נתניהו לבכירי הליכוד: גנץ יכריז ביום שני על ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת

רה"מ: גנץ יכריז השבוע על ממשלה בתמיכת המשותפת

רה"מ, שדיבר עם חברים במפלגתו שאינם שומרי שבת, אמר: "זה מצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל". בכירים בכחול לבן: עדיין רוצים ממשלת אחדות, אך מקדמים הקמת ממשלת מעבר עם העבודה-גשר וישראל ביתנו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ, במליאת הכנסת, 10.11.19
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפלונטר הפוליטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (שבת) "שיחות חירום" כהגדרתו עם שרים וחברי כנסת בליכוד, שאינם שומרי שבת. בשיחות אמר ראש הממשלה כי על פי מידע "ודאי" שהגיע לידיו, יו"ר כחול לבן בני גנץ יכריז ביום בשני שעלה בידיו להקים ממשלת מיעוט שתיתמך בידי הרשימה המשותפת. לא ברור על מה מסתמך נתניהו בטענותיו, שכן לא ידוע על מגעים בין כחול לבן לרשימה המשותפת. בכירים במפלגתו של גנץ הגיבו כי הם עדיין מבקשים להקים ממשלת אחדות, אך מקדמים הקמת ממשלת מעבר עם העבודה-גשר וישראל ביתנו. 

בשיחות טען נתניהו כי מדובר ב"מצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל. בחירות זה אסון, אבל הקמת ממשלה שתלויה במפלגות הערביות זה אסון גדול יותר. זאת סכנה היסטורית לביטחון ישראל. זאת פגיעה חמורה בביטחון ישראל. צריך לסכל את הדבר בכל דרך, גם אם מהאופוזיציה".

מערכת הבחירות כבר החלה - המועד טרם הוכרז / פרשנות

בליכוד מתכוונים לפנות לגנץ ולחברי הכנסת גבי אשכנזי ומשה יעלון, בדרישה ש"יגלו אחריות כאנשי ביטחון לשעבר ויחדלו מהניסיון הזה". בליכוד מתכננים לקיים מחר כינוס בנושא, שאליו יוזמנו כל הח"כים בגוש הימין. שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב: "יש שיחות תכופות בין גנץ, לפיד ושלח עם נציגי המשותפת". 

בכירים בכחול לבן אמרו הערב: "לא זנחנו סופית את רעיון ממשלת האחדות הלאומית, אבל במקביל מקדמים הקמת ממשלת מעבר בהשתתפות כחול לבן, העבודה-גשר וישראל ביתנו. אם תקום ממשלה כזו, זהו רק שלב אמצע במשא ומתן מתוך מגמה להקים ממשלה רחבה הרבה יותר".

לפיד עצמו הגיב הערב בדף הטוויטר שלו: "ראש ממשלה במדינה דמוקרטית אינו יכול להגיד לאנשיו 'להבעיר את הכל'. ביבי שוב מסית לאלימות ושוב יגיד אחר כך 'לא לזה התכוונתי'. ח"כ יעלון הגיב: "בבלפור יושב אדם שמבין שעבר זמנו. נתניהו שורד מיום ליום על זמן שאול, ומוכן כבר לשרוף הכל כדי להימלט מספסל הנאשמים. נתניהו, די! ישראל חשובה ממך, הגיע הזמן למנהיגות אחרת". בליכוד הכחישו כי נתניהו קרא "להבעיר את הכל", ומסרו: "הדברים לא נאמרו על ידי ראש הממשלה" .

אמש פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי נתניהו העביר מסר לגורמים בכחול לבן לפיו אין לו כוונה להסכים למתווה הנבצרות של נשיא המדינה ראובן ריבלין. אם נתניהו לא יקבל חסינות, בדעתו לבקש מבית המשפט זיכוי מחמת הגנה מן הצדק ואכיפה בררנית.


עוד דווח כי גורמים בכחול לבן מאותתים כי הם מאבדים אמון באופציית ממשלת האחדות ואומרים גם שאינם מאמינים לנתניהו. בכחול לבן בחנו משפטית את מתווה הנשיא, אבל חששם הוא שראש הממשלה ישתמש בחסינות כדי למנוע העמדה לדין, ויצליח להשיג רוב באמצעות יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. ליברמן מצדו מסרב לשלול את האפשרות שיחבור לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. מצד שני, ליברמן מערים מכשולים ומונע את הקמתה.

הערב, לקראת פקיעת המנדט של כחול לבן להרכבת ממשלה, צפוי גנץ להיפגש עם הנשיא ריבלין, וינסה לגייס את האחרון לסייע לו בפתרון המצב.  כמו כן, צוותי המשא ומתן של המפלגה ייפגשו מחר עם נציגי העבודה וישראל ביתנו. 

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יערה שפירא ויואב קרקובסקי

הפופולריים