ארדן: חלק מהציבור הערבי צריך לשנות קודים תרבותיים

ארדן: הציבור הערבי צריך לשנות קודים תרבותיים

השר לביטחון הפנים ציין שכדי שעבודת המשטרה תישא פרי, חלקים במגזר צריכים להילחם בנורמות חברתיות. עם זאת, הבהיר ארדן כי האחריות המרכזית על המאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית היא של הממשלה והמשטרה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלעד ארדן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס הבוקר (שני) להתמודדות עם האלימות במגזר הערבי. "כדי שעבודת המשטרה תישא פרי, חלקים במגזר צריכים להילחם בנורמות חברתיות", כתב ארדן בחשבון הטוויטר שלו. עם זאת, הבהיר השר כי האחריות המרכזית על המאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית היא של הממשלה והמשטרה. 

ארדן אמר את הדברים לאחר שיושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה תקף אותו על דברים שאמר מוקדם יותר בריאיון לרדיו ירושלים. ארדן אמר בריאיון כי "החברה הערבית היא חברה מאוד מאוד אלימה. זה קשור לזה שבתרבות שלהם יש סכסוכים שבמקום להיגמר בתביעה נגמרים בשליפת סכין או נשק. זה קשור לזה שאמא יכולה לתת אישור לבן לרצוח את האחות כי היא יוצאת עם גבר שלא נראה למשפחה. אלה הקודים התרבותיים בחברה שלהם".

עודה הגיב כי "במקום לקחת אחריות על ביטחונם של כלל אזרחי המדינה ארדן מעדיף להסתתר מאחורי טענות גזעניות ולזרוק את האחריות על הנרצחים. מספר הנרצחים בחברה הערבית לפני אירועי אוקטובר 2000 היה זהה לממוצע הארצי. לאחר שהמשטרה הפקירה את הרחובות שלנו לארגוני פשע וכנופיות מספר הנרצחים החל לעלות. ארדן מוכרח להבין שאין מקום לגזענות החשוכה הזאת בשנת 2019. השר מפגין תרבות שלטונית שבטית בלי שמץ של תפיסת אזרחות. אנחנו נמשיך את המאבק לזכות הבסיסית ביותר של כל אזרח - הזכות לחיים וביטחון".

ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, ניצב ג'מאל חכרוש, סיפר היום בכאן רשת ב על המאמצים למיגור האלימות בחברה הערבית. בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" הסביר חכרוש שמדובר בתהליך ארוך והוסיף: "70 שנה לא היינו ברחוב הערבי, עכשיו אנחנו עושים את התיקון".

אתמול אמר ראש הממשלה מקרי האלימות והרציחות בתקופה האחרונה בחברה הערבית, ואמר שיוקצו כוחות נוזספים למאבק בתופעה. נתניהו הוסיף כי קיים פגישה בנושא עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, ובה סוכם על הקצאת כוחות נוספים ועל הגברת האכיפה.

הפופולריים