היועמ"ש יעכב סיפוח? גורם מדיני בכיר לכאן חדשות: "יכול לבקש מה שהוא רוצה"

היועמ"ש יעכב סיפוח? גורם מדיני: "יכול לבקש"

הגורם התייחס בשיחה עם כאן חדשות לאפשרות שמנדלבליט יבקש לא להביא את ההצעה בישיבת הממשלה הקרובה. על ההתנגדות האפשרית של מערכת הביטחון: "אנחנו מכתיבים את המדיניות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורם מדיני בכיר התייחס הלילה (רביעי) לאפשרות שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יבקש שלא להביא את סיפוח היישובים ביהודה ושומרון להחלטת הממשלה בשבוע הבא. בשיחה עם כאן חדשות אמר הגורם כי "היועץ יכול לבקש מה שהוא רוצה. אנחנו נקבל את ההחלטות".

במקביל אותו גורם התייחס להתנגדות האפשרית של מערכת הביטחון למהלך, ואמר: "אנחנו מכתיבים את המדיניות. לא שאלנו את ראשי מערכת הביטחון לגבי עמדתם. הודענו להם שהם צריכים להיערך לאפשרות שישראל תספח את היישובים תוך כמה ימים, והם יצטרכו לבצע את המדיניות בשטח".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נערך להביא את הצעות הסיפוח לממשלה כמה שיותר מהר, כבר ביום ראשון. עם זאת, בסביבתו אומרים שאולי הדבר יתעכב וייקח כמה ימים נוספים. 

אתמול התייחס מנדלבליט לראשונה לאפשרות החלת ריבונות על חלקים מיהודה ושומרון ואמר בכינוס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב: "מוקדם לדעת מה יילד יום לגבי החלטות הממשלה". הוא הוסיף שלתפיסתו, תפקידו לסייע לממשלה "להגשים מדיניות - בהתאם לכללים". אם הממשלה תפנה אליו, הוא הבהיר, היא תצטרך לנמק מדוע יש לפעול כבר עכשיו.

בעבר שלל היועץ רק הקמת ישוב חדש בטענה של עיתוי, אך התפיסה המשפטית בישראל היא שהחלת ריבונות היא לאו דווקא סיפוח שמנוגד למשפט הבינלאומי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציג אתמול את תוכניתו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהצהרה בבית הלבן, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא דיבר על הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית על יישובים ביהודה ושומרון ואמר: "ניצור ועדה משותפת עם ישראל כדי להפוך את המפה הקונספטואלית, כך שההכרה תהיה מושגת מיד. ארצות הברית תכיר בריבונות של ישראל על הטריטוריה, שעל פי החזון שלי תהיה חלק ממדינת ישראל. ירושלים תישאר הבירה הלא מחולקת של ישראל".

מיד לאחר הצהרתו של טראמפ, עלה לנאום נתניהו שאמר: "יותר מדי תוכניות ניסו לקחת מישראלים את הגישה לטריטוריות כמו עמק הירדן. אבל אתה הנשיא אומר שאנחנו צריכים ריבונות בעמק הירדן וביהודה ושרון". ראש הממשלה המשיך והבטיח: "ישראל תחיל את החוק שלה על בקעת הירדן ועל כל ההתיישבויות ביהודה ושומרון שהתוכנית של טראמפ תקפה לגביהן. אני יודע שיהיו מתנגדים, תמיד יש. אני יודע שיהיו מכשולים רבים, אבל יש לנו אמירה יהודית: 'אם לא עכשיו אימתי, ואם לא אנחנו אז מי?'".

 

הפופולריים