גורמי מודיעין ישראליים: איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה

גורמים בישראל: איראן תוכל להשיג פצצה בתוך שנה

לדבריהם, ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, אך הם נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים. האמריקנים במסר לאירופה: "הסכם הגרעין אבוד, הצטרפו למסע הלחצים שלנו כדי שנוכל לחתום על הסכם חדש וטוב יותר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

גורמי מודיעין ישראליים הצטרפו הערב (חמישי) לדבריו של שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, והם מזהירים כי "איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה, אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה". כך פורסם הערב בחדשות הערב בכאן 11. הגורמים הוסיפו כי ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך אלה נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים. 


הממשל בארצות הברית מודאג מכך שהגיע לניצול המקסימלי של הסנקציות על איראן. היום האמריקנים העבירו מסר למדינות אירופה: "הסכם הגרעין אבוד, הצטרפו למסע הלחצים שלנו כדי שנוכל לחתום על הסכם חדש וטוב יותר". 


בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום כי איראן ממשיכה לשקר ולהסתיר את תוכנית הגרעין שלה. לדבריו, גם סבא"א, ששלחה פקחים למחסן הגרעין שחשפה ישראל לפני כשנה, קבעה זאת. מוקדם יותר הודיעו גורמים ישראלים כי בכירים בסוכנות אישרו היום את טענות ישראל בנוגע להימצאות אורניום באתר בטורקזבאד. 

נתניהו ציין כי איראן חידשה גם את העשרת האורניום האסורה, שכל תכליתה ייצור נשק גרעיני. הוא קרא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להצטרף לארצות הברית ולישראל ולהגביר את הלחץ על איראן, שמהווה סכנה לכל העולם. "אני מברך על כך שלפחות היום הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית הבינה זאת היטב", אמר.

איראן ביטלה הבוקר את הגישה של אחד ממפקחי הגרעין של האו"ם למתקנים שלה. שגריר ארצות הברית לסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית אמר כי המהלך "מהווה פרובוקציה שערורייתית". הלילה הודיעה איראן על הפרה נוספת של הסכם הגרעין - חידוש העשרת האורניום במתקן התת קרקעי בפורדו. דובר הארגון אמר כי עד שבת, מועד הביקור הבא של פקחי הסוכנות הבינלאומית במתקן, תגיע העשרת האורניום לרמה של 4.5%.

גנץ: "על האיום האיראני אין מחלוקת פוליטית"

יו"ר כחול לבן בני גנץ, התייחס אף הוא לנושא וצייץ: "חשיפת הפעילות המתחדשת בכור בפורדו היא קריאת השכמה נוספת לעולם". לדבריו, "חייבים להגדיל את הלחץ ולהחריף את הסנקציות. איראן מסוכנת לשלום העולם, ליציבות המזרח התיכון ולישראל. על האיום האיראני אין מחלוקת פוליטית - כולנו מחויבים למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

הפופולריים