כחול לבן לנתניהו: תתפטר מכל תפקידיך כשר

כחול לבן לנתניהו: תתפטר מכל תפקידיך כשר
במפלגה פנו לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה. בתוך כך, שקד אמרה היום כי מניעיו של היועמ"ש להכרעה בתיקי נתניהו היו מקצועיים. על הטענה כי נתניהו לא יוכל לקבל את המנדט להרכבת ממשלה הוסיפה: "רק הציבור יקבע, לא בית המשפט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, ליל הבחירות 17.09.19
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

על רקע הכרעת היועמ"ש בתיקי נתניהו: בכחול לבן פנו הבוקר (שישי) לראש הממשלה בנימין לנתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה שנתניהו יתפטר באופן מיידי מתפקידיו כשר. בפניית המפלגה נכתב: ״על פי החלטות בית המשפט העליון בשבתו כבג״ץ, שר המוגש כנגדו כתב אישום לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו, ולפיכך חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל״.

בתוך כך, יו"ר ימינה איילת שקד התייחס היום להחלטת היועץ המשפטי להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה: "מנדלבליט הוא אדם ישר שמקבל את ההחלטות שלו באופן עצמאי, בהתאם לראיות ודעתו המקצועית". שקד הוסיפה בהרצאתה במוזיאון תל אביב לאומנות כי גם במקרה של אי הסכמה, צריך לדעת שמניעיו של היועץ מקצועיים. 


יו"ר ימינה התייחסה לטענה כי נתניהו לא יוכל לקבל את המנדט: "שמעתי מפרשנים מדברים על כך - אין לזה שחר. ב-21 הימים בהם אנחנו נמצאים, רק חברי הכנסת קובעים את המנדט". שקד הוסיפה כי במקרה של בחירות שלישיות, רק הציבור יקבע אם ראש הממשלה ימשיך לכהן בתפקידו, ולא בית המשפט: "אין כאן שום עילה להתערבות בג"ץ". 

בכתב האישום שאותו החליט להגיש אתמול מנדלבליט, נגד נתניהו נמתחה ביקורת קשה על ההתנהלות של האיש שמנהיג את המדינה במשך העשור האחרון. בין היתר קבע מנדלבליט בהקשר של תיק 4,000 (בזק-וואלה!) כי ראש הממשלה ניהל מערכת של "תן וקח" עם שאול אלוביץ'. בהקשר לתיק 1,000 (פרשת המתנות) נכתב: "נתניהו ביצע מעשי הפרת אמונים הפוגעים פגיעה מהותית באמון הציבור ובטוהר המידות".

בהצהרה שמסר לתקשורת אחרי ההחלטה אמר היועץ כי "יום שהיועץ מודיע על כתב אישום, הוא יום קשה ועצוב מבחינת הציבור בישראל ומבחינתי באופן אישי. קיבלתי את ההחלטה בלב כבד, אבל גם בלב שלם".

ראש הממשלה הגיב ותקף בחריפות את החלטת היועץ, ואת מערכת אכיפת החוק. "צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה במשטרה ובפרקליטות. זה ניסיון הפיכה שלטונית", אמר ראש הממשלה בנאום שנשא במעונו בירושלים. הפופולריים