מזכ"ל האו"ם: סיפוח הבקעה - הפרה של החוק הבין-לאומי

מזכ"ל האו"ם: סיפוח הבקעה - הפרת החוק הבינ"ל

אנטוניו גוטרש אמר כי ליישום התוכנית של נתניהו תהיה השפעה הרסנית. ברוסיה אמרו כי הדבר עלול להוביל להסלמה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו 10.09.19
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע הלילה (חמישי) דאגה מתוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל צפון ים המלח. בהודעה שפרסם אמר גוטרש כי צעד כזה יהיה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי. עוד אמר מזכ"ל האו"ם אם תיושם תוכנית הסיפוח, תהיה לה השפעה הרסנית על הסיכוי להחיות את המשא ומתן לשלום ולממש את פתרון שתי המדינות.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש (צילום: אי-פי)

אתמול גם רוסיה יצאה נגד הצהרת נתניהו בנושא החלת הריבונות בבקעת הירדן,  ומשרד החוץ הרוסי אמר כי הכרזת נתניהו "עלולה ליצור הסלמה". זאת פחות מיממה לפני ביקורו של ראש הממשלה במוסקווה.

משרד החוץ הרוסי כתב בהודעה מטעמו כי הוא מודאג מתוכניתו של ראש הממשלה וציין כי יישומה עלול להביא להסלמה חדה באזור ו"לערער את התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה הערביות".

ברשות הפלסטינית הגיבו אתמול בחריפות לדבריו של נתניהו: יועצו של אבו מאזן, מחמוד הבאש, צייץ בטוויטר כי "נתניהו דורס בשתי רגליו את החוק הבין-לאומי - לכיבוש אין ריבונות ואין חוקיות". גם בכיר ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרה ואמר כי "על פי החוק הבין-לאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".

הצהרת נתניהו

הפופולריים