גנץ אחרי פגישתו עם טראמפ: אפעל ליישום תוכנית השלום אחרי הבחירות

גנץ: אפעל ליישום תוכנית טראמפ אחרי הבחירות

לדברי יו"ר כחול לבן, "תוכנית השלום של הנשיא היא אבן דרך משמעותית והיסטורית". הוא הוסיף כי העלה בפני טראמפ את סוגיית השבויים והנעדרים בעזה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בפגישה עם דונלד טראמפ 27.01.20
צילום:

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נפגשו הערב (שני) בבית הלבן כדי לדון בתוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בתום הפגישה, אמר גנץ כי אחרי הבחירות יפעל ליישום תוכנית השלום של הנשיא האמריקני, אותה הוא כינה "אבן דרך משמעותית והיסטורית", אך יעשה זאת "תוך תיאום עם מדינות האזור".

הוא הוסיף כי העלה בפני הנשיא את סוגיית השבויים והנעדרים ברצועת עזה. "סיימתי פגישה עם נשיא אמריקני אמיץ וידיד גדול של ישראל. רוב הפרטים יישארו חסויים", סיכם.


קודם לכן, בפתח פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר טראמפ כי תוכנית השלום תפורסם מחר ב-19:00 בערב, שעון ישראל. הנשיא האמריקני העריך כי בסופו של דבר יתמכו הפלסטינים בתוכנית וציין כי כבר כעת מדינות ערביות רבות רואות בה "התחלה טובה". ראש הממשלה נתניהו אמר כי עסקת המאה היא הזדמנות המאה ולא נפספס אותה. הוא הוסיף: "מחר נעשה היסטוריה". נתניהו הודה לטראמפ על חיסולו של מפקד כוח "קודס" האיראני והגדיר את קאסם סולימאני "המחבל המסוכן ביותר על כדור הארץ". גורם אמריקני אמר היום כי הנשיא טראמפ יקצוב לנתניהו ולבני גנץ שישה שבועות להתניע את תכנית השלום שלו, אם הם מעוניינים בה.


רגעים לפני הטיסה, אמר יושב ראש כחול לבן לכאן חדשות כי תוכנית טראמפ לא תעלה לדיון בכנסת לפני שניים במארס, מועד הבחירות. גנץ הוסיף כי בכוונתו לדון עם הנשיא טראמפ בביטחונה של ישראל, באסטרטגיה האזורית וביציבות. "אני מקווה להשיג קשרים טובים והבנה ביני לבין הנשיא. באנו לפגישה, נעסוק בבחירות אחר כך", אמר. טרם יציאתו לוושינגטון נפגש גנץ עם יועציו הפוליטיים כהכנה לפגישה עם טראמפ.

יושב ראש כחול לבן הודיע על היענותו להזמנת טראמפ לפגישה במסיבת עיתונאים שקיים שלשום. בהצהרה שמסר לתקשורת אמר גנץ: "אני יכול לומר כי תוכנית טראמפ תירשם בדברי הימים כאבן דרך משמעותית המגדירה את הדרך בה יכולים הצדדים השונים לסכסוך במזרח התיכון לצעוד להסכם אזורי והיסטורי. המתווה לו היה שותף גם נתניהו עוד עתיד לחולל מחלוקות פנימיות גדולות וכואבות. אני מתחייב לצמצם למינימום את המחלוקות. אנו נמצאים בשעה גורלית לקביעת גבולותיה המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל. לכן נעניתי להזמנתו להיפגש אתו באופן אישי כראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל. בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל לדיונים הנוגעים לחסינות של בנימין נתניהו".

שותפיו של גנץ לגוש המרכז-שמאל, ניצן הורוביץ ועמיר פרץ התייחסו בסקפטיות לתוכנית השלום ולזימון לוושינגטון. "זהו גימיק לפני בחירות, כשמציגים אותו ביום שבו צריך להתקיים דיון בחסינות של נתניהו כשאתה מזמין את ראש ממשלת ישראל ואתה לא מזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית, אז בין למי למי ההסכם? בין ביבי לגנץ?" אמר הורוביץ בראיון לכאן רשת ב. יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמרי פרץ אמר בשבתרבות: "אין שום דבר רציני בהצעה".

בתוך כך, גורמים פלסטיניים אמרו היום כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, דחה את תוכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לפי סוכנות הידיעות הטורקית אנאדול, אבו מאזן סירב לשוחח עם טראמפ בימים האחרונים. בכיר פלסטיני אמר לסוכנות כי היו ניסיונות מצד טראמפ לארגן שיחה אך אבו מאזן דחה אותם.

מקורות פלסטיניים לכאן חדשות כי ישראל ביקשה מהרשות שלא להבעיר את השטח ולא לקבל החלטות מרחיקות-לכת בתגובה על פרסום תוכנית. לדברי המקורות, בימים האחרונים העבירו בכירים במערכת הביטחון מסרים ברוח זו לעמיתיהם הפלסטינים.

הנשיא טראמפ אמר בשבוע שעבר כי מדובר ב"תוכנית נהדרת שבאמת תצליח", והוסיף כי הופתע שנתניהו וגנץ נענו להזמנתו לבוא לפגישה בבית הלבן בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל. כשנשאל אם ישכין שלום בין נתניהו לבין גנץ, השיב טראמפ בבדיחות: "זה עשוי להיות אפילו קשה יותר".

בכיר אמריקני אמר לפני כחודשיים בריאיון לעיתון בשפה הערבית היוצא לאור בלונדון, אל-חיאת: "אנו רוצים שיהיה שותף ברור בישראל שיעבוד איתנו על יישום התוכנית. היא מוכנה והיא לא תשתנה גם אם גנץ יעמוד בראש הממשלה הבאה בישראל".

הבכיר ציין כי אינו מתרגש מההתנגדות של ההנהגה הפלסטינית לתוכנית והעריך כי אבו מאזן ויועציו יקיימו דיון בתוכנית ויגבשו תגובה רשמית בשבועות שלאחר פרסומה. עוד אמר הבכיר  כי יש מרכיבים בתוכנית שירגיזו את הצד הישראלי, כמו גם מרכיבים שיעלו את חמתו של הצד הפלסטיני. התוכנית דורשת ויתורים משני הצדדים, אמר, היא מתפרסת על כ-60 עמודים ומפורטת יותר מכל תוכנית אחרת שפורסמה בעבר.

הפופולריים