המסר של נתניהו לכחול לבן: לא מוותר על החסינות

המסר של נתניהו לכחול לבן: לא מוותר על החסינות

אם נתניהו לא יקבל חסינות, בדעתו לבקש מבית המשפט זיכוי מחמת הגנה מן הצדק ואכיפה בררנית. בכחול לבן חוששים כי נתניהו ישתמש בחסינות כדי למנוע העמדה לדין ויצליח להשיג רוב באמצעות ליברמן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראובן ריבלין, בנימין נתניהו ובני גנץ באזכרה של פרס
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר לגורמים בכחול לבן מסר ולפיו אין לו כוונה להסכים למתווה הנבצרות של נשיא המדינה ראובן ריבלין. כך דיווח הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11. אם נתניהו לא יקבל חסינות, בדעתו לבקש מבית המשפט זיכוי מחמת הגנה מן הצדק ואכיפה בררנית.


גורמים בכחול לבן מאותתים כי הם מאבדים אמון באופציית ממשלת האחדות ואומרים גם שאינם מאמינים לנתניהו. בכחול לבן בחנו משפטית את מתווה הנשיא, אבל החשש שלהם הוא שנתניהו ישתמש בחסינות כדי למנוע העמדה לדין ויצליח להשיג רוב באמצעות יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

ליברמן מצדו מסרב לשלול את האפשרות שיחבור לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. מצד שני, ליברמן מערים מכשולים ומונע את הקמתה.


לבקשת גנץ, ריבלין יוועד עמו במוצאי שבת. גנץ ינסה לגייס את הנשיא לסייע לו לפתור את הפלונטר הפוליטי. יו"ר כחול לבן פנה לראשי המפלגות בבלוק שהקים נתניהו: "כולכם אנשים אחראים - אתם באמת מוכנים לתת לנתניהו לגרור את ישראל למערכת בחירות שלישית? זה מה שהבוחרים שלכם רוצים? זה מה שמגיע לחולים במסדרונות בבתי החולים? האם ניתן להעמיד את אתגרי הביטחון של ישראל ללא ידיים מנוסות, קבועות ויציבות על ההגה? שחררו את נתניהו ממחויבותו לבלוק ואפשרו לו לנהל משא ומתן ישיר". בליכוד הגיבו: "הליכוד פונה ליאיר לפיד לשחרר את בני גנץ מהתחייבויתו לגוש".

על רקע המאמצים של גנץ להקים ממשלה, במפלגתו קיימת מחלוקת עמוקה בנוגע למתווה הנשיא. מספר 2 במפלגה, יאיר לפיד, לא מוכן לשמוע על מצב שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו מכהן ראשון, ובכלל מתווה הנשיא נתפס כדבר שלא ניתן לקיים אותו באמת. יועצים לגנץ המליצו לו ללכת על המתווה - גם במחיר של פרידה מלפיד. מה שמונע את זה - ההבנה שהמחיר הפוליטי על פרידה ממנו הוא מחיר כבד מדי ולכן זה לא על הפרק.

לקראת פגישתו הצפויה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ראשון, אמר אתמול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בריאיון לרן בנימיני וטלי בן עובדיה בכאן רשת ב כי גם כחול לבן אשמים במבוי הסתום בתהליך הרכבת הממשלה - אך אחריותו של נתניהו גדולה יותר. "אין ספק שנתניהו מעדיף בחירות", אמר ליברמן.

הפופולריים