חילי טרופר על האפשרות לממשלת מיעוט: "אני לא רואה את זה קורה"

חילי טרופר: "לא רואה אפשרות לממשלת מיעוט"
חבר הכנסת מכחול לבן על סירוב ראשי מפלגות בלוק הימין להיפגש עם גנץ: "הם כמו אסירים מאונס או מרצון של נתניהו". איילת שקד על הכוונה לאסור בחוק על ראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום: "אסור בשום אופן לשנות את החוק הקיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חילי טרופר ואיילת שקד
צילום: צילום: פלאש 90

חבר הכנסת חילי טרופר מכחול לבן דוחה הבוקר (ראשון) את האפשרות שסיעתו תקים ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של רשימה המשותפת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר טרופר כי הוא "לא רואה את זה קורה. אני מתעקש לא לשחק במשחק הספינים של נתניהו שמתכונן כבר לפגישות השלישיות ושוב מנסה להדביק את כל השיח הזה של שנאה". הוא ציין כי  כחול לבן אמרה תמיד שתקים ממשלת אחדות שהכניסה אליה היא של מפלגות שמקבלות את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

לקראת פגישת גנץ-נתניהו היום אמר טרופר כי כדי שמשהו ישתנה "צריך שהליכוד ישנה את הקו שלו. כרגע הוא התבצר, בנה בעיקר בלוקים ובבלוקים בונים חומות לא ממשלות". הוא הוסיף כי זה לא סוד גדול שיש פלונטר פוליטי ושאין למפלגתו פתרון קסם. "מה שיש לנו זה מאמץ אמיתי וכן לפתור את העניין הזה".

טרופר התייחס לסירוב מפלגות גוש הימין להיפגש עם גנץ: "כשאנחנו הוזמנו על ידי הליכוד הגענו לפגישות. חשבנו שאנחנו באים לשבת עם הליכוד, אבל כשהגענו לחדר גילינו להפתעתנו שאנחנו יושבים עם 55 מנדטים שכוללים גם את מפלגות החרדיות ומפלגות הימין. כשאנחנו נזמין את הליכוד אנחנו מזמינים רק את הליכוד. היה משהו מאוד מאכזב בעובדה שמנהיגים פוליטיים שחלקם מדברים גבוהה גבוהה על אחדות והימנעות מבחירות ולהפסיק חרמות, אפילו מסרבים להיפגש. הם כמו אסירים מאונס או מרצון אני לא יודע לרגליים של נתניהו".

יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד, אמרה הבוקר כי מפלגתה אמרה כמה פעמים שאת המשא ומתן עצמו מנהלים דרך הצוות של הגוש. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, אמרה שקד: "כשגנץ התקשר אלי אחרי שהוא קיבל את המנדט אמרתי לו שייפגש קודם עם ראש הממשלה ואחר כך אפשר בהחלט לשבת ולדבר".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

שרת המשפטים לשעבר התייחסה גם לכוונת כחול לבן לחוקק חוק האוסר על ראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום: "אני חושבת שאסור בשום אופן לשנות את החוק הקיים, על פי החוק הקיים ראש ממשלה צריך לפרוש רק לאחר פסק דין חלוט ויש בזה המון היגיון. השינוי שכחול לבן רוצים לעשות זה התנקשות בדמוקרטיה. הם רוצים לקחת את הכוח מנבחרי הציבור ולהעביר את הכוח ליועץ המשפטי לממשלה כי הוא זה שקובע אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה או לא. אני לא אתן את ידי לשינוי חקיקה כזה, אני חושבת ששינוי חקיקה כזה לא נכון בדמוקרטיה.

שקד ציינה כי "לפי הרציונל של החוק הקיים, אדם אחד והוא היועמ"ש לא יקבע איזה שלטון יהיה במדינת ישראל אלא תהיה עליו ביקורת שיפוטית קרי משפט. לכן בלי קשר בכלל לנתניהו באופן עקרוני אני מתנגדת למה שכחול לבן רוצים לעשות ובעניין הזה אני לא חושבת שצריך ללכת לקראתם".

כחול לבן בהצעת פשרה לליכוד: קואליציה בשתי פעימות

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי גורמים בכירים בכחול לבן יוזמים הצעת פשרה חדשה לקראת פתיחת השיחות עם הליכוד: על פי ההצעה, בשלב הראשון תוקם קואליציה ללא המפלגות החרדיות. זאת, כדי שבחודשים הראשונים שלאחר הקמת הקואליציה אפשר יהיה להביא לאישור הכנסת כמה נושאים שקשורים לדת ומדינה.

אחד מהחוקים שיועלו להצבעה יהיה חוק הגיוס. ביטול חוק המרכולים הוא נושא נוסף שצפוי לעלות להצבעה ואולי חוק נוסף שנוגע גם הוא לענייני דת ומדינה. במצב כזה, יוכלו בכחול לבן להציג כמה הישגים משמעותיים בנושאי דת ומדינה, מה שיאפשר להם לוותר לנתניהו בשאלה מי ראשון ברוטציה בתפקיד ראש הממשלה.

הפופולריים