היועמ"ש לבג"ץ: אם בג"ץ ידון בהטלת הרכבת הממשלה על נתניהו – אפרסם חוות דעת

"אחווה דעה אם בג"ץ ידון בהטלת ההרכבה על רה"מ"

מנדלבליט באופן חריג מעביר את נטל ההחלטה לבית המשפט. מדובר בפתרון ביניים לכך שהיועץ בהתחלה לא חשב לפרסם חוות דעת ולאחר מכן שקל כן לעשות זאת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: מרים אלסטר, תומר נויברג, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר היום (שישי) את תגובתו לבג"ץ בנוגע לאפשרות של הטלת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. כפי שפורסם בכאן חדשות, מנדלבליט כבר לא עומד בעמדתו שהסוגיה לא רלוונטית, אך טוען שלא יפרסם אותה, אלא אם בג"ץ ידון בנושא. 

בכך, מעביר מנדלבליט באופן חריג את נטל ההחלטה לבית המשפט – אם בג"ץ יחליט שדנים, הוא יפרסם חוות דעת ומבקש שיהיה גם הרכב מורחב שידון בכך. למעשה, מדובר בפתרון ביניים לכך שהיועץ בהתחלה לא חשב לפרסם חוות דעת ולאחר מכן שקל כן לעשות זאת. 

בנימוקיו כתב היועץ מנדלבליט כי פרסום דעתו בעניין לא יגביר את הוודאות המשפטית בשאלה הרגישה של הטלת המנדט על נאשם בפלילים, כל עוד בג"ץ לא מכריע בעצמו בעניין. זאת מכיוון שבג"ץ יכול לדחות את עמדת היועץ וגם משום שחוות דעתו לבד לא מחייבת את המפלגות, את המועמדים וגם לא את הנשיא בעת הטלת הרכבת ממשלה.

כמו כן, מנדלבליט הסביר כי עוד לא ידוע מי יהיו המתמודדים לכנסת ה-23 ומה יהיו תוצאות הבחירות או תוצאות ההתייעצות של הנשיא עם נציגי הסיעות בכנסת. היועץ לא הציג עמדה חד משמעית אם לדעתו בג"ץ יכול להכריע בסוגיה של הטלת המנדט על נתניהו בשלב זה, אלא רק הציג שיקולים בעד ונגד.

ביום שלישי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מנדלבליט יגבש עמדה אם ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, נגדו הוחלט להגיש כתבי אישום בשלושה תיקים, עוד לפני הבחירות. לפני כשבועיים אמר מנדלבליט כי כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום חמור מעוררת שאלות קשות ומורכבות. ממסמך תשובה שנמסר בשמו של היועץ לבג"ץ בשבוע שעבר, בתגובה לשתי עתירות שביקשו להורות על פיטוריו של נתניהו או יציאתו לנבצרות, כתב מנדלבליט כי נתניהו לא יכול להתפטר עתה מתפקידו משום שהוא עומד בראש ממשלת מעבר, ואם יבקש להתפטר לא תהיה לבקשתו משמעות.

הפופולריים