ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים? בכחול לבן חלוקים

ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים? בכחול לבן חלוקים

בישיבת הסיעה דרשו ראשי המפלגה מהח"כים לא להודיע שהאפשרות הזאת אינה על הפרק – כמה ח"כים התנגדו לכך נחרצות • כחול לבן: "בכחול לבן מתנהלים דיונים פתוחים ולא נחתמות הצהרות נאמנות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בכירי כחול לבן בערב הבחירות 17.09.19
צילום: צילום: רויטרס

המגעים להקמת הממשלה: ויכוח חריף בישיבת סיעת כחול לבן אתמול (שני) סביב השאלה האם לשמור על עמימות בנושא ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. בעוד שראשי המפלגה דרשו מהח"כים שלא להודיע בריאיונות שאפשרות ממשלת המיעוט אינה על הפרק – כמה ח"כים בסיעה התנגדו לכך נחרצות.

חברי הכנסת צביקה האוזר, יועז הנדל ואורית פרקש הכהן, התנגדו למדיניות העמימות הסיעתית בעניין וויכוח התפתח בינם ובין יאיר לפיד ורם בן ברק, שדרשו לעמוד בהחלטה הזו. בתדרוך שנתנו חברי צוות המשא והמתן הקואליציוני לח"כים, ביחד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, הם הודיעו לח"כים על מדיניות העמימות וביקשו מהם לעמוד בה ולא לומר בפומבי שאין אופציה לממשלה בתמיכת הערבים.

יועז הנדל השיב: "אין דבר כזה. אין עמימות מבחינתי. ממשלת מיעוט זו לא אופציה וצריך להגיד זאת בקול. זה עניין אידיאולוגי". רם בן ברק הרים בתגובה את הקול לעבר הנדל ודרש ממנו לעמוד בהחלטת הסיעה. צביקה האוזר טען שזו טעות שתפגע במפלגה ולא תסייע כלל בשיחות מול הליכוד. לפיד אמר לאחר מכן: "לא יתכן שיהיו פה כאלו שיגידו שרק אצלם עמדה זה עניין אידיאולוגי – וכל השאר הם למעשה אופורטוניסטים. זה לא יתכן".

ח"כ משה יעלון ניסה לפשר בין חברי הכנסת ואמר שנכון וטוב למפלגה לשמור על מדיניות של עמימות אך בסוף רק מי שבעד מדינה יהודית ודמוקרטית יכול להיות שותף שלנו. בני גנץ סיכם ואמר: ״לכל אחד יש דעה אבל לכחול לבן יש רק עמדה אחת״.

מכחול לבן נמסר בתגובה: ״בניגוד לנהוג במפלגות אחרות, בכחול לבן מתנהלים דיונים פתוחים ולא נחתמות הצהרות נאמנות. כחול לבן מחויבת ומאוחדת סביב המטרה של הקמת ממשלת אחדות ליברלית ורחבה בראשות בני גנץ״.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

ח"כ אבי ניסנקורן אמר על נושא ממשלת המיעוט בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "יש מגוון דעות וזה בסדר. אבל בסוף כחול לבן זאת סיעה אחת וכל החלטה תחייב את כולם. אנחנו בעד ממשלת אחדות תחת קווי יסוד מוסכמים בין הליכוד לכחול לבן – מצד שני, אנחנו בודקים את כל האופציות".

ח"כ יבגני סובה מישראל ביתנו אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על המשא והמתן עם כחול לבן: "לא חושב שהייתה בפגישה האחרונה פריצת דרך. עם זאת ליברמן הגדיר את הפגישה כטובה. היא בעיקר עסקה בנושאים ביטחוניים". 

על ממשלת מיעוט אמר: "לא שמעתי אותו מדבר על ממשלת מיעוט ואני לא רוצה להתרכז בספין של הליכוד – כל הסיעה שלנו חושבת שזה ספין. צריך לעסוק בממשלת אחדות. לא חושב שהגענו לשלב של השאלה הזאת – לא רוצה להתייחס למשהו שלא קיים". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ סובה מישראל ביתנו בכאן רשת ב

הפופולריים