ברקע הכישלון במו"מ עם גנץ: בליכוד רומזים לליברמן

בצל כשלון המו"מ עם גנץ: בליכוד רומזים לליברמן

נתניהו התייחס להבטחה של יו"ר ישראל ביתנו כי ילך עם הצד שלא יסרב לקבל את מתווה הנשיא. השניים צפויים להיפגש היום • לדברי בכירים בליכוד, רה"מ רמז לליברמן שהוא מסוגל להביא הסכמות מהחרדים • גנץ: "נתניהו הוא סרבן אחדות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו, ליברמן, גנץ
צילום: צילום: הדס פרוש, נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) לכישלון השיחות שקיים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ אתמול בלילה והאשים כי גנץ סרב לקבל את התנאי שהציב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - קבלת מתווה הנשיא לפיו נתניהו יהיה הראשון ברוטציה. כשמועד פקיעת המנדט של גנץ מסתיים הערב בחצות, נתניהו ציין: "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם הוא יעמוד בהתחייבותו".


ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית ממשלת המיעוט, ואמר כי "גנץ ולפיד שיקרו במצח נחושה לבוחריהם כשאמרו 'לא ננהל משא ומתן עם המפלגות הערביות, לא נעשה גוש חוסם איתן'. אסור להקים ממשלת מיעוט שתהיה תלויה בתומכי טרור". גנץ הגיב לראש הממשלה: "נתניהו הוא סרבן אחדות ויעשה הכל כל לדרדר אותנו לבחירות. אני קורא לו – הכר בתוצאות הבחירות. ותר על בלוק החסינות ובוא למשא ומתן ישיר". 

בתוך כך, בכירים בליכוד מזהים ארבע דרישות מינימום מבחינת ישראל ביתנו בנושאי דת ומדינה כדי להקים ממשלת אחדות או ממשלת ימין-חרדים: אישור מלא של חוק הגיוס של משרד הביטחון, פתרון אמיתי לכל אלו שמוגדרים "מסורבי חיתון", תחבורה ציבורית בשבת וקידום מתווה גיור שיאפשר גם לרבני ערים לגייר. לדברי אותם בכירים, בלי הסכמה על ארבע הנקודות האלו יהיה קשה להביא את ליברמן. לטענתם, נתניהו רמז לליברמן שהוא מסוגל להביא הסכמות מהחרדים בנושאים הללו. בישראל ביתנו הכחישו את הדברים.

נוסף על כך, בליכוד אומרים כי למרות שישנה הסכמה על ביטול הפריימריז לרשימה עדיין לא הושגה הסכמה לביטול הפריימריז לראשות המפלגה. על אף שראש הממשלה הביע רצון לבטל את הפריימריז ולהימנע מהתמודדות מול גדעון סער – ישנה התנגדות לכך במפלגה ועדיין אין סיכום בנושא.

לאחר הפגישה אתמול, נתניהו מסר: "לצערי הבנתי היום בפגישה עם גנץ שהוא דוחה את מתווה הנשיא ומתעלם מרצון רוב העם שנקים יחד ממשלת אחדות לאומית רחבה. אעשה מחר מאמצים נוספים עם ליברמן להקים ממשלת אחדות לאומית, במטרה למנוע בחירות מיותרות או ממשלת מיעוט מסוכנת"

גנץ התייחס גם הוא לפגישה בסיומה ואמר: "בפתח הפגישה חזרתי ואמרתי שלישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית. ממשלה שקווי היסוד שלה יקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר. בחירות בפעם השלישית הן דבר רע, אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה, בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות המנוגדות לרצון אזרחי ישראל". 

הפופולריים