טראמפ: "סולימאני אחראי למותם של מיליונים, היה צריך לחסל אותו לפני שנים"

טראמפ: היה צריך לחסל את סולימאני לפני שנים

נתניהו הקדים את חזרתו מביקור מדיני ביוון בעקבות חיסול מפקד כוח קודס האיראני: "טראמפ ראוי להערכה". שר החוץ האמריקני הבהיר - "לא רוצים הסלמה" • בנט ערך הערכת מצב עם הרמטכ"ל בקריה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, מחאה בטהראן על חיסול קאסם סולימאני, 03.01.20
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לחיסול מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני הלילה (שישי). הנשיא האמריקני צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "סולימאני הרג אלפי אמריקנים במשך תקופה ממושכת ותכנן להרוג רבים נוספים. הוא היה אחראי באופן ישיר ועקיף למותם של מיליוני בני אדם, כולל מספר גדול של מפגינים באיראן. היה צריך לחסל אותו לפני שנים רבות". קודם לכן טראמפ צייץ בטוויטר כי "איראן מעולם לא ניצחה במלחמה, אבל ניצחה במשא ומתן", כשהוא רומז לממשל אובמה שחתם עם האיראנים על הסכם הגרעין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום להקדים את חזרתו לישראל מביקור מדיני ביוון בעקבות חיסול סולימאני. "לארצות הברית יש את הזכות להגנה עצמית. הנשיא טראמפ ראוי לכל הערכה על שפעל בנחישות, בעוצמה ובמהירות", אמר נתניהו טרם עלייתו למטוס ביוון.


האיש של המנהיג העליון: איך הפך סולימאני לדמות מפתח במזרח התיכון?

"קאסם סולימני אחראי למותם של אזרחים אמריקנים וחפים משפע רבים אחרים. הוא עמד לארגן פעולות התקפיות נוספות. אנחנו עומדים לחלוטין לצדה של ארצות הברית במאבקה לביטחון, שלום והגנה עצמית", הוסיף ראש הממשלה. קודם לכן הנחה נתניהו את השרים שלא להתבטא בנושא.

בצהריים ערך שר הביטחון נפתלי בנט הערכת מצב בקריה בהשתתפות הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל, מאיר בן שבת, ראש המוסד, יוסי כהן ובכירים נוספים במערכת הביטחון. בעקבות החיסול, רועננו ההנחיות הביטחוניות בנציגויות ישראליות בחו"ל. הבוקר הודיע צה"ל כי אתר החרמון לא ייפתח.

התקיפה האמריקנית שבה חוסל מפקד כוח קודס, זכתה לשבחים רבים, אך גם לביקורת בארצות הברית וגם בישראל. שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הבהיר כי מדינתו לא מעוניינת בהסלמה, אך הדגיש: "בחודשים האחרונים היו מתקפות רבות שיצאו מאיראן לעבר מטרות ואינטרסים אמריקניים. עכשיו הגיע הזמן לגמול על כך. ההנהגה האיראנית יודעת שנשיא ארצות הברית עתיד לנקוט צעדים נוספים".


פופמאו נשאל על הנוכחות האמריקנית בעיראק: "הכוחות האמריקניים ביצעו הערכת מצב לכל התרחישים האפשריים כתגובה של איראן לחיסול. הישארותה של ארה"ב בעיראק חשובה מאוד לאזור".

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר לרשת IFAX כי הפעולה האמריקנית הייתה "קצרת רואי".  משרד החוץ הטורקי "מביע דאגה עמוקה נוכח העלייה במתיחות בין ארצות הברית לאיראן".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי העולם אינו יכול להרשות לעצמו עוד מלחמה במפרץ הפרסי. בהודעה שפרסם דוברו של גוטרש נאמר כי המנהיגים חייבים לנהוג כעת באיפוק מרבי כדי להימנע מהסלמה.

נשיא סוריה בשאר אל-אסד משבח אמר כי העם הסורי לא ישכח את תמיכתו של סולימאני בצבא סוריה במלחמת האזרחים. "זיכרו של השאהיד סולימאני יישאר לעד בתודעתו של העם הסורי", כתב אסד במכתב תנחומים ששיגר למנהיג איראן חמינאי.

החיסול של סולימאני גרר תגובות ואיומים רבים של בכירים ונושאי תפקידים באיראן. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי איים: "על ארצות הברית לצפות לנקמה קשה וחמורה". חמינאי אמר שהחיסול יכפיל את המוטיבציה של "ההתנגדות" נגד ארצות הברית ונגד ישראל. דובר משמרות המהפכה אמר: "השמחה של הציונים וארצות הברית על חיסולו של סולימאני - תהפוך לאבל".

סולימאני חוסל בתקיפה של צבא ארצות הברית ליד שדה התעופה בבגדאד. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, והאחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי. סך הכול נהרגו בתקיפה האמריקנית עשרה בני אדם - חמישה קצינים ממשמרות המהפכה וחמישה קצינים משורות המיליציות השיעיות הפרו-איראניות.

סולימאני היה מבעלי התפקיד הקרובים ביותר למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ולמעשה קיבל ממנו פקודות באופן ישיר, תוך שהוא עוקף בסמכותו את מפקדו במשמרות המהפכה ואף את נשיא איראן.

הפופולריים