בג"ץ הרכבת הממשלה | הערכה: השופטים יחליטו שלא לדון בסוגיה עצמה

הערכה: בג"ץ לא ידון בסוגיית הרכבת הממשלה

הצפי שהעתירה תידחה כשלעותרים יתאפשר לעתור שוב בהמשך, לאחר הבחירות ובהתאם להתפתחויות. הדיון הסתיים ללא החלטה וזו צפויה להתקבל במועד אחר. השופטים הקשו על העותרים ושאלו מדוע יש לדון בשאלה כעת. חיות אמרה לנציגת העותרים בנושא הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו: "גברתי תסכים שאין הוראת חוק שמונעת מנתניהו להתמודד בבחירות". מנגד, שופטי העליון נזפו בנציגי רה"מ והליכוד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כניסת שופטים בגץ ביבי 31.12.19
צילום: ללא

שופטי בג"ץ התכנסו הבוקר (שלישי) לדון בשאלה אם אפשר להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, לאחר שהוחלט להעמידו לדין. הדיון, שהתקיים בראשות נשיאת בית המשפט עליון אסתר חיות, המשנה לנשיאה השופט חנן מלצר והשופט עוזי פוגלמן, הסתיים ללא החלטה – שתתקבל במועד אחר.

תחילה הקשו השפוטים על העותרים, ושאלו מדוע יש לעסוק בשאלת הרכבת הממשלה בשלב זה. הנשיאה חיות פנתה לנציגת העותרים, עורכת הדין דפנה הולץ לכנר: "גברתי תסכים שאין הוראת חוק שמונעת מנתניהו להתמודד בבחירות. אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיו תוצאות הבחירות. אחר כך הכדור עובר לנשיא המדינה. יש צומת שהנשיא יצטרך להחליט - למה לדון עכשיו ולא בצומת הבאה?".


נציגת העותרים אמרה לשופטים: "אנחנו משוכנעים כי חובה לדון בנושא הזה כעת מכמה סיבות. הראשונה היא הוודאות המשפטית – כל מצביע, זכותו לדעת אם הוא רוצה את נתניהו כראש ממשלה". השופט מלצר אמר בתגובה: "זו לא בחירה ישירה. כל אזרח בוחר במפלגה".

השופט מלצר שאל את נציגת העותרים: "האם יש מציאות כזו שפונים לבית המשפט ליצירת דין חדש?". נציגת העותרים אמרה בתגובה: "אני לא מכירה (מציאות כזו), אך אני גם לא מכירה נסיבות כל כך יוצאות דופן".

לאחר מכן, הנשיאה חיות שאלה את נציג המדינה עורך הדין ענר הלמן: "האם היועץ המשפטי לממשלה עדיין טוען שזו סוגייה תיאורטית?". נציג המדינה אמר בתגובה: "לא כל בור ששמים ליועץ, הוא צריך ליפול בו".

נציגו של נתניהו עוה"ד עורך הדין ראבילו אמר בדיון: "לא דוחים את העתירה כי היא מוקדמת, אלא כי זה להכניס את בית המשפט לשמחק הפוליטי. בית המשפט יקר לנו לא פחות מלעותרים". ראבילו הוסיף: "כן ראוי שתצא הכרעה ברורה שדוחה ואומרת - אין מקום לדון ולהכריע גם אחרי הבחירות, רצון הבוחר יכריע. אנחנו לא חושבים שהנושא שפיט. עצם הדיון בעתירה מנפץ לרסיסים את הגרעין הקשה של עקרון הפרדת הרשויות".

בתגובה, חיות נזפה בנציגו של ראש הממשלה: "את השיטות איך לעקוף את ההחלטות תשמור ללקוח שלך". השופט מלצר הוסיף: "הטיעון שעלה כרגע הוא תעמולת בחירות".

גם נציג הליכוד בדיון עוה"ד אבי הלוי ספג נזיפה מהשופטים. "בג"ץ לא צריך להתערב, לא עכשיו ולא אחר כך. אין אף צומת אחרת. יש לסלק את העתירה. כל אמירה של בית המשפט עלולה להתפרש כהתערבות בשיקול דעתו של הנשיא ושל הבוחרים. שיקול דעתו של העם לא נתון לביקורת שיפוטית". השופט מלצר אמר בתגובה: "אתם מייצגים את הליכוד". חיות הוסיפה: אתה אומר שהעותרים הם לא חלק מהעם?".

מדוע מקיים בית המשפט דיון בנושא? 

בית המשפט דן בעתירה שהגישו 67 עותרים, שלדבריהם נמנים על קהילת ההייטק, האקדמיה והביטחון, ובהם: ד"ר ארנה ברי, פרופסור עוזי ארד, אביהו בן נון, כרמי גילון, פרופסור רבקה כרמי, יהשוע סובול ופרופ' אילון ועדיה. העותרים דורשים מבית המשפט להכריע בסוגיית הטלת הממשלה על חבר כנסת שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עימן קלון. 

מה הקשר של היועמ"ש לדיון? 

העותרים ביקשו להורות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לחוות את דעתו בסוגיה. אך היועץ סבור כי עליו להגיש את עמדתו בעניין רק אחרי שבג"ץ יחליט לדון בעתירה לגופה ולא לפני כן. לכן הודיע מנדלבליט לבג"ץ לפני כשבוע כי "אין מקום להגשת עמדה מטעמו לגופם של דברים בשלב הזה".

נציגי היועץ המשפטי צפויים לבקש כי הדיון יעסוק רק בשאלה – אם על בית המשפט לדון ולהכריע עתה בסוגיה שבמוקד העתירה, מבלי להידרש לסוגיה לגופה. כלומר, האם יש לדון בנושא, על אף שהבחירות מתקיימות רק בחודש מארס? אם יחליטו השופטים לדון לגוף העתירה, יבקשו נציגיו של מנדלבליט להגיש תגובה כתובה ולקיים את הדיון במועד אחר.

הפופולריים