נתניהו בשיחות עם ראשי מועצות ביו"ש: להצהרה על הכרה עתידית במדינה פלסטינית לא יהיו השלכות דרמטיות

תוכנית טראמפ: רה"מ מרגיע ראשי מועצות ביו"ש

הנשיא האמריקני יפרסם את פרטי התוכנית ב-19:00 בהצהרה מיוחדת יחד עם רה"מ • הבוקר צפויה מליאת הכנסת לאשר את הקמת הוועדה שתדון בבקשת החסינות של נתניהו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וטראמפ בוושינגון 27 ינואר
צילום: רויטרס

תוכנית טראמפ לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני תוצג הערב (שלישי) בשעה 19:00, שעון ישראל, אחרי שלוש שנות עבודה. כך הודיע אמש נשיא ארצות הברית בפתח פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן. לקראת הצגתה, נתניהו טען הלילה בשיחות בוושינגטון עם ראשי מועצות ביהודה ושומרון כי הכרזה על מדינה פלסטינית אינה גרועה כפי שהדבר נשמע. בד בבד, הוא רומז כי יביא לשולחן הממשלה בימים הקרובים הצעה לסיפוח כלשהי, טרם ברור של מה.

כאמור, ראש הממשלה קיים במשך הלילה שיחות עם ראשי מועצות ביו״ש בהן ניסה לשכנע אותם להסכים להצהרה בנושא מדינה פלסטנית בתנאי תוכנית טראמפ. נתניהו הסביר בשיחות כי להצהרה מהסוג הזה לא תהיה השפעה דרמטית וכי הפלסטינים יצטרכו לעמוד בכל הדרישות שיוצגו להם כדי שיוכלו לזכות לממש את ההצהרות.


לראשונה, תוצג תוכנית מדיניות שלא מבוססת על הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67', אלא על הכרה אמריקנית בהחלת ריבונות יהודית על חלקים מיהודה ושומרון. לדברי הנשיא האמריקני, מדובר בתוכנית שטובה לפלסטינים, "ואפילו טובה מדי". הוא העריך כי בסופו של דבר הם יתמכו בתוכנית וציין שכבר כעת מדינות ערביות רבות תומכות בה ומגדירות אותה "התחלה טובה".

בתוך כך, ערוץ אל-חדת' דיווח מפי מקורות אמריקניים כי תוכנית טראמפ אכן כוללת בתוכה את פתרון שתי המדינות. כמו כן, התוכנית מותירה את המצב בהר הבית כפי שהוא והאזור ישאר תחת שליטת ירדן. עוד נכתב בדיווח כי ארצות הברית תקבל אפשרות של סיפוח של ההתנחלויות בגדה המערבית לישראל ותכיר בכך שזו המציאות הקיימת ואין ממנה חזרה.

ראש הממשלה נתניהו אמר אמש שעסקת המאה היא "הזדמנות המאה ולא נחמיץ אותה". גורמים בפמלייתו אמרו כי פגישת המנהיגים הייתה מצוינת וכי תוכנית השלום נידונה בה, אך רוב הפגישה יוחדה לסוגייה האיראנית. עם זאת, לדברי מקורבים לנתניהו, מוקדם להתחייב על צעדים משמעותיים לפני הבחירות. במערכת הביטחון לא מזהים סימני הסלמה לקראת פרסום תוכנית טראמפ ואין תגבור כוחות בשטח.

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, שנפגש גם הוא עם הנשיא טראמפ לאחר מכן, אמר כי מדובר ב"אבן דרך משמעותית והיסטורית" וכי יפעל ליישום התוכנית אחרי הבחירות, "תוך תיאום עם מדינות האזור". בדבריו אחרי הפגישה תקף גנץ את ראש הממשלה ואמר כי הוא לא יוכל גם לנהל מדינה וגם לנהל משפט. לאחר מכן הוא המריא חזרה לארץ כדי להשתתף בדיונים בכנסת בבקשת החסינות של נתניהו שייערכו הבוקר.

מליאת הכנסת תתכנס בבוקר לדיון פגרה מיוחד שבמהלכו היא צפויה לאשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה. חברי גוש הימין-חרדים הודיעו שיחרימו את הדיון. יושב ראש הכנסת אדלשטיין הצטרף לחרם וקבע כי את הדיונים ינהלו שני סגניו, מאיר כהן מכחול לבן וחאמד עמר מישראל ביתנו. ועדת הכנסת תדון גם בבקשת החסינות של חבר הכנסת חיים כץ מהליכוד.

הפופולריים