הרשימות הוגשו: הימין ברשימה אחת, בן גביר בנפרד

הרשימות הוגשו: הימין ברשימה אחת, בן גביר לבד

בתום פגישה של הרגע האחרון בין נתניהו, פרץ ובנט – הושג הסיכום לריצה המשותפת • פרץ יוצב במקום השני, שקד שלישית | אלה הרשימות שהוגשו לוועדת הבחירות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט, רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, הלל מאיר, פלאש 90

דרמה של הרגע האחרון בוועדת הבחירות המרכזית - כל הרשימות הוגשו: אחרי ששעת הגשת הרשימות הוארכה, הושג הערב (רביעי) סיכום בימין לריצה תחת רשימה אחת שכוללת את הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, אך לא את עוצמה יהודית של איתמר בן גביר. יו"ר עוצמה יהודית הגיש את רשימתו בנפרד ותקף בחריפות את ראשי הימין: "פרץ בגד בי ותקע לי סכין בגב". פרץ: מתנצל בפני בן גביר, נאלצתי לקבל את ההחלטה הקשה בחיי.

על פי הסיכום בין הצדדים, נפתלי בנט יעמוד בראש הרשימה המאוחדת של הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי. איילת שקד ויתרה על המקום השני לטובת פרץ, ותהיה במקום השלישי, ובצלאל סמוטריץ' במקום הרביעי.

סגירת הרשימות לכנסת | משדר מיוחד בכאן 11

"עשינו הכול כדי ללכת ביחד, הסכמנו לוותר על מקומות", תקף בן גביר. "בנט דיבר היום ואמר שהבעיה שלו היא עם התמונה בסלון. כדי להציל את ממשלת הימין הורדתי את התמונה מהסלון. אך מסתבר שלא מעניין את האנשים האלה לא אידיאולוגיה ולא שום דבר, זו חבורה שלא ראויה להנהגה".

"בלב כבד קיבלתי את אחת ההחלטות הקשות בחיי", אמר פרץ. "אנחנו נמצאים במגרש הפוליטי, אך עליי להיות קודם כל נאמן לעצמי ולכן אבקש את סליחתו של ידידי עו״ד איתמר בן גביר על שנאלצתי לבטל בכאב את ההסכם איתו. כשמחנה השמאל מצופף שורות במטרה להקים ממשלה נדרשת הכרעה כואבת".

מי שעוד תקף את פרץ הוא ח"כ מוטי יוגב, שנדחק למקום ה-11 בעקבות האיחוד. יוגב הודיע כי לא יתמודד בבחירות הקרובות: "רפי פרץ ידע שמילה שלו זו לא מילה. הוא לא ראוי להיות שליח ציבור".


אחרי שיו"ר הימין החדש נפתלי בנט הבהיר כי לא יחבור לבן גביר, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן אותו ואת יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ללשכתו. הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים של הציונות הדתית, הוזמן גם הוא לפגישה. 

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מוקדם יותר, שעות ספורות לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23, נפגשו בנט ופרץ. בחשבון הפייסבוק שלו, שפרסם תוך כדי הפגישה, הבהיר בנט כי לא יכלול את רשימת עוצמה יהודית: "לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם שרצח 29 איש חפים מפשע. זה כל כך מובן מאליו, שאני נדהם שאני נדרש להסביר זאת בכלל". בן גביר הודיע בתגובה כי יסיר את תמונת גולדשטיין.


"דמיינו חבר קונגרס אמריקני שהיה תולה על קיר ביתו תמונה של מי שרצח עשרות יהודים בבית כנסת בזמן התפילה", המשיך בנט בפוסט החריף. "זה נשמע לכם הגיוני? לא אכפת לי כמה ילחצו עליי. זה בכלל לא עולה על דעתי. זה לא יקרה. זו החלטתי הסופית".

לטענת בנט, בן גביר ומפלגתו מחזיקים בקו אידיאולוגי הפוך משלו. "במקום לבנות, שוברים. במקום לתקן, מתפרעים", כתב. "זו תפיסה של בוז עמוק למדינת ישראל ולמוסדותיה. זלזול במפקדי צה"ל ובאנשי כוחות הביטחון. לתפיסתם, אלימות זה בסדר. להעביר סדנאות לפורעי חוק כיצד להתל בחוקרים זו ברכה. זה איום ונורא. לא שבנו מהגלות לארץ ישראל בשביל לחיות כמו מיליציות פרועות שעושות דין לעצמן. זה לא ימין. זו אנרכיה. לטעמי אין הבדל בין עברייני תג מחיר שתוקפים חיילים לבין עברייני השמאל האנרכיסטי שזורק אבנים על חיילי צה"ל בגדר".


"אכן, יש פלונטר פוליטי", המשיך בנט. "אך יש לכך פיתרון פשוט ומיידי: שראש הממשלה יזמן אליו את ידידי הרב רפי פרץ, יסייע לו להצטרף אלינו, ושיקרא לבן גביר להסיר את התמודדותו לכנסת. אם רה"מ יצליח, הימין לא יאבד אף קול. אם בן גביר יחליט בכל זאת לרוץ, ראש הממשלה יבהיר לציבור שהפעם אין לבן גביר שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. זה בידי ראש הממשלה, ורק בידיו. הקריאה של הליכוד כלפיי להכניס לרשימה בהנהגתי את בן גביר אינה ראויה. חבריי בליכוד—אם אתם כל כך רוצים אותו, שריינו אותו אצלכם".

בן גביר הגיב לדברים ובפוסט משלו בפייסבוק הוא כתב: "הסברתי אינספור פעמים כי אני נגד פגיעה בחפים מפשע. אני מודיע כי לטובת האחדות וניצחון הימין בבחירות אני מסיר את התמונה בסלון". בעבר הבהיר בן גביר כי אין בכוונתו להסיר את התמונה, ואף אמר כי "הוא רופא שהציל חיים. אני לא תומך בהרג ערבים, אלא באהבת ישראל". הערב אמר בשיחה עם כאן חדשות: "הסרתי את התמונה, אין לי כוונה להכניס יותר מצלמות לסלון שלי".

בהכנת הידיעה השתתפו יערה שפירא, מיכאל שמש, זאב קם ויואב קרקובסקי

אלה הרשימות כפי שהוגשו לוועדת הבחירות המרכזית:

הפופולריים