שגריר ארה"ב בישראל: נקים ועדה משותפת לבחינת החלת הריבונות הישראלית בשטחים

פרידמן: נקים ועדה משותפת לבחינת החלת הריבונות

דיוויד פרידמן אמר על תוכנית טראמפ כי הליך החלת החוק הישראלי בשטחים המיועדים לישראל, זה תהליך שדורש זמן: "אחרי שממשלת ישראל תחליט מה ברצונה לעשות - נתחיל לעבוד"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן
צילום: אי-פי

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן אמר היום (רביעי) כי תוקם ועדה משותפת בין המדינות, להליך החלת החוק הישראלי בשטחים המיועדים לישראל בתוכנית טראמפ. בתדרוך לעיתונאים הוסיף פרידמן כי התהליך "דורש קצת זמן", ואחרי שממשלת ישראל תחליט מה ברצונה לעשות, המדינות יעבדו ביחד.

בתוך כך, יועצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ראד קושנר, התראיין לרשת פוקס ואמר כי "הפלסטינים שיחקו את הקורבן במשך שנים רבות מדי. עכשיו יש להם הצעה אך הם צריכים להפסיק עם הטרור".

עוד אמר קושנר כי "התעלמו מהנושא הזה לזמן רב מדי ולכן ישראל התרחבה יותר ויותר וזה הקשה על הפלסטינים למצוא מקום לבנות מדינה. התוכנית מכפילה את השטח שיכול להיות להם. אך צריך קבלה של זכויות אדם. זה פותח להם את הדרך למדינה. אך לפלסטינים יש היסטוריה מושלמת של פספוס הסכמים". 

טראמפ מנחית מכה לפלסטינים להרבה מאוד שנים | פרשנות

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין לרשת האמריקנית ואמר כי הוא "מקווה שהפלסטינים יקבלו את ההסכם, את 50 מיליארד הדולרים שיעזרו להם, ויוותרו על החלום להשמיד את ישראל ויחיו איתנו בשלום". עוד אמר נתניהו על תוכנית טראמפ: "הנשיא עשה דבר מדהים, הוא הביא תוכנית שלום שנותנת לישראל ביטחון. יש צורך בפשרות מכל אחד מהצדדים, אך אני מוכן לפשרות אלו. הפלסטינים כרגע דוחים את העסקה, אך בהמשך הם יבינו שהם לא יקבלו עסקה טובה יותר".

מוקדם יותר היום פורסם על שיחת ועידה שנערכה הלילה בין ראש הממשלה לכמה משרי הליכוד, ביניהם השרים יובל שטייניץ, צחי הנגבי, זאב אלקין, אופיר אקוניס וגילה גמליאל, ועסקה בתוכנית החלת הריבונות. אחד הנושאים שעלו בשיחה נגע לשאלה אם להביא את החלת הריבונות גם להצבעה בכנסת. השר אקוניס דחק להביא את הנושא להצבעה בכנסת ולא להסתפק בהחלטה בממשלה. לדבריו, יש לזה רוב ברור לאישור בכנסת עם אנשי ישראל ביתנו וגם עם אנשי תל"ם בכחול לבן.

הבוקר אמר השר יריב לוין בריאיון לכאן רשת ב שיש סבירות נמוכה שהפלסטינים יקבלו את תנאיה. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר שר התיירות כי "טראמפ הוכיח לא פעם בעבר שהוא מצליח לעשות דברים שאנשים חשבו שהם בלתי אפשריים. אלה יהיו פלסטינים אחרים מאלה שאנחנו מכירים אם הם יקבלו את שורת הדרישות שלו". הוא הוסיף שהחלטת הסיפוח לא תובא לדיון בישיבת הממשלה ביום ראשון. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציג אתמול את תוכניתו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהצהרה בבית הלבן, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא דיבר על הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית על יישובים ביהודה ושומרון ואמר: "ניצור ועדה משותפת עם ישראל כדי להפוך את המפה הקונספטואלית, כך שההכרה תהיה מושגת מיד. ארצות הברית תכיר בריבונות של ישראל על הטריטוריה, שעל פי החזון שלי תהיה חלק ממדינת ישראל. ירושלים תישאר הבירה הלא מחולקת של ישראל".

האזינו לריאיון עם יריב לוין בכאן רשת ב

מיד לאחר הצהרתו של טראמפ, עלה לנאום נתניהו שאמר: "יותר מדי תוכניות ניסו לקחת מישראלים את הגישה לטריטוריות כמו עמק הירדן. אבל אתה הנשיא אומר שאנחנו צריכים ריבונות בעמק הירדן וביהודה ושרון". ראש הממשלה המשיך והבטיח: "ישראל תחיל את החוק שלה על בקעת הירדן ועל כל ההתיישבויות ביהודה ושומרון שהתוכנית של טראמפ תקפה לגביהן. אני יודע שיהיו מתנגדים, תמיד יש. אני יודע שיהיו מכשולים רבים, אבל יש לנו אמירה יהודית: 'אם לא עכשיו אימתי, ואם לא אנחנו אז מי?'".

הפופולריים