשלה. אתם עושים שימוש לרעה בכללים שלכם. התקדימים שאתם יוצרים, יביאו לנזק אדיר".

לוין תקף את מנדלבליט גם על רקע הקמת ועדת הכנסת במטרה לדון בחסינות ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן על רקע תזמון הגשת כתב האישום נגד נתניהו. "גילינו פתאום שבכנסת אין בעיה להקים ועדות סמוך לבחירות בתהליך שנמצא בליבת הבחירות, ובאופן ששולל מאדם זכות בסיסית שמוקנית לו בדין", אמר שר התיירות. "מסתבר שאין בעיה לקבל החלטות בעניינים משפטיים של שרים ונבחרי ציבור תוך כדי בחירות, כתב אישום בבחירות ואפילו כשראש הממשלה בחו״ל בשליחת מדינית חשובה, באותו יום חייבים לרוץ ולהשלים תהליכים, גם זה בתוך בחירות".

מעבר להתנגדותו להקמת הוועדה, מנדלבליט מתנגד גם למינויו של שופט השלום בדימוס הרן פיינשטין לעמוד בראשה של ועדה זו, בשל התבטאויותיו נגד הפרקליטות. מנדלבליט ציין כדוגמה את הפוסטים שכתב השופט פיינשטין בפייסבוק, שבהם כתב בין השאר: "היום איבדתי את שארית האמון שהיה לי בנציגי התביעה האמונים על אכיפת החוק באופן ראוי. אסור להתפתות לדברי החלקלקות של שומרי הסף למיניהם".

לוין תקף את מנדלבליט גם בנושא זה, והתייחס להצעת היועץ כי בראשות הוועדה יעמוד שופט עליון: ״לדעתך רק שופטי העליון יודעים להבדיל בין טוב לרע ורק הם ממלכתיים ויכולים להכריע בניגודי עניינים, כולם בני אדם בסוף - האם תבטיח שהשופט שימונה לא יהיה מרשימת התפוצה של שי ניצן?".

האזינו לריאיון עם פרופ' אברהם דיסקין בכאן רשת ב

פרופסור אברהם דיסקין, שצפוי להיות חבר בוועדה המדוברת, התייחס לנושא בריאיון אצל אסף ליברמן ויובל אלבשן בכאן רשת ב: "אני מניח שיוגש בג"ץ נגד החלטת הממשלה. דיברו איתו בערך חצי דקה, והאמת שהייתה כוונה להקים את הוועדה הזאת לפני כחצי שנה והסכמתי אז. פנה אליי שוב שר המשפטים ואמרתי שאני עדיין מוכן. כל פעילות של הממשלה אפשר לפרש כתעמולת בחירות. אני לא אתן את ידי לתעמולת בחירות".

הפופולריים