נתניהו: "גנץ דחה את מתווה הנשיא"; גנץ: "לא ניתן לבנות אחדות על בלוק"

אחדות או פיצוץ במגעים? תמה פגישת נתניהו-גנץ

גורם המעורב בפרטי הפגישה: לא הושגה התקדמות בין השניים • יממה לפקיעת המנדט של גנץ: בכחול לבן שוקלים לשבת עם רה"מ, גם תחת כתב אישום | עדכונים שוטפים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ, במליאת הכנסת, 10.11.19
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יממה לפקיעת המנדט: פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ התקיימה הערב (שלישי) במשרד ראש הממשלה בירושלים, ונערכה כשעה. גורם המעורב בפרטי הפגישה אמר כי לא הושגה התקדמות במשא ומתן בין השניים. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הפגישה: "צערי הבנתי היום בפגישה עם גנץ שהוא דוחה את מתווה הנשיא ומתעלם מרצון רוב העם שנקים יחד ממשלת אחדות לאומית רחבה. אעשה מחר מאמצים נוספים עם ליברמן להקים ממשלת אחדות לאומית, במטרה למנוע בחירות מיותרות או ממשלת מיעוט מסוכנת"

יושב ראש כחול לבן הגיב לאחר פגישתו עם נתניהו: "בפתח הפגישה חזרתי ואמרתי שלישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית. ממשלה שקווי היסוד שלה יקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר. בחירות בפעם השלישית הן דבר רע, אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה, בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות המנוגדות לרצון אזרחי ישראל". 

עם זאת, בליכוד כבר נערכים לבחירות נוספות ומהמפלגה נמסר: "לאור החשש שהמדינה תדרדר לבחירות מיותרות, ובעקבות פניות רבות של ח״כים, סיכמו יו״ר מרכז הליכוד ח״כ חיים כץ וראש הממשלה נתניהו להביא בפני מרכז הליכוד הצעה משותפת שלא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת". 

מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב כי בכחול לבן שוקלים לשבת בממשלה עם נתניהו, גם תחת כתב אישום. המחלוקת המרכזית שמסתמנת: כמה זמן יוכל לכהן ראש הממשלה עם האישום? נתניהו דורש לכהן כשנה וחצי, בכחול לבן ישקלו להסכים לחודשים ספורים. במידה ויסכימו למהלך - יאלצו להיפרד מיאיר לפיד. 

רגע לפני הפגישה פרסם נתניהו סרטון בחשבון הטוויטר שלו, שבו הוא קורא לאחדות: "קראתי לבני גנץ ואביגדור ליברמן להקים ממשלת אחדות רחבה שתמור על ביטחון ישראל ותספח את בקעת הירדן". זאת על רקע הכרזת שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמש, לפיה ארצו לא תגדיר את ההתנחלויות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ימסור מחר הצהרה לתקשורת בשעה 13:00, במהלך ישיבת הסיעה של מפלגתו. זאת לאחר שאתמול הציב ליברמן אולטימטום: "אני אסיים את מאמצי האחדות עד יום רביעי ב-12:00 - ואז אעזוב כל אחד לנפשו".

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הערב, בתום פגישתו עם צוות המשא ומתן של הליכוד: "האמירות שנשמעות כלפי הציבור הערבי והחרדי וכלפי נציגיהם בכנסת, חותרות תחת עצם הלגיטימיות של ציבורים אלה בישראל, ומעמיקות את הקרע הקיים". הנשיא הוסיף כי האמירות נגד הציבור הערבי מכוערות, וקרא לגנות בכל תוקף את הצגת כלל נבחרי הציבור הערביים כ-"איום קיומי".


דברי ריבלין מגיעים על רקע המתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד חברי הכנסת של הרשימה המשותפת בתחילת השבוע. "חברי הכנסת של הרשימה תומכים בארגוני הטרור וקוראים לחיילי צה״ל רוצחים", אמר ראש הממשלה.

לכל העדכונים מהמערכת הפוליטית

הפופולריים