ביהמ"ש ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר על הישראלית נעמה יששכר

ביהמ"ש ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר על נעמה יששכר
משרד החוץ בתגובה: "רואים זאת בחומרה. ענישה חסרת פרופורציה". משפחתה של יששכר: "פונים לראש הממשלה לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נעמה יששכר ואמה יפה ישכרוב
צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של נעמה יששכר

בית המשפט ברוסיה גזר היום (שישי) 7 שנים ו-6 חודשי מאסר בפועל על הישראלית נעמה יששכר, אשר הורשעה בהברחת סמים. ממשרד החוץ הישראלי נמסר בתגובה: "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן היום ברוסיה. מדובר בענישה כבדה וחסרת פרופורציות". עורכי דינה של יששכר יערערו על גזר הדין בפני ערכאה משפטית גבוהה יותר בתוך עשרה ימים.

עוד נמסר ממשרד החוץ כי מדובר ב"צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר הייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקווה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר: "ראש הממשלה מעריך מאוד את הנכונות של הנשיא ולדימיר פוטין להקדיש זמן לנושא, ומקווה שהמאמץ יישא פרי בהמשך".

בני משפחתה של יששכר אמרו בתגובה להחלטת בית המשפט ברוסיה: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה. היא לא פושעת. מקומה אינו בכלא הרוסי. אנו פונים לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי אנא הוצא אותה משם. מבקשים מכל יהודי ויהודיה באשר הם בעולם, אנא התפללו לשחרורה המהיר של נעמה".

גזר הדין של יששכר תואם את דרישת התביעה ברוסיה ל-3 עד 8 שנות מאסר בגין הברחה וסחר בסמים, בעוד שעורכי דינה של הישראלית ביקשו להרשיע בשימוש ובהחזקת סמים בלבד - עבירה שהעונש עליה הוא מאסר של כחודש וחצי וקנס כספי. יששכר מוחזקת במעצר ברוסיה מזה שישה חודשים.

מוקדם יותר היום אמר נתניהו על הפרשה כי הוא "פעל באופן אישי בעניינה של נעמה יששכר בשבועות האחרונים. ראש הממשלה שוחח על כך עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות, וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע".

עוד נמסר מלשכת נתניהו כי ישראל העבירה מסר ברור למוסקווה כי "הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר". ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית הסגרת הבלוגר הרוסי, העצור בישראל, לארצות הברית. "גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של סרגיי בורקוב, לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה", נמסר מלשכת נתניהו.

גורמים רוסים רשמיים העלו בפני ישראל את הקשר בין הסגרתו לארצות הברית של הבלוגר רוסי העצור בישראל, למעצרה של יששכר, כך עולה ממידע שהגיע היום לכאן חדשות. לפי הדיווחים, במוסקווה הפעילו לחץ לא להסגיר את בורקוב. זאת כשבמקביל מעצרה של הישראלית שנתפסה עם סמים בנמל התעופה בעיר הבירה מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים. 

לפני שלוש שנים נפגש שר המשפטים של רוסיה עם שרת המשפטים דאז איילת שקד, וביקש שישראל לא תסגיר אותו לאמריקנים. הוא אף העלה אפשרות שהוא יוסגר לרוסיה ויעמוד למשפט שם. ההליך המשפטי בעניין הסגרתו נמשך ארבע שנים ולאחרונה נפסק בבית המשפט העליון העליון בישראל על הסגרתו. המהלך מצריך את חתימת שר המשפטים. 

מנגד, ההתנהלות של הרוסים בעניין נעמה יששכר מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים בעניינה. היא נעצרה בקונקשן במוסקווה כשברשותה תשעה גרם חשיש. בתחילה סעיף האישום נגדה היה שימוש עצמי, אך לאחר שבועיים הוא שונה לסחר והברחת סמים, שלכאורה לא תואם לכאורה את נסיבות המעצר.

הפופולריים